Gençlerde Kalp Krizi

'Genel Sağlık' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 22 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Gençlerde Kalp Krizi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gençlerde Kalp Krizi


  Uzmanlar, kalp krizi sonucu ölen çocuk ve gençlerin sayısının artmasının nedenleri açıkladı.

  Ege Sağlık Hastanesi Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Dr. Şebnem Paytoncu, sahalarda ve beden eğitimi derslerinde kalp krizi sonucu ölen çocuk ve gençlerin sayısının giderek arttığını söyledi.

  Uzman Dr. Paytoncu, çocukların fiziksel ve ruhsal açıdan gelişimlerine olumlu katkı sağlayan spor aktivitelerinin mutlaka uzmanlar gözetiminde yürütülmesi gerektiğini belirtti.

  Bilinç düzeyleri artan ailelerin çocuklarını spora yönlendirdiğini kaydeden Paytoncu, şöyle konuştu:

  ''Hiçbir şikayet söz konusu olmasa bile, spora başlamadan önce ve başladıktan sonra 2 yıllık periyotlarla çocuk kardiyolojisi muayenesi, elektrokardiyografi k ve ekokardiyografik incelemeler, efor testi, 24 saatlik holter moniterizasyonu ile değerlendirme yapılması önemlidir. İlk belirtisi kalp krizi olan bazı hastalıkların tanısı için bu tetkikler değerlidir. Spor veya egzersiz mutlaka uzmana danışılarak yapılmalıdır.

  Amatörce başlayan bazı spor aktiviteleri aşırı yüklenme, stres, kazanma hırsının yoğunlaşması ile ters etki yaparak ruhsal ve fiziksel olarak çocuklara zarar veriyor. Sahalarda, beden eğitimi derslerinde kalp krizi sonucu ölen çocuk ve gençlerin sayısı giderek artıyor. Spor için çocuklarını teşvik eden ebeveynler böyle bir risk nedeniyle endişelenmektedirler.''

  YAZ SPOR OKULLARI

  Çocukların özellikle yaz aylarında spor okullarına gönderilmeden önce sağlık testine tabi tutulması gerektiğinin anlatan Paytoncu, ''Böyle bir araştırma yapılmadan spora başlanması doğru değildir. Spor yapmadan önce çocuğun göğüs ağrısı, çarpıntı, bayılma gibi şikayetlerinin olup olmadığının araştırılması gerekir. Bazı kalp hastalıkları uzun süre belirti vermeden seyredebiliyor'' dedi.

  Aort kapağında orta veya ağır derecede darlık ve yetersizlik bulunanların kesinlikle yarışmalı sporlara katılmaması gerektiğini kaydeden Uzm. Dr. Paytoncu, şu bilgileri verdi:

  ''Aort kapak darlığında ani ölüm riski yüzde 5 civarındayken efor ile bu durum yüzde 20-80'lere çıkmaktadır. Kalp kasının aşırı kalınlaşması, özellikle genç sporcularda ani ölüm nedenleri arasındadır. Egzersiz esnasında bazı şikayetleri ortaya çıkan, istirahatte ise hiçbir şikayeti olmayan kişiler mutlaka ayrıntılı fizik inceleme, elektrokardiyografi, ekokardiyografi, efor testi ile değerlendirilmelidir.

  Spor yaparken ölümlerin başında koroner arterlerin anormal çıkışları ve anormal seyirleri gelir. Bu anomali göğüs ağrısı, kalp krizi, bayılma, kalp yetersizliği yapabilir. Bu nedenle spor esnasında şikayet varsa ileri inceleme yapılmalıdır. Tanı konulduğunda da cerrahi tedavi uygulanmalıdır.''
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gençlerde Kalp Krizi Forum Tarih
Mide kanserinde Genclerde Riskli Gruplarda Genel Sağlık 8 Mayıs 2010
Gençler nasıl beslenmeli - Gençlerde beslenme Diyet Beslenme 5 Mayıs 2010
âhirete îmânın gençlerdeki te’sîri İman ve İslam Forumu 30 Nisan 2010
Çocuk ve Gençlerde Depresyon Gelişimi Psikoloji 6 Nisan 2010
Gençlerde İntiharlar Psikoloji 26 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş