Gemici Köyü Baskil Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 13 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Gemici Köyü Baskil Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  gemici köyü bilgileri - gemici köyü tanıtım - geöici köyü resimleri  Gemici, Elazığ ilinin Baskil ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihçe

  Köy kürt "hardi" aşiretinden insanlardan oluşur. Keban'ın Akgömlek, Altınkürek, Üçpınar, Aşağı Çakmak köyleri ile Sivrice Görgülü (Cevlani) köyü ve, Malatya Arguvan Yazıbaşı ve Bozburun köyleri, Baskil Gemici köyü, Parçikan aşiretinden oluşan köylerdir. .Daha sonraları çeşitli aşiretlere bölünmüş olup dağılmıştır, asıl hardi aşiretindendirler....gemici köyünün şuanki en büyük aşireti olarak bilinen mamusan ailesi de raşşan ailesi de hardi aşiretindendir.
  Kültür

  Köy camisinin hemen yanıbaşında bir medrese açılmış ve köy halkının hizmetine sunulmuştur, köyde ilk okul yapılmıştır, sulama birliği yine bu dönemde halkın hizmetine sunulmuştur.ptt ve tarım kooperatifi şuan faaliyetlerini sürdürmektedir,internet ağı bulunmaktadır, aşiretler arasında soğukluğu kaldırarak köy halkının barış içinde yaşamasını sağlaması da yine her aşiretten birini aza olarak almasıyla başarılmıştır.

  Ünlü yemekleri; kuzu dolma, sazan ızgara, analı kızlı köfte, paçanga böreği, biber ve yaprak dolması, inci ızgara, nar tatlısı ve kaysı tatlısıdır.
  Coğrafya

  Elazığ iline 72, Baskil ilçesine 34 Km. uzaklıktadır. Köy, Fırat köyüne bakar.
  İklim

  köyün iklimi doğu anadolu bölgesinde görülen karsal iklimden farklılık göstererek karakaya barajından dolayı iklim değişikliğine uğrayarak mikro iklim özelliği göstererek ılımanlaşıp akdeniz iklimine benzerlik göstermeye başladı ispatı ise donlu gün sayısınını azalarak seracılığın yaygınlaşmaya başlaması ve zeytin yetişmesidir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 731
  2000 472
  1997 579
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi eskiden tarım ve hayvancılığa dayalıyken şu anda sadece tarıma dayanmaktadır. Seracılık ve meyvacılık ön plandadır.
  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol demiryolu ve karayolu olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. İnternet bağlantısı vardır. Tarım kıredi kooperatifi, sulama kooperatifi, jandarma karakolu vardır. Biri merkez, diğeri Deşte mezrasında iki adet camisi vardır.
  [​IMG]
  kaynak - yerel net
  vikipedi - özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gemici Köyü Baskil Forum Tarih
Gemiciler Köyü Mehmet İnce İlköğretim Okulu Kastamonu İnebolu Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010
Gemici Köyü Uzunköprü Edirne Edirne Tanıtımı 1 Mayıs 2010
Gemicikırı Köyü Biga Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 30 Nisan 2010
Gemiciler Köyü Çayeli Rize Rize Tanıtımı 20 Nisan 2010
Gemiciler Köyü İnebolu Kastamonu Karadeniz Bölgesi 9 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş