Gemtepe Köyü Palu Elazığ

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
gemtepe köyü bilgileri - gemtepe köyü resimleri - gemtepe köyü tanıtımGemtepe, Elazığ ilinin Palu ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Birinci görüşe göre yörenin ilk sakinlerinin gayr-i müslimler olduğu; ikinci görüşe göre ise ilk sakinlerinin Acemler (İranlılar)'in olduğudur.

Rivayete göre Palu Beyi Kara Cemşit yörenin fethi için Koç Mehmet'i görevlendirmiş, Koç Mehmet de bu görevi onurla kabul etmiştir.

15.yy'da bölgede hüküm süren iki tane gayr-i Müslim hâkimin(hükümdar) olduğu, bunlardan birinin Gökdere(Erdürek) Tennur dağında (kılkara- bori), diğerinin de Gemtepe(Ğedmem) Çirdin Tepesi(Kıl Çirdin)'inde ikamet ettiğidir.

Koç Mehmet önce Tennur dağındaki hâkimin(hükümdar)üzerine giderek onu mağlup edip, ortadan kaldırmış ve hâkimiyetine son vermiştir.Tennur Dağındaki hâkimin(hükümdar) ortadan kaldırıldığını haber alan Çirdin Tepesindeki hükümdar da yöreyi terk etmiştir. Böylece bölge Koç Mehmet tarafından fethedilmiştir.

Gayr-i Müslimler bölgeden çıkarılınca onlardan boşalan boşluğu Acemlerin gelip doldurduğu rivayet edilmektedir. Burada çelişkili bir durum söz konusudur. Normalde olması gereken Koç Mehmet taraftarlarının bölgeye yerleşmesidir. Ancak böyle olmamıştır. Bu durum şöyle izah edilebilir: Palu 1495 yılında Kara Cemşit tarafından Akkoyunlu Devletinden alınmıştır.

Muhtemelen bu dönemde Gökdere de alınmıştır. Ancak;16.yy başlarından sonra Palu ve çevresi Safevilerin hâkimiyetine geçmiştir. Palu ve çevresi 1517'de Yavuz Sultan Selim'in Çaldıran Seferi sırasında yeniden Palu Beylerinin (Kara Cemşit Beyin) kontrolüne geçmiştir. Govdere (Gökdere) bölgesinin de bu siyasi gelişmelere göre el değiştirdiğine inanıyoruz.

Diğer bir iddiaya göre de şiddetli bir deprem olduğu ve bu depremden sonra yöre sakinlerinin Govdere'yi terk ettiğidir.(Depremin tarihi tespit edilememiştir.)Depremden sonra da günümüzde bölgede yaşayanların atalarının gelip yerleştiği görüşü hâkimdir.

Govdere(Gökdere) havzasında bulunan Gökdere(Erdürek), Ziver (Akbulut), Gemtepe(Ğedmem), Atik (Hatek) köyleri Hacı Aşiretine mensupturlar. Hacı Aşireti'nin de 1445-1450 yılları arasında Siverek'ten gelip Gökdere (Govdere)'ye yerleştiği, başka bir rivayete göre de Adıyaman Gerger'den geldiği şeklindedir. İkinci görüşün Govdere'de daha geçerli olduğunu belirtebiliriz.

Büyük-Küçük Çaltı (Ğeylan) köyleri de Diyarbakır Eğil'den gelenler tarafından kurulmuştur. Yörede hâkim yerleşme yerinin uzun süre Hatek olduğu belirtilmektedir. Hatta buranın bir kent olduğu iddia edilmektedir. Buna karşın Cumhuriyetin ilanından sonra Gökdere(Erdürek) daha merkezi bir konum kazanmaya başlamış, nihayet 1927'de nahiye yapılmış ve 37 köy Gökdere'ye bağlanmıştır.

Bugün hala varlığını sürdüren Gökdere(Erdürek)'deki çeşme tarihi bir nitelik taşımaktadır. Bu çeşmenin de Acemlerden kaldığı sıkça dile getirilmektedir.(Bu duruma yukarıda belirttiğimiz siyasi gelişmelere bir kanıt olmaktadır.)
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri gömme, mastuva, löl, içli köfte, dolmadır. Köyde düğün ve dernekler olur.
Coğrafya

Elazığ iline 124 km, Palu ilçesine 52 km uzaklıktadır.Bingöl iline 48 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Köyde kış aylarında yağan karlardan dolayı iletişim ve ulaşım zorlaşmaktıdır.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 73
1997 52
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

KÖYDE İLKOKUL BULUNMAKTADIR.CAMİSİ 2007 EKİM AYINDA YIKILARAK YENİDEN YAPILMAKTADIR.TAHMİNEN 2008 YILI SONUNDA BİTİRİLECEKTIR.CAMİ İNŞAATINI GEMTEPE KÖYÜ CAMİİ YAPTIRMA VE YAŞAATMA DERNEĞİ TARAFINDAN HALKIMIZIN YARDIMIYLA YAPILMAKTADIR.CAMİMİZ İKİ KATLI OLUP TAZİYE YERİ VE ABDESTHANELER VE CENAZE YIKAMA YERİ.İKİNCİ KAT İSE CAMİİ OLARAK KULLANILACAKTIR.BU YAPILAN YENİ CAMİDİR.MİSAFİRHANESİ VARDIR.KÖYDE ELEKTİRİK SU VE TELEFON MEVCUTTUR.
kaynak - yerel net
vikipedi - özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz