Gelişimin Temelleri Hakkında Bilgi

'Üniversiteler' forumunda SeLeN tarafından 19 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Gelişimin Temelleri Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gelişim Psikolojisi - Gelişimsel Değişmeler - Gelişimi Oluşturan Değişmeler

  Gelişim psikolojisi, yaşam boyunca ortaya çıkan sistemli ve birbirini izleyen değişme süreci olarak gelişimi açıklamaya çalışmaktadır. Bu gelişimsel değişmeler fiziksel, bilişsel ve psikososyal gelişim alanlarında gerçekleşmektedir.

  Fiziksel gelişim, bir bireyin bedeninde meydana gelen ağırlık, boy uzunluğu, organ yapıları ve sistemleri ile motor becerilerdeki değişmelerdir. Bilişsel gelişim; algı, bellek, düşünme, akıl yürütme ve dil gibi zihinsel faaliyetlerde oluşan değişmelerdir. Psikososyal gelişim ise bir kişinin duygu, motivasyon, kişilik ve diğer insanlarla ilişkiler ile ilgili değişmelerdir.

  Gelişimsel değişmeler, birçok faktörün etkileşmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bunlar kalıtım, çevre ve zaman faktörleridir. Günümüzde kalıtım ve çevrenin insan gelişimini etkilemedeki rolü hakkında “hangisi” ve “ne kadar” soruları yerine, her ikisinin “nasıl” etkileştiği sorusuna cevaplar aranmaktadır. Gelişimde, bazı özelliklerin kazanılmasında duyarlılık taşıyan belirli zaman aralıkları bulunmaktadır. Bu duyarlı zaman aralıklarındaki yaşantıların niteliği ve niceliği gelişimsel kazanımları olumlu ya da olumsuz yönde etkileyebilme potansiyeline sahiptir.

  Gelişimi oluşturan değişmeler büyüme, olgunlaşma ve öğrenme süreçleri ve bu süreçlerin birbiriyle etkileşmesi sonucunda oluşmaktadır. Büyüme, bireyde meydana gelen fiziksel ve fizyolojik değişiklikleri içermektedir. Olgunlaşma genetik olarak programlanmış olan ve zamanla kendiliğinden ortaya çıkan davranış örüntülerini ifade etmektedir. Öğrenme ise bireyin çevresi içerisindeki yaşantıları yoluyla meydana gelen oldukça kalıcı olan davranıştaki değişikliklerdir.

  İnsan gelişimindeki belirleyiciler ve süreçler etkilerini; bazı gelişim ilkeleri kapsamında ortaya koymaktadırlar. Bunlar ise: “(1) gelişim süreklidir, (2) gelişim birikimlidir, (3) gelişimin her bir döneminde, çeşitli gelişim özellikleri farklı oran ve hızlarda gerçekleşmektedir, (4) gelişim düzenli ve birbirini izleyen ilerlemelerdir, (5) gelişimin belirli yönelimleri vardır, (6) gelişim bir bütündür, (7) gelişimde bireyler arasında farklılıklar vardır” biçiminde sıralanmaktadır.

  Bir değişim süreci olarak gelişim, yaşlar dikkate alınarak, belirli yaşam dönemlerine ayrılarak incelenmektedir. Bunlar; doğum öncesi, bebeklik, ilk çocukluk, ikinci çocukluk, ergenlik, genç yetişkinlik, orta yetişkinlik ve ileri yetişkinlik dönemleridir. Her bir yaşam döneminde de başarılması gereken çeşitli gelişim ödevleri bulunmaktadır.


  alıntı
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş