Gemi ve Deniz Yapıları Mühendisi

'Mühendislik' forumunda Fatma tarafından 3 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  Gemi ve Deniz Yapıları Mühendisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  GEMİ VE DENİZ YAPILARI MÜHENDİSİ


  TANIM

  Deniz taşıtları, her türlü açık deniz ve kıyı yapılarının tasarımı, ekonomik bir şekilde üretimi konularında çalışan kişidir.

  GÖREVLER

  - Gemi, duba, fener, platform, liman gibi açık deniz ve kıyı yapılarının tasarımını yapar, - Denizlerdeki doğal zenginlikleri değerlendirmek amacıyla yeni teknikler geliştirir ve bu amaca uygun yapıların inşa edilmesi faaliyetlerinde bulunur, - Gerektiğinde, deniz dibi boru döşeme faaliyetlerini yürütür, - Deniz kirliliğinin önlenmesi konusunda projeler geliştirir ve gerekli önlemlerin alınması yönünde çalışmalar yapar.

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

  - Telefon, faks, teleks gibi iletişim araçları, - Bilgisayar, - Çizim masası, çizimle ilgili alet ve malzemeler.

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

  Gemi ve deniz yapıları mühendisi olmak isteyenlerin; - Üst düzeyde genel yeteneğe, - Sayısal düşünme yeteneğine, - Göz-el koordinasyonuna sahip, - Şekil ve uzay ilişkilerini algılayabilen, - Fen bilimlerine (özellikle fiziğe) ilgili kimseler olmaları gerekir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

  Gemi ve deniz yapıları mühendisi tersanelerde, fabrikalarda, gemi makine dairelerinde görev yapar. Çalışma ortamı kapalı ve gürültülüdür. Ancak proje yaparken büroda çalışır. Görev yaparken makine zabitleri, deniz motor makinistleri, ateşçi ve makine teknisyenleri ile işbirliği halindedir.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

  Gemi ve deniz yapıları mühendisleri Bakanlıklarda, Denizcilik Müsteşarlığı’nda, resmi ve özel tersanelerde, deniz taşımacılığı yapan kuruluşlarda, müşavirlik bürolarında, liman inşaatları ve işletmelerinde, yatırım kuruluşlarında, petrol şirketlerinin araştırma ve geliştirme ünitelerinde, Class kuruluşlarında (Loydlarda), bankacılık ve sigortacılık alanlarında çalışabilmektedirler.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

  Bu mesleğin eğitimi: İstanbul Teknik Üniversitesi, Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi “Deniz Teknolojisi Mühendisliği” bölümünde verilmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

  Mesleğin eğitimine girebilmek için, - Lise veya dengi okul mezunu olmak, - Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) “Deniz Teknolojisi Mühendisliği” lisans programı için yeterli “Sayısal (SAY)” puan almak, - Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Tercih Bildirim Formunda “Deniz Teknolojisi Mühendisliği” lisans programı ile ilgili en az bir yükseköğretim programını tercih etmek gerekmektedir.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

  Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Eğitimleri süresince öğrenciler; Matematik, Fizik, Kimya, Atölye (Tersane), Deniz Kirliliği, Açık Deniz Yapıları Dizaynı, Gemi Teorisi, Deniz Dibi Boru Döşeme Teknikleri, Gemi İşletmeciliği gibi temel ve meslek derslerini alırlar. Öğrenciler yaz dönemlerinde; kaynak, döküm ve gemi montajı; gemi yapımı ve liman inşaatı konularında tersanelerde, dizayn konusunda ise bürolarda, staj yapmak zorundadırlar.

  MESLEKTE İLERLEME

  - Eğitimlerine devam ederek akademik kariyer yapabilirler, - Gemilerde kaptan, çarkçıbaşı olarak çalışabilirler, - Dizayn, proje çizimi ya da kontrol mühendisliği konularında çalışabilirler.
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  Paylaşım için teşekkür ederim..
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gemi Deniz Yapıları Forum Tarih
Türk Denizcilerinin Kullandığı Gemi Çeşitleri Nelerdir? Hava ve Deniz Taşıtları 29 Mart 2012
Gemiş Köyü İlköğretim Okulu Bilgileri Çardak Denizli Denizli Tanıtımı 23 Temmuz 2011
Karadenizde Gemilerinmi Battı Deyiminin Açıklaması Atasözleri & Deyimler 11 Mart 2011
Denizli - Merkez - Yaşar Saniye Gemici Lisesi Liselerimiz 29 Haziran 2010
İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilim Üniversiteler 15 Haziran 2009

Bu Sayfayı Paylaş