GenÇ fenerbahÇelİler

'Fenerbahçe' forumunda kultur_bilgisayar tarafından 16 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. GenÇ fenerbahÇelİler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  GENÇ FENERBAHÇELİLER

  Aslında Genç Fenerbahçeliler’in mazisi yıllar öncesine dayanmaktadır. 80’li yılların başından itibaren günümüze kadar devam etmektedir. 2001-02 sezonu itibariyle Genç Fenerbahçeliler adı altında dernekleşen grubumuzun amacı Fenerbahçe’ye her branşta kayıtsız ve şartsız olarak destek vermektir.

  Niçin Kuruldu ?

  90’lı yılların sonuna doğru kamuoyunda "Tribün Terörü" adı altında oluşturulan gündem süreci içerisinde yazılı ve görsel basında tribünlere yönelik yapılan acımasız eleştiriler özellikle Fenerbahçe tribünlerini aşırı derecede rahatsız etmiştir. Toplumda maçlara giden insanlara holigan sıfatı yakıştırılmaya başlanmıştı. Bizlerde bu imajı yıkmak için “Genç Fenerbahçeliler” adı altında bir dernek kurmaya karar verdik.

  Kimler Kurdu ?

  Grup tribünlerimize geçmişten bugüne kadar emek veren insanların önderliğinde, Üniversite ve Liselerde okuyan gençlerinde katılımıyla kurulmuştur. Her geçen gün gittikçe artan üye sayısı ile birlikte Genç Fenerbahçeliler sadece Türkiye’de değil Avrupa ve Dünya’nın bir çok ülkesinde faaliyet göstermeye başlamıştır.

  Kimlerden destek aldı ?

  Grubumuz kendi imkanları doğrultusunda hareket etmektedir. Fakat bazı Fenerbahçe’ li işadamları tribünde ki performansımızın daha da artması için bizlere bazen destek oluyorlar. Sonuçta Fenerbahçe’yi ve Fenerbahçe tribünlerini seven kişiler. Bizler gibi onlarda bu tribünlerin daha çoşkulu daha verimli olmasını istiyorlar. Fenerbahçe’nin başarısında tribünlerinde vazgeçilmeyecek bir faktör olduğunu biliyorlar ve bu nedenlerden dolayı bizlere destek oluyorlar.

  GFB icraatı nedir ?

  Genç Fenerbahçeliler’in en büyük icraatı her zaman her yerde branş ne olursa olsun takımına hak ettiği desteği layığıyla verebilmektir. Skor ne olursa olsun tribündeki destek maçın başlama düdüğü ile beraber bitiş düdüğüne kadar devam eder. Bir örnek vermek gerekirse geçen hafta oynanan Milan maçı takımımız 4-0 yeniliyor fakat öyle bir destek veriyoruz ki sanki Fenerbahçe 4-0 geride değilde önde gibi. Maç bitiyor takımı çağırıyoruz fakat önce soyunma odasına gidiyorlar. Daha sonra 1 saat kadar tribünden çıkmıyoruz. İnatla takımın sahaya çıkması için tezahüratlar yapıyoruz ardından futbolcularımız sahaya çıkıyor ve bizleri selamlıyorlar. Biz bu hareketi hafta sonu Ali Sami Yen’de Galatasaray ile oynayacağımız maç öncesi taraftar olarak futbolcularımıza moral vermek niyeti ile yaptık. Bu hareket taraftarın takımına inanmasının örneklerinden biridir. Bu inancı haftasonu Ali Sami Yen’i Kadıköy’e çevirerek gösterdik. Bütün taraftar grupları birlik ve beraberlik çerçevesi içerisinde Fenerbahçe’mizi destekleyip maçın kazanılması için üstüne düşen görevi yerine getirmiştir.

  Bir GFB üyesi nasıl olunur ?

  Bizim “Her Fenerbahçe’li Genç Fenerbahçeli’dir.” diye bir sloganımız vardı. Takımına iyi günde kötü günde destek olan, İstanbul ya da deplasman farketmeksizin gönül verdiği bu renklerin peşinden koşan, Fenerbahçe ile yatıp, Fenerbahçe ile kalkan, takımı uğruna besteler yapan, en olmadık zamanlarda bile aklında sadece Fenerbahçe olan herkes Genç Fenerbahçe’li olabilir. Bizim kapımız Fenerbahçe’ye gönül veren herkese açıktır.  GFB sadece futbol takımı için mi kuruldu ?

  Kesinlikle hayır. Biz elimizden geldiğince branş ayırımı yapmadan bu renklerin peşinden koşmaya çalışıyoruz.

  Diğer branşlar için neler yapıyorsunuz ?

  Diğer branşlarada çeşitli organizasyonlarımız oluyor. Özellikle basketbol ve voleybol maçlarına Genç Fenerbahçeliler olarak kalabalık bir şekilde katılım gösteriyoruz. İstanbul’da dışında oynanan maçlara il temsilciliklerimiz gayet başarılı organizasyonlar düzenliyorlar. Özellikle İzmir ve Ankara gruplarımız bu konuda üzerlerine düşen görevi gayet iyi yerlerine getiriyorlar. Zaten amatör branşlar il dışı temsilciliklerimiz için çok büyük fırsat onlarda bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirip Fenerbahçe’ye olan özlemlerini gideriyorlar..

  GFB de moda nedir ?

  Biz de her takımın taraftarı gibi maçlara özel olarak yaptırdığımız ürünlerimizi giyerek , statta Migros Tribün D blokta yerimizi alıyoruz. Artık yeni bir yüzyıla girdiğimiz şu senelerde tribünlerimizin de bir değişim içine girmesi gerektiğini düşündük. Stadımızda rakip kim olursa olsun küfürsüz tribünler için birlik kampanyası başlattık. Bu kampanyanın sonucunu da Pazar akşamı oynanan Galatarasay-Fenerbahçe derbisinde tüm Türkiye gördü. Çünkü FB stadında tezahüratları başlatan Genç Fenerbahçeliler dir. Deplasmanlara giden takımını yalnız bırakmayan çoğunluk Genç Fenerbahçeliler’ dir. Bu yüzden bizim söyleyeceğimiz herhangi bir tezahürat yüzünden kulübümüz ceza alabilir. Bütün bunların sonucunda Fenerbahçe taraftarı olan Genç Fenerbahçeliler’in başlattığı bu akım inşallah en kısa zamanda diğer takım tarafları tarafından da desteklenir. Şimdi bizde moda küfürsüz tezahürat ve ne olursa olsun takıma destek vermek. Biz diyoruz ki Moda markaysa Genç Fenerbahçeliler tribünde duruşuyla başlı başına bir markadır.


  GFB nin bir haftası nasıl geçer ?

  Üyelerimizin bir kısmı okuyarak bir kısmıda çalışarak vakitlerini değerlendiriyorlar. Yorucu bir haftanın ardından maça gelerek gönül verdikleri renklere destek vererek bütün streslerini tribünde atıyorlar diyebiliriz. Bunun dışında her üyenin kendine ait sosyal bir yaşantısı var.

  Sizce Türkiye’nin en iyi örgütlenmeye sahip taraftar grubu hangisidir ?

  Türkiye’nin en iyi taraftar grubu şüphesiz biziz. Geçen sene İnönü Stadyumu’nda yaşanan cinayet olayının ardından kamuoyunda "Tribün Terörü" adı altında oluşturulan gündem süreci içerisinde yazılı ve görsel basında çıkan haberlerden dolayı bir takım asılsız iddialarla yıpratılmak istendik ve büyük bir baskı altında kaldık. Bir anda bütün olayların sorumlusu bizmişiz gibi lanse edildik. Bu nedenlerin etkisinden dolayı merkezi Kızıltoprak'da bulunan derneğimizi kapatma kararı aldık. Grup olarak devam etme kararı aldık ve bunun sonucunda dahada başarılı olduk. Bugün Türkiye’nin dört bir yanına dağılmış geniş bir kitleyiz ve her geçen gün Genç Fenerbahçeliler bünyesi altında Fenerbahçe’ye hizmet etmek isteyen bir çok renkdaşımız aramıza katılmaktadır. Ayrıca Avrupa’da her geçen gün büyüyen bir grubumuz var. Amerika’da bile bir şubemiz var. Önümüze konulan engeller bizi daha güçlü bir hale getirdi. Bizleri bu yolda yalnız bırakmayan herkese teşekkür ediyoruz.


  GFB en büyük düşmanı nedir ?
  Bizim en büyük düşmanız Fenerbahçe düşmanlarıdır. Unutmadan ; “Barış isteniyorsa en büyük güvencesiyiz, Savaş isteniyorsa en korkulması gerekeniz.”

