Genç kızlara uyarı: Epilasyon kanseri tetikliyor

'Genel Sağlık' forumunda Mavi_Sema tarafından 13 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Genç kızlara uyarı: Epilasyon kanseri tetikliyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Böylece epilasyon yaptıranlara kadın ve erkek yetişkinlerden sonra bu kez de çocuklar katılmış oldu. Ancak büyüme döneminde vücutlarında artan tüylenmeye karşı epilasyon merkezlerine koşan 13-15 yaş arası genç kızları uzmanlar uyarıyor.
  Prof. Dr. Meral Şaşoğlu uygulamanın cilt kanserlerini tetikleyebileceğine dikkat çekti. Dermatolog Prof. Dr. Meral Şaşoğlu epilasyonun uzun dönemde sonuçlarına ilişkin bilimsel verilerin hâlâ bulunmadığını, bu nedenle kimseye epilasyon önermediğini söylüyor.
  Uygulamanın deri kanserlerine yatkınlığı artırıp, olası kanserleri tetikleyebileceğinin altını çizen Prof. Dr. Meral Şaşoğlu, "Yetişkinler için bile epilasyonu önermem. Çocuklar ve gençler bu sonuçlardan daha fazla etkilenirler. 20 yıl sonra vücutlarına yapılan bu lazer uygulamasının nasıl sonuç vereceği henüz bilinmiyor. Buna i l i ş k i n bir tane araştırma yapılmadı" diyor.
  Vücuttaki tüylerden kalıcı olarak kurtulmak için 18 yaşına kadar beklenmesini öneren Prof. Dr. Şaşoğlu, "Bu 16 yaşında epilasyon yaptıran bir gencin hormonal faaliyetleri durmuş değildir aynı tüyler 18 yaşında tekrar çıkabilir. Başarılı sonuç da alınamaz. Ben bu dönemde arayışta olan gençlere klasik yöntemleri, ağda ve ipi öneririm" diye konuştu.
  YANIKLAR TEHLİKELİ
  Lazer yanıklarının özellikle ciddiye alınması gerektiğini vurgulayan Prof . Dr. Şaşoğlu, "Lazer yanıkları kansere davetiye çıkarır. Deride lekeler bırakır yani ciltte hasar bırakır" diye uyardı.
  Sabah
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Genç kızlara uyarı Forum Tarih
Yeni Genç Kız Hırkası - Genç Kızlara Harika Kısa Hırka Modeli (Açıklamalı) Örgü Yelek Kazak ve Hırkalar 24 Aralık 2010
Genç Kızlara Spor Ayakkabı Modelleri - 2010 Ayakkabı ve Çanta Dünyası 10 Şubat 2010
Genç Kızlara Çeyizlik Dantel Havlu Kenarı Örnekleri Dantel Örnekleri 10 Şubat 2010
Yatak odası dekorasyonu(Genç Kızlara) Dekorasyon 7 Eylül 2009
Genç kızlara yatak odası dekorasyonu Dekorasyon 5 Eylül 2009

Bu Sayfayı Paylaş