Gelişim Dönemi özellikleri

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda =FiRaRi tarafından 28 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. =FiRaRi

  =FiRaRi Üye

  Gelişim Dönemi özellikleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  3 ve 4 yaş, ben merkezcilik ve inatçılık özelliklerinden dolayı oldukça zorlu bir dönemdir. Bu iki baskın özellik 4 yaş civarında biraz daha azalsa da bu yaş dönemlerinin en karakteristik iki özelliğidir. "Hayır", "ben", "ben yapacağım" gibi kalıpların çocuklarımızın en çok sarf ettiği kelimeler olduğunu rahatlıkla görebiliriz. Bununla beraber, isteklerine "hayır" dendiğinde geçirilen öfke nöbetleri ve ağlama krizleri yine bu dönemin karakteristik özelliklerindendir. Buna paralel olarak çocuklarımız gittikçe daha çok sosyalleşir, zihinsel olarak ve kelime hazinesi bakımından da hızla gelişir. Bu yaş grubu, birbirleriyle oyun kurmaktan çok, oyuncağa yönelik oyunlar oynarlar. Diğer arkadaşları ile ancak elindeki oyuncak alındığında ilişki kurarlar. Zaman zaman paylaşma konusunda yaşadıkları zorlukları arkadaşlarına fiziksel zarar verme boyutuna da taşıyabilirler. (vurma, bağırma, ısırma vb.) Aslında bu yaş grubunda, bu tür davranışlar yaşanan doğal tepkilerdir. Öğretmenlerimizin uyarıları ile bu tarz davranışlar kısa süre içinde yerini paylaşımcılığa bırakır.

  Çocuklar, 3 yaşından itibaren duygusal tepkilerinin gelişmesiyle tüm duygu türlerini yaşarlar. Korku, kaygı, kıskançlık, öfke ve sevinç sıklıkla gözlenir.

  4 yaş çocuklarımız, birlikte oynayıp, oyun kurup, yaşadıklarını oyunlarına yansıtmaya başlarlar. 4 yaş daha sakin ve uyumlu bir dönemdir. Bu yaş grubumuzun en önemli özelliği meraktır. "Ne, nedir, niye?" tarzındaki soruları ardı arkasına sorabilirler. Hayal güçleri çok iyi