Gelincik Köyü Mazgirt Tunceli

'Tunceli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 24 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Gelincik Köyü Mazgirt Tunceli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mazgirt Gelincik Köyü Bilgileri - Gelincik Köyü Hakkında - Gelincik Köyü Tanıtımı - Gelincik Köyü Resimleri  Gelincik,Tunceli ilinin Mazgirt ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: MAZGİRT

  İl:TUNCELİ

  İle Uzaklığı:58 km

  İlçeye Uzaklığı:25 km

  Rakım:1500 m

  Nüfus:

  2000:57
  1997:0

  köy hakkında genel bilgiler

  tarım ve hayvancılıkla geçinen köy halkı, doğu anadolunun bütün dağ köylerinde görüleceği üzere geleneksel üretim modelini devam ettirmektedir. sınırlı miktardaki tarıma uygun eğime sahip arazide daha çok lokal ihtiyaçlar için bazı hububat türleri ve bazı sebzeler yetiştirilmektedir. ekilebilir alanların büyük kısmı çayır olarak değerlendirilmektedir. traktörün köyde kullanılma sebebi arazi işlemekten çok taşıma yapmaktır. mevcut bütün imkânlar hayvancılığı sürdürülebilir kılmak için seferber edilmiştir.

  kimyasal girdilerin hemen hemen hiç kullanılmadığı bilinen tüm doğu anadolu bölgesi için olduğu gibi bu köyde de "organik tarım" gerekli projelerin devreye girmesiyle alternatif bir geçim kaynağı olabilir. vejetasyon süresinin kısa olması ekonomik üretime mani değildir.

  meşe ormanı kayda değer bir güzelliğidir köyün. kavak dut ceviz kayısı erik elma ağaçları da yetişebilmektedir. yüksek kesimlerde ve kayalıklarda yabani incir görülebilir.

  içme suyu kaynakları yeterlidir. ancak tarımda bu sudan faydalanılamamaktadır. ayrıca köyü çevreleyen tepelerden evlere verilmek üzere su getirilmiştir.

  elektrik ve telefon şebekesi mevcuttur. yollar düşük satandartlı bile denemeyecek kadar kötü durumdadır. yarma ve dolgu bile yapılmamıştır. mohunduya kadar yol yoktur. ulaşım altı yüksek araçların seyredebileceği doğal arazi üzerinde zamanla oluşmuş patikalardan sağlanmaktadır. bazı kış aylarında yol açmaya gelen grayderlerin oluşturduğu hat sanki burda bir yol var izlenimi vermektedir.

  yakın geçmişe kadar ermenilerin de yaşadığı bilinmektedir.köyün asıl adı ermenice olduğu sanılan "küpük" tür. küpük kelimesinin küpün çok olduğu yer manasına geldiği söylenmektedir. ancak köyün geçmişinde bilinen bir gömü bulma olayı yoktur.demek ki ermenilerin yanlarında götüremeyecekleri değerli eşyaları küplerle gömdüğü konusundaki yaygın inanışlar burada da etkilidir.

  köy çevresinde bulunan koyun başlı eski mezar taşları, üzerindeki yazı ve sembollerden anlaşılacağı üzere karakoyunlular dönemine aittir. yine köyde bir kaç yerde bulunan mezarlıklar ve mezar taşlarındaki yazılar. çok dinli ve çok dilliliğin belgeleri gibidir. sanki burda kültürler buluşmuştur. köy halkının yerel inançları da bunu destekler niteliktedir. tarlaların içinde bulunan şekil verilmiş kesme taşların eski bir kiliseye ait olduğu söylense de resmi kayıtlarda böyle bir bilgi yoktur ya da ilgilenilmemiştir.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Tunceli iline 58 km, Mazgirt ilçesine 25 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: Bilgi yok.


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol kum olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gelincik Köyü Mazgirt Forum Tarih
Gelincik Köyü Havza Samsun Karadeniz Bölgesi 27 Nisan 2010
Gelincik Köyü Merkez Isparta Isparta Tanıtımı 2 Nisan 2010
Gelincik Köyü Merkez Şanlıurfa G.Anadolu Bölgesi 5 Mart 2010
Ege Gelincik 2012 Albümü Tanıtımı Albüm Tanıtımları 9 Şubat 2012
Gelincik Çiçeğinin Faydaları ve Etkileri Doğa ve Bitkiler 2 Eylül 2011

Bu Sayfayı Paylaş