Genel Ayarlar - Site

'Webmaster Genel' forumunda Siraç tarafından 15 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Genel Ayarlar - Site konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Genel Ayarlar - Site

  Joomla için genel ayarlar sitenizdeki temal ayarları barındırır bu alana yönetim paneli üst menüsünden "Site=Genel Yapılandırma" menüsünden ulaşabilirsiniz. Öncelikle bu alanda bir çok ayar mevcut biz ilk sekme olan "Site" bölümündeki ayarlara ve ne işe yaradıklarına bakalım.

  [​IMG]

  1. Site Kapalı : Bu alandan sitemizi geçici olarak kapatmak istediğimizde yararlanırız kapatmak için "Evet" seçeneğini işaretleyebilirsiniz


  2. Site Kapalı Mesajı : Örnekteki gibi sitemizi geçici olarak kapattığımızda site ziyaretçilerine görünecek olan "Kapalıdır" mesajının içeriğini buraya yazabilirsiniz.


  3. Sistem Hata Mesajı : Sisteminizde oluşabilecek hatalar için, özellikle veritabanı hatası ve yanlış işlem sonrası siteniz elinizde olmayan sebeplerle kapandığında, sitenizi ziyaret edenlere gösterilecek sistem hata mesajını buradan yazıyorsunuz.


  4. Site Adı : Buraya ziyaretçilerinizin internet tarayıcılarında sitenize girdklerinde başlık olarak pencerede gözükecek site ismini yazacaksınız, ayrıca bu arama motorlarınca ve mesela google aramalarındada görünecek isimdir.


  5. Yetkilendirilmemiş Linkler : Bu seçeneğin evet olarak işaretlenmesi durumunda, sadece kayıtlı kullanıcılarınıza göstermiş olduğunuz linklerin giriş yazısını kayıtsız kullanıcıların görmesini sağlar, devamını okumak için kayıt olmaları gerekir.


  6. Üye Kaydına İzin Ver : Bu varsayılan olarak evettir, eğer hayır seçerseniz siteniz için yeni üye kaydı alımını kapatmış olursunuz


  7. Yeni Kayıtlarda Aktivasyon : Bu seçenek, sitenize üye olan ve üyelik bilgilerindeki girdiği mail adresine, üyeliğini onaylamak için bir mail gönderilmesini sağlar (evet seçiliyse) bu şekilde üye, üyeliğini tamamlamak ve sitenizden faydalanmak için mail adresine gelen aktivasyon linkini tıklamaya zorunlu bırakılır. Bu iyi bir uygulamadır, sitenize fake üyelik ve flood saldırı yapılmasına engel olur.


  8. Tekil E-Posta : Tekil e-posta isteme olayı, sitenize kayıtta tek bir mail adresiyle birden fazla üyelik açılmasına engel olur, bu varsayılan olarak evet seçilidir ve öyle olmasıda gereklidir.


  9. Ön Sayfa Girişi : Eğer ön sayfanızdan üye giriş ve kayıt işlemini pasif yapmak isterseniz bu seçeneği hayır olarak işaretleyebilirsiniz, eğer kayıt ve giriş kapatmak istemezseniz ki genel olarak bu böyledir evet seçili olmalıdır.


  10. Ön Sayfa Parametreleri : Kullanıcıların kullanacağı ön sayfa parametrelerinin tümünü aktif etmek için evet seçili olmalıdır


  11. Site Hata Ayıklama : Sitenizle ilgili varolan hataların ana sayfanız ve diğer alt sayfaların en altında gösterilmesini istediğinizde evet seçilmelidir, ancak bunun kapalı olması önerilir, çünkü rapor olarak bir çok parametre değeri göstereceğinden, sitenizin görünümünü bozacaktır.


  12. Varsayılan Editör : Bu seçenek, içerik eklerken veya modül oluşturma alanında kısacası yazı olarak bir şeyler girmek istediğiniz alanda size yardımcı olacak olan yazı editörünün seçimini yapabileceğiniz alandır. Standart yüklemede iki çeşit yazı editörü gelir.


  TinyMCE WYSIWYG Editörü: Bu gelişmiş bir yazı editörüdür ve içeriğinde bir çok özellik barındırır, genelde bu editörün kullanılmasını tavsiye ediyoruz.


  NO WYSIWYG Editörü: Bu editör ise sadece düz metin ve html kod yazabileceğiniz editördür, eğer sitenize bir html kod eklemeniz gerektiğinde özellikle yeni modül oluşturmak için değişik bir javascript veya html kod eklemeniz gerektiğinde geçici olarak bu işlemi yapabilmek için bu editörü seçmelisiniz.


  13. Liste Uzunluğu : Yönetim panelinizde, mesela modülleri veya içeriklerinizi görüntülediğinizde alt alta bir sayfada kaç tane içerik ve modül ismini sıralı olarak görmek istediğinizi buradan belirlersiniz.


  14. Favori Siteler Simgesi : Firefox, internet explorer 7 ve bazı internet tarayıcılarında site adresi girdiğiniz alanda girilen siteye ait küçük resim gösterilir, bu alandan varsayılan olarak favicon.ico isminde olan ve joomlanın kendi orjinal resminin adını değiştirirek kendi belirlediğiniz bir isimdeki ico dosyasının adını buradan girebilir ve aynı şekilde gösterebilirsiniz.


  Alıntıdır.
   

  1 kişi bunu beğendi.
Yükleniyor...
Benzer Konular - Genel Ayarlar Site Forum Tarih
Genel Ayarlar -İstatistikler Webmaster Genel 15 Ocak 2009
Genel Ayarlar -Yerel- (Resimli Anlatım) Webmaster Genel 15 Ocak 2009
Genel Ayarlar -İçerik- (Resimli Anlatım) Webmaster Genel 15 Ocak 2009
Genel Ayarlar -Veritabanı- (Resimli Anlatım) Webmaster Genel 15 Ocak 2009
Genel Ayarlar -Sunucu- (Resimli Anlatım) Webmaster Genel 15 Ocak 2009

Bu Sayfayı Paylaş