  GFB üyelerinin okumadığı gazete, izlemediği Tv, kafasının takıldığı yazar ya da yazarlar kimlerdir ?

  Genellikle Fenerbahçe ve grubumuz hakkında olumsuz yazılar yazan, haksız eleştiriler yapan, işine geldin mi yücelten işine gelmediğinde yerin dibine sokan, doğruyu yazmayıpta yanlışı yazan, yüzümüze “tamam bu şekilde yazıcam” deyipte kendi kafasındakini yazıp gereksiz yere kaos ortamı oluşturan medya mensuplarını sevmiyoruz. Cnn Türk mesela geçen sene işine geldiği gibi yayınladı görüntüleri hep kötü yönleriyle gösterildi o belgesel adı altında yayınlanan görüntüler. Acaba hiç mi iyi bir hareketimiz yoktu ? O zaman reyting uğruna tamda tribünlerle ilgili bir kaos yaşanırken böyle bir hareket sergilendi. Basın bazen üstümüze reyting uğruna çok geliyor. Fakat biz geniş bir kitleyiz bunun farkında değiller. Bu reyting sevdasının onlar için ciddi bir reyting kayıbına neden olacağını düşünemiyorlar..


  GFB grubunda bayan üyeler ile erkek üyeler arasında icraat farkı var mıdır ?

  İcraat derken biz tribünde olan görsel showları anlıyoruz.
  Tribünde görsel showlara hepimiz katılıyoruz sadece bayan üyeler deplasmanlara çoğunlukla katılamıyor. Ancak gittiğimiz deplasmanlardaki GFB temsilciliklerinde üye olan bayan arkadaşlarımız ellerinden geldikçe tribündeki yerlerini alıyorlar. Her zaman birlik içinde hareket ediyoruz. Bayan üyelerimizin tribünlerde bizlerle birlikte yer alması bize holigan ya da benzeri sıfatlar yakıştıranlara en iyi cevap olacaktır.  Aranızda ki iletişimi nasıl sağlıyorsunuz ?
  Çok geniş bir kitle olduğumuz için iletişimi genellikle telefon ve internet aracılığıyla sağlıyoruz. Grubumuz hakkında her türlü bilgiye ulaşa bilinecek gfb web sayfamız var. Üyelerimiz ve üye olmak isteyen bütün renkdaşlarımız bu sayfadan bizlere ulaşıp mevcut bölümlerden gerekli bilgilere sahip olabilirler. Ayrıca tribünlerimiz ile ilgili fotoğraf, video, v.b gibi bir çok materyalede gfb-media dan adresinden ulaşabilirler. Üyelerimizin tribünlerimiz, futbolcularımız ve kulübümüz hakkında bir çok şeyi tartışabileceği birde forum alanı mevcut. Sitemizde ve forumlarımızda her türlü organizasyonlarımız hakkında bilgilendirmeler yapıyoruz. Mesela hafta sonu bir maç var bu maç ile ilgili yapılacak organizasyon hakkında her türlü bilgiyi üyelerimiz sitemizden öğrenebilirler.

  Özel buluşma yerleriniz var mıdır ?

  Özel bir buluşma yerimiz yok. Genellikle üyelerimiz stad çevresinde bulunan cafelerde ve parklarda toplanıyorlar. Esas buluşma yerimiz Migros Tribünü üst kat orta kısım. Stadın genelinde üyelerimiz mevcut fakat kemik grubumuz bu kısımda toplanıyor.  Deplasmana giderken nasıl örgütleniyorsunuz ?

  Deplasmana gitmenin gerçekten ayrı bir zevki var. Tribüne takılan herkes bir kerede olsa deplasmana gitmeyi çok ister. Deplasmana belirli semtlerden otobüsler kaldırıyoruz. İletişim telefonla sağlanıyor. Toplu olarak hareket ediliyor. Yollarda birlikte mola veriliyor. Yola çıkmadan önce deplasmana gidecek olan üyelerimize bazı hatırlatmalar yapıyoruz. Gittiğimiz yerlerde olay çıkmaması için büyük çabalar sarf ediyoruz. Kazasız ve belasız bir deplasman olması için gerekli uyarılarda bulunuyoruz.

  GFB nin kulüpten, yönetimden, diğer taraftar gruplarından ve medyadan beklentisi nedir ?

  Bizim kulüpten bir beklentimiz yok. Sadece Fenerbahçe taraftarı olduğumuzu unutmasınlar. Bizlerde Fenerbahçe’nin başarısına katkı sağlamak amacıyla çalışmalarda bulunuyoruz ve Fenerbahçe’nin başarısı için çalışan herkese saygımız var. Diğer taraftar gruplarımızla birlik ve beraberlik içerisindeyiz. Bunun en son örneğini Ali Sami Yen’de yaşadık zaten. İnşallah bu birlik ve beraberlik uzun yıllar devam edecek. Bütün gruplarımızın “Fenerbahçe Taraftarlar Birliği” çatısı altında tek ses tek yürek olarak Fenerbahçemizi her zaman her yerde temsil edeceğinden kimsenin şüphesi olmasın. Medya organlarından tek bir ricamız var reyting uğruna doğru ve dürüst olmayan haberler yayınlamasınlar. Bu durum kamuoyunda yanlış anlamlara sebebiyet verdiği gibi bizlerinde toplumda yanlış tanınmasına sebebiyet veriyor.


  Taraftar gruplarının bir isim, bir çatı altında toplanmasının avantajları nelerdir ?

  Bizim tribünlerimizde belli başlı gruplar mevcut. Bu gruplar zaten 2002 yılından beri Fenerbahçe Taraftarlar Birliği çatısı altında toplanmış durumda. Stadımız büyüdüğü için her tribünde bir grup olması şart. Tezahüratları biz yönlendiriyoruz mesela. Migros’da başlayan tezahüratlara diğer tribünlerde eşlik ediyor. Deplasman maçlarında tek bir tribünde yer aldığımız için daha verimli oluyoruz. Birlik ve beraberlik açısından şu an tribünlerimiz en iyi dönemini yaşıyor diyebiliriz. Allah bozmasın..


  GFB üyelerinin kültürel, ekonomik ve sosyal durumu nedir ?

  Çok geniş bir kitle olduğumuz için herkesin kendine göre bir kültür anlayışı var. Ortak kültür anlayışımızı tribün kültürü olarak adlandırabiliriz. Nedir bu tribün kültürü derseniz anlatmakla bitmez. Tribüne takılan ve oradaki atmosferi soluyan her insan için vazgeçilmez bir olaydır tribün kültürü. Tezahüratlara yapmak, besteler yapmak, omuz omuza yapmak, Gollerden sonra yaşanan sevinçler, büyük maçlar öncesi geçmek bilmeyen saatler, yapılacak görsel şovlarla ilgili çalışmalar, deplasman yolculukları bu kültürün sadece akla gelebilecek bazı unsurlarıdır.

  Olaya ekonomik yönden bakarsak GFB bu anlamda bir halk gibidir. Toplumda yoksulluk sınırında bulunan insanlarda vardır içimizde çok zengin denilecek insanlarda vardır. Bu insanlar tek bir ortak noktada buluşurlar. Oda tribündür. Bizde herkes gerektiğinde birbirine maddi ya da manevi destek vermesini bilir. Mesela maddi durumu iyi olmayan arkadaşlarımıza maddi durumu iyi olan arkadaşlarımız bilet alırlar. Herkes birbirini idare etmesini bilir. Birlik ve beraberlik her zaman ön plandadır.


  GFB ye göre Fenerbahçe’nin bu sezon şampiyonluk şansı nedir , hedef nedir ?
  Bize göre Fenerbahçe’miz bu sezon 17. şampiyonluğunu ilan edecektir. Bizler taraftar olarak buna inanıyoruz. Lig için kadromuz yeterli ve kaliteli. Fakat hepimizin gözü Avrupa’da. Bizler taraftar olarak inanıyoruz ki bir gün Avrupa Kupası müzemize girecek. Bunun için bilinçli düşünmek ve hareket etmek gerekir. Bu yüzden taraftar olarak aceleci düşünmüyoruz. Bunun için bazı kısıtlamalar kalkmalı. Mesela yabancı futbolcu kontenjanı sınırlaması kalkmalı. Avrupa’da ciddi bir başarı isteniyorsa bu şart.


  Taraftar gruplarının yönetime karşı olumsuz tezahüratlarında, sürekli olarak “birilerinin kuklası” olarak yorumlanmasını nasıl değerlendiriyorsunuz ?

  Bizim böyle bir hareketimiz yok. Biz sadece takımımızı destekliyoruz. Başka gruplar ne yapar ne eder bizi ilgilendirmez. Bizim protestolarımız ince sözlerle doludur. Kimsenin kalbini kırmayız. Vefasızlıklara karşı anlamlı sözlerle yaklaşırız. Gönderdiğimiz mesajlar her zaman yerine ulaşmıştır da..

  GFB grubunun neleri eksik, nelere ihtiyacı var ?

  En büyük eksik tribünlere pankart asılmamasıdır. Pankartlar tribünlerin dilidir fakat stadımızda pankart asmak artık tarihe karıştı gibi bir şey. Birde bilet fiyatları kale arkaları için çok pahalı diyebiliriz. Ülkemizin ekonomik şartlarına bakarsak bu maç trafiği ve bilet fiyatlarıyla işimiz zor gerçekten. Bu sene kombine çıkar diye düşünmüştük fakat nedense Migros’a kombine çıkarılmadı!


  Avrupa’da örgütlenmeniz nasıl ? Bu iletişim size neler sağlıyor ?
  Avrupa’da bu sezon itibariyle güzel çalışmalar yapılıyor. GFB Europe adı altında Avrupa’da bizleri temsil eden bir alt grubumuz var. Bu sene Milan ve Schalke maçlarına iyi bir katılım sergilediler. Her geçen gün üye sayısı artan bu grubumuzun başta Danimarka, Belçika, Almanya, Fransa, Hollanda ve Avrupa’nın bir çok ülkesinden üyelere sahip olması bizleri gururlandırıyor. Orada Fenerbahçe çok güzel bir şekilde tanıtılıyor ve temsil ediliyor. Bir örnek ile Fenerbahçe’nin ne kadar büyük bir camia, Genç Fenerbahçeliler’in de bu camiayı nasıl iyi temsil ettiğini anlatalım isterseniz. Çek Cumhuriyeti vatandaşı olmasına rağmen Kadıköy’e maça gelerek tribünlerimizde ki atmosfere özellikle Genç Fenerbahçeliler’e hayranlık duyduğunu kendi sözleriyle ifaden eden Viktor isimli arkadaşımız Prag temsilciliğine aday olup bulunduğu ülkede Fenerbahçe’yi Genç Fenerbahçeliler temsilcisi olarak en iyi şekilde temsil etmektedir.

  Fenerbahçe’nin son yıllarda Beşiktaş ve Galatasaray’ı geçtiği yönündeki sözlere katılıyormusunuz ?
  Fenerbahçe son yıllarda Lige damgasını vurdu diyebiliriz. Artık Avrupa’da başarı gerekiyor. Bu başarıda zaman içerisinde gelecektir. Bizler taraftar olarak vereceğimiz destek ile bu başarıda pay sahibi olmak amacındayız. Yeter ki bütün camia bu başarıların geleceğine inansın.

  Şükrü Saraçoğlu stadını nasıl değerlendiriyorsunuz ?

  Şükrü Saraçoğlu Stadyumu görüntü itibariyle mükemmel diyebiliriz fakat akustik açıdan aynı şeyleri söylemek mümkün değil. Bu soruna da bu saatten sonra ne şekilde bir çözüm bulunur bilemiyoruz. Fakat tribünde yapmış olduğumuz tezahüratlar yetersiz akustik yüzünden pek etkili olmuyor. Efsane Maraton’u özler olduk bu yüzden. İnşallah stadımızda bir Avrupa Kupası Final heyecanı yaşanır..
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - GenÇ fenerbahÇelİler Forum Tarih
Anne babalar gençleri anlamıyor münazara örneği Eğitim Bilgileri 2 Ekim 2016
Zararlı alışkanlıkların gençler üzerindeki etkileri kısaca Rehberlik 18 Ağustos 2015
Gençken taş taşı ihtiyarken ye aşı atasözü ne demek Atasözleri & Deyimler 25 Nisan 2015
Gençlik ve kötü alışkanlıklar kompozisyon kısaca Makaleler-Denemeler 17 Nisan 2014
Çocukluğu olmayanın gençliği de olmaz ile ilgili kompozisyon Eğitim Bilgileri 20 Mart 2014

Bu Sayfayı Paylaş