Gelmiş geçmiş en iyi 10 parodi filmi

'Sinema Dünyasından Haberler' forumunda Dine tarafından 18 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Gelmiş geçmiş en iyi 10 parodi filmi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ülkemizde Cem Yılmaz ve Gani Müjde filmlerinde de gördüğümüz ‘parodi filmi’, sinemaya 70’lerden beri hakim bir alt tür. İşte bunun 10 önemli örneği...
  Parodi geleneğinin aslında kaynağı 30’lara dayanıyor. Ancak o zamanlar bir tür olarak oturmamıştı, Marx Kardeşler’in filmlerinde belli esintileri hissettirse de. Bu sebeple de ilk olarak 1960’larda “Pembe Panter” serisi ile ardından ise 70’lerde Mel Brooks sayesinde sinemada önemli bir işlev görmeye başladı. Aslında o yıllar, alt türün çıkış dönemi oldu. Monty Python ekolü ve Woody Allen’ın bazı filmleri de bu geleneğe eklendi.
  80’lerde ise ZAZ ekolünün hakimiyetinin ardından 25 yıl böyle gitti. 2000’lerdeyse Mike Myers’ın ‘belaltı vuran’ esprilerinin ve görsel dünyasının odak noktası oldu. Böylece belli bir değişim geçirdi.
  1-Pembe Panter (The Pink Panther) (1963)
  Ajan filmlerinin parodisini yapan yapıt, slapstick komedi geleneğini kullanıyordu. Blake Edwards-Peter Sellers ikilisinden güç alması ve vodvil eğilimini de benimsemesiyse, bir şekilde bu yapıtın ‘komedi’de çığır açmasını sağladı. Böylece aslında çok filmlik bir serinin, iki de devam filminin kaynağı oldu.
  2-Yükseklik Korkusu (High Anxiety) (1977)
  Mel Brooks’un kariyerinde her türle ilgili bir parodi mevcut. Bu da bilimkurgu, sessiz sinema, Rus filmleri, epik filmler, westernler arasından sıyrılıp ‘korku’ alanına giriş yapan bir eser. Özellikle Hitchcock filmleri ana kaynağı...
  3-Avanak Ajan (Austin Powers) (1997)
  Burlesque tiyatrodan beslenerek parodiye ‘retro’ bir hava veren yapıt, Mike Myers’ın zekasıyla da bunu görsel yapıda kullanmayı ihmal etmiyor. Zira temelde bir ajan parodisi ama, bildiğimiz ajanlardan ziyade tam anlamıyla ‘ağzı bozuk’ bir karakter buradaki. Seks esprileri ile görsel espriler de önemli bir nokta. Ajan filmlerinin yanında bilimkurgu sineması da ana kaynaklarından. Parodiye yön veren eserlerden!
  4-What’s Up Tiger Lily (1966)
  Bir Japon filmi. Ama tamamı İngilizce! Amaç, Woody Allen’ın hınzır zekasından bir parodi kotarmak. Japon karakterlerin ağızlarına uydurulan İngilizce diyalogla nasıl bir sonuç alınır? Onu deniyor. Bir hayli zekice!
  5-Monty Python ve Kutsal Kupa (Monty Python and the Holy Grail) (1975)
  Monty Python ekolünün şövalye filmleri ve epik filmlerle dalgasını geçen filmi, absürd dokunuşlarıyla dikkat çekmiştir hep. Tabii ‘diyalog’ meselesinde İngiliz mizahının da en has temsilcilerindendir. Yaratıcıları arasında Terry Gilliam, Terry Jones, Eric Idle ve John Cleese vardır.
  6-Çığlık (Scream) (1996)
  Wes Craven’ın filmi o ‘kendini ciddiye alan’ parodilerden. Özellikle slasher filmlerinin ancak genel anlamda korkunun 70’ler ve 80’lerdeki yükseliş döneminin yeniden ‘yapıştırma’ öğelerle canlandırılmasıydı amaç. Sonuçta başarıya ulaştı ve mizah soslu teen-slasherlar üredi bundan sonrasında.
  7-Dead Man Don’t Wear Plaid (1982)
  Kara filmlerin tarihinin bir özeti. Kara filmin önemli eserlerinden görüntülerle bir dedektiflik hikayesinin katmanlarını iç içe geçiren yapıt, bu ilginç tekniğiyle sinemada önemli bir yere oturdu. Başrolde Steve Martin, Philip Marlowe performansında, Carl Reiner ise yönetmenlik koltuğundaydı.
  8-The Rocky Horror Picture Show (1975)
  Bilimkurgu ve korku tarihinin bir özetini çıkaran film, zamanla kült bir eser haline geldi. Bunun da ana sebebi tarihteki B filmlerinin öğelerini üst üste yapıştırarak hem alaya alması, hem de bir ‘modern sanat ürünü’ çıkarmasıydı. Burada Dr. Frankenstein’ın yerine Dr. Frank N-Furter konuyordu zira daha en baştan...
  9- Casino Royale (1967)
  Sinemada ‘kitsch parodi’ denince ilk akla gelen örnektir. Sonrasında gördüğümüz “Austin Powers” gibi eserlerin de esin kaynaklarından biridir. Yönetmenlik koltuğunda John Huston dahil sayısız ismi görebileceğimiz gibi, oyuncu kadrosunun da Woody Allen, Orson Welles, Peter Sellers, David Niven, John Huston, Deborah Kerr gibi çeşitli jenerasyondan simaları bir araya getirdiğini es geçmemeliyiz.
  10-Çok Gizli (Top Secret!) (1984)
  ZAZ ekibinin “Uçak” (“Airplane”) ile birlikte en önemli filmleri, 2. Dünya Savaşı filmlerini ve casusluk gerilimlerini ti’ye alıyordu. Val Kilmer, Peter Cushing, Ömer Şerif gibi isimlerden oluşan ilginç bir kadrosu vardı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gelmiş geçmiş parodi Forum Tarih
Gelmis Gecmis En Saglikli Diyet Diyet Beslenme 2 Kasım 2009
Gelmiş Geçmiş En Korkulan Ordular Seviyeli-Ciddi Konular 24 Eylül 2008
GeLmİş BaHaR GeÇmİş YaZLaR NeYLeYiM Kürtçe Müzik Videoları 25 Ağustos 2008
Gelmiş Geçmiş En İyi Sinema Oyuncular... Sinema Dünyasından Haberler 11 Ağustos 2008
Osmanlı küçük bir beylikten nasıl büyük bir devlet haline gelmiştir? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014

Bu Sayfayı Paylaş