Gelmis Gecmis En Saglikli Diyet

'Diyet Beslenme' forumunda Mavi_Sema tarafından 2 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Gelmis Gecmis En Saglikli Diyet konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gelmis Gecmis En Saglikli Diyet


  [​IMG]  Spartalılar’a göre şişmanlık büyük bir ayıptı. Vücudun ihtiyacından fazlasını tüketmek sözlü kanunlarla yasaklanmıştı. Çünkü ihtiyacı aşan tüketim, vücudu sağlıksızlaştırırdı. Bir Spartalı’nın girdiği herhangi bir mecliste dikkate alınmasının en önemli kriteri; sağlıklı olmasıydı. Hatırlarsanız, 300 Spartalı filminde, şekilsiz vücuduyla orduya alınmayıp dışlanan Spartalı, bunun hıncıyla ülkesini satıyordu. Sağlıklı beslenme konusunda takıntılı olan Spartalılar, modern tababetle uğraşanların da dikkatini çekti ve ortaya Sparta diyeti çıktı. Sparta diyeti, “Bugün başlıyorum” demekle olacak iş değil. Önce, bugüne kadar nasıl beslendiğinizin bir muhasebesini yapmanız lazım. M.Ö dokuzuncu yüzyılda ülkelerini kuran Spartalılar’ın en önemli özellikleri, o dönem yaşamış diğer halklardan farklı olarak, güçlü ve güzel bedenlere sahip olmalarıydı.
  Bugün insanlığın başına bela olan şişmanlığın ve buna bağlı sağlık sorunlarının bir süre az yiyerek önlenemeyeceğini anlayan Amerikalı alternatif tıpçı Amira Elgan ve farklı kültürler üzerine araştırmalar yapan Mike Elgan da çözümü, onların izinden gitmekte bulmuş. Sparta diyetini geliştiren ikili, “Birçok ülke açlık sınırında yaşıyor ama şişmanlık ciddi bir sorun. Çünkü sanayi çıkışlı yiyecekler insan vücudunun kimyasını bozuyor. Spartalılar’a göre tutumluluk, en büyük erdemdir. Sadece ekonomik açıdan değil, bedeninizle ilgili de tutumlu davranmalısınız” diyerek anlatıyorlar çıkış noktalarını.
  Savaşçı Spartalılar’ın beslenme alışkanlıklarını ve düşünce sistemlerini insan bedenine dair bilgileriyle birleştirip son yılların en işe yarar diyetini bulan Amira Elgan ve Mike Elgan, böylece insan ömrünün kaliteli bir şekilde uzayacağını öne sürüyor. En başta askerlerin, denizcilerin ve sporcuların uygulaması tavsiye edilen Sparta diyeti, Yunanistan’da kadınların girmesinin yasak olduğu Athos dağındaki manastırda yaşayan rahipler tarafından da uygulanıyor. Michael Jackson’un kız kardeşi Janet Jackson, Sparta diyeti yapanlar arasında.

  SARHOŞLUK KÖLELER İÇİNDİR
  Yoğunlaştırılmış mineral, asit ve hatta vitaminlerin vücudu yanlış yönlendirdiğini söyleyen Sparta diyetine göre her insan, boyu, yaşı ve kilosuna göre her ay belli miktarda meyve, sebze tüketmek zorunda. Zorunluluk kelimesinin altını çiziyorum; çünkü bu, diyetten çok bir beslenme biçimi olarak kabul ediliyor. Yani haftalık ya da birkaç aylık bir paket program değil. Ömür boyu geçerli olan, üstelik çocuk yaşlardan başlanarak uygulanması tavsiye edilen bir yaşam tarzı. Daha detaya inmek gerekirse; bir Spartalı’nın tahıl, yulaf, kepek yemesi şart. Vücudu enfeksiyonlardan ve bağışıklık sistemi sorunlarından koruyan sarımsak ve incir; kasların gelişmesine katkıda bulunan et, arpa ve et suyu başlıca yiyecekler. İçkinin de bu diyette yeri var, ancak Spartalılar diyor ki, “İçki içilebilir ama sarhoşluk köleler içindir.” Sparta diyetinde esas mevzu, kilolu olmak değil sağlıksız olmak. Yine Spartalılar’a göre, gerçekte karşınıza çıkabileceklerden çok daha zor sorunlara karşı hazırlıklı olmalısınız. Çok yakında tüm dünyayı kapsama alanına alacak
  Sparta diyetini uygulamak için kilolu olmanız gerekmiyor. ‘Sparta usulü’
  demek, işin kolayına kaçamayacaksınız demek. Çünkü bir başka Sparta inanışına göre, “Kolay yol insanı zayıflaştırır, zor olan ise güçlü kılar.” Yani bu diyet sağlıklı ama zor. Bu nedenle de herkese herkese göre değil.

  MAZERET ÜRETMEYİN
  Eğer başlarsanız, bahaneler üretip bir ya da birkaç gün diyeti bozamazsınız. Çünkü Spartalılar’a göre, en iyi mazeret bile savaşı kaybetmene engel olmaz. Mazeretler sadece sana aittir, düşmana değil. Amira Elgan ve Mike Elgan da, Sparta diyetinin, endüstriyel ortamda üretilmiş, genetiği bozulmuş gıdalara ve sağlıksız yaşama karşı açılmış bir savaş olduğunu söylüyor.

  YULAF ÇOK ÖNEMLİ
  Spartalılar, güne yulaf çorbasıyla başlarlardı ki, tansiyonları düzenlensin, kanları temizlensin. Arpa ve et suyundan yapılmış
  püre ve çorbalar, öğle öğünlerinin vazgeçilmeziydi. Her gün aynı miktarda yemek yenirdi. Gelişme çağındaki çocuklar da ihtiyaçları kadar yemek zorundaydı. Mısır, kahverengi pirinç, elma, kayısı, fıstık, çilek, böğürtlen, badem, kiraz, nar da Spartalılar’ın sık tükettiği besinlerdendi.
  Tabii şeker, kolestrol gibi sağlık sorunları yaşayanların Sparta diyetini uygulamaları imkansız. Ama belki çocuklara, torunlara tamamen organik besinler tüketmenin yararlarını, kilo alacak kadar çok yemeye kimsenin ihtiyacı olmadığını anlatabiliriz
   

 2. avatar

  avatar Üye

  Eline sağlık paylaşım için sağol
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gelmis Gecmis Saglikli Forum Tarih
Gelmiş geçmiş en iyi 10 parodi filmi Sinema Dünyasından Haberler 18 Ocak 2010
Gelmiş Geçmiş En Korkulan Ordular Seviyeli-Ciddi Konular 24 Eylül 2008
GeLmİş BaHaR GeÇmİş YaZLaR NeYLeYiM Kürtçe Müzik Videoları 25 Ağustos 2008
Gelmiş Geçmiş En İyi Sinema Oyuncular... Sinema Dünyasından Haberler 11 Ağustos 2008
Osmanlı küçük bir beylikten nasıl büyük bir devlet haline gelmiştir? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014

Bu Sayfayı Paylaş