Genç anne babanın bebek bakımında bilmesi gerekenler

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Mavi_Sema tarafından 22 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Genç anne babanın bebek bakımında bilmesi gerekenler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Genç anne babanın bebek bakımında bilmesi gerekenler

  Anne ve babalar hamilelik döneminde bebek bakımı ile ilgili kitaplar okumuş, kurslara katılmış ya da eğitimler almış olsalar da, yanlarında tecrübeli büyükleri bulunmayan çiftler, büyük korku ve endişe yaşayabiliyor.

  [​IMG]


  Genç anne babanın bilmesi gereken en önemli nokta, her şeyin mükemmel olmasının gerekmediği ve her bebeğin farklı gelişim gösterdiği. Bir çocuğun hayatında en önemli rolü öncelikle anne üslenir. Kadın, hamile kaldığı andan itibaren yeni bir rol kazanmış olur. Hamilelik, bebeğin ilk kalp atışlarının, ilk tekmelerinin sevinciyle gelen özel bir dönemdir. "İyi bir anne olabilecek miyim?" kaygısını her anne adayı taşır ancak genç yaşta anne olmak bu kaygıyı daha da artırır.

  Bebek bakımı konusunda büyüklerinizin önerilerini dinleyin
  Anne adayının pek çok sorusunun karşılığı, bebek bakım kitaplarında bulunsa bile, büyüklerinize danışmayı ihmal etmeyin. Bebeğin doğumu ile hayatınıza giren doktorunuz da sorularınızı güvenilir bir şekilde yanıtlar.

  Bebeğinizi 2-3 saat ara ile emzirin
  Yeni doğan bebeklerin sık sık emzirilmesi hem anne sütünün devamlılığı hem de bebekte gelişebilecek sarılığı, kan şekeri düşüklüğünü önlemek açısından çok önemlidir. Bu nedenle mutlaka 2-3 saat ara ile emzirilmelidir.

  İlk 4-6 ay onu sırtüstü yatırın
  Son yıllarda yapılan çalışmalar, bebeklerin yüzüstü pozisyonda yatışı ile ani bebek ölüm sendromu (SIDS) arasında ilişki olduğunu gösteriyor. Bu nedenle bebekleri ilk 4-6 ay sırtüstü pozisyonda yatırılmalı. İlk 1 sene yastık kullanımı da tavsiye edilmiyor.

  İlk 6 ay sadece anne sütü verin
  Eğer bebek günde 6-8 kez dışkılıyorsa, haftada 150-200 gram alıyorsa (bu kriter zamanında doğan bebekler için geçerli) annenin endişelenmesine gerek yoktur. Bebek sık sık emzirilmeli. Ancak su ya da şekerli su verilmesi kesinlikle önerilmiyor. Ek gıdalar da sadece anne sütü ile beslenen bebeklere 6'ıncı aydan sonra, mama ile beslenen bebeklere ise 4-6 ay arasında verilmeye başlanabilir. Bu aylardan önce ek gıda verilmesi gıda alerjilerini artırarak, ishale neden olabiliyor.

  Islak mendil kullanmayın
  Bebeğin alt temizliği birinci aya kadar pamuk ve su ile yapılmalı. Islak mendil bu dönemde tahriş edici olabilir. Birinci aydan sonra katkı maddesi ve parfüm içermeyen ıslak mendil kullanılabilir.

  Oda sıcaklığı 21-24 C arasında olmalı
  Bebeğin odasının sıcaklığı 21-24 C arasında tutulmalı. Ev sık sık havalandırılmalı. Bebeklerin kat kat kalın giydirilmesi kesinlikle sağlıklı değil. Uygun havalarda bebek ile sık sık yürüyüş yapmak, hem anne hem de bebeğin rahat uyuması için gerekli.

  Bebeğinizi her gün yıkayın
  Bebeklerin her gün ya da gün aşırı yıkanması tavsiye ediliyor. Bunun için havaların sıcak ya da soğuk olması fark etmez. Banyo suyunun sıcaklığı, annenin elini yakmayacak şekilde 37 derece olmalı.

  Ateşi yükselirse doktorunuza danışın
  Yeni doğan bebeğin ateşi makattan veya koltuk altından ölçülebilir. Kulaktan ateş ölçen aletler 0-2 yaş arası çocuklar için uygun olmayabilir. Bebeğin ateşi koltuk altından 37.5, makattan 38 üzerinde olduğu zaman üzeri inceltilmeli ve en kısa zamanda doktora başvurulmalı.

  Her beslemeden sonra mutlaka gazını çıkarın
  Bebek, emzirirken doğru tutulmadığı ya da memeyi tam tutamadığı zaman hava yuttuğunda gaz oluşur. Gaz sorunu oluşmaması için annenin de yediklerine dikkat etmesi gerekir. Bebeğin gazı, her beslemeden sonra çıkarılmalı. Karnı doyan bebeğin bir miktar kusması normal. Ancak fışkırır tarzda, yeşil renkte kusuyorsa, karın şişliği ve emmede azalma varsa doktora gösterin.

  Kız çocuklarında alt temizliğine dikkat edin
  Kız çocuklarının altının temizliği daima önden arkaya doğru ve tek bir hareketle yapılmalı. "Labia" adı verilen büyük ve küçük dudaklar hafifçe açılarak kıvrımların arası nazikçe yıkanmalı. Daha derinlemesine bir temizliğe gerek yoktur.

  * Memorial Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü

  YAZI UZ. DR. DİCLE İNANÇ*
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Genç anne babanın Forum Tarih
Anne babalar gençleri anlamıyor münazara örneği Eğitim Bilgileri 2 Ekim 2016
Annesini öldüren gence müebbet hapis Hukuk 25 Şubat 2009
Genç annelerin "şirinlik" farkı Gebelik ve Annelik 24 Ocak 2009
Zararlı alışkanlıkların gençler üzerindeki etkileri kısaca Rehberlik 18 Ağustos 2015
Gençken taş taşı ihtiyarken ye aşı atasözü ne demek Atasözleri & Deyimler 25 Nisan 2015

Bu Sayfayı Paylaş