Gemiç Köyü Hakkında Bilgi Seyitgazi Eskişehir

'Eskişehir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Gemiç Köyü Hakkında Bilgi Seyitgazi Eskişehir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gemiç Köyü Seyitgazi - Eskişehir - Gemiç Köyü - Seyitgazi - Gemiç Köyü Hakkında  Gemiç, Eskişehir ilinin Seyitgazi ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  Köyümüz Türkmen Dağları'nın Akkepez tepeleri üzerine kurulmuştur. Doğusunda Kızıl Tepe, Gevenci Tepesi ve Deve Tepesi vardır. Tekke Tepesi'nde bir de yatır bulunur.
  Köyümüz Aydın'dan gelen Tekeli Dede Yörükleri de denilen karakeçili yörük aşiretiyle, Bozhöyük'ten gelen Uzunoğulları denilen Karakeçili yörükleri tarafından kurulmuştur. İlk başlarda köyün sahasını kullanan Akinliler ve Kırkalılarla köyün kurulumu konusunda tartışmalar çıkmıştır. Daha sonra civarın hakimi yörük beyi Nomanoluklu Hikmet Bey sorunu çözmüştür. İskandan sonra Gemiçliler kışlak olarak Aydın'a geri gitmemişler, köylerini kışlak olarak İdris Yayla'yı ise yaylak olarak kullanmışlardır. İdris Yayla'ya göçmenlerin iskanından sonra ise yaylak olarak civardaki dağları, Türkmen Dağları'nı kullanmışlardır. Zamanla içlerinden deve kervanları kurup ticaret yapanlar olmuş, daha sonra Hacı Bekir Sıddık Bey bunları da Gemiç'e iskan etmiştir.
  Köy 1922 yılında Yunan işgalinde tamamen yakılmış, zaferden sonra çevreye dağılan halk geri gelerek köyü yeniden imar etmiştir.
  Kültür [değiştir]
  Köyün gelenek lerinin en önemlisi kuşak kesme ve gelini suya götürme .Yemeklerinden başlıcaları tarhana çorbası , tirit göbekli böregi pancar pekmezi vede un helvası sayılabilir...Ayrıca hıdırellez şenlikleride (Mayıs ayının ilk haftası pazar günü) etkin bir şekilde kutlanmaktadır...

  Coğrafya
  Köyümüz çok degerli mizah ustamız Nasrettin hocanın dedigi gibi dünyanın tam ortasında olmasada Eskişehir-Kütahya ve Afyon illerinin tam ortası sayılan bir noktadadır. Eskişehir iline 67 km, Afyon iline 68 km.Kütahya iline 72 km vede Seyitgazi ilçesine 25 km uzaklıkta olup ulaşımda fazla zorlanma yoktur.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 252
  1997 206

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2009 - AHMET KÜÇÜK
  2004 - Ertuğrul Gazi UZUN
  1999 - Ertuğrul Gazi UZUN
  1994 - Mehmet URHAN
  1989 - Ali GÜLER
  1984 - Mehmet URHAN

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır,kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gemiç Köyü Hakkında Forum Tarih
Gemiciler Köyü Mehmet İnce İlköğretim Okulu Kastamonu İnebolu Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010
Gemiç Köyü Orhangazi Bursa Bursa Tanıtımı 1 Mayıs 2010
Gemici Köyü Uzunköprü Edirne Edirne Tanıtımı 1 Mayıs 2010
Gemicikırı Köyü Biga Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 30 Nisan 2010
Gemiciler Köyü Çayeli Rize Rize Tanıtımı 20 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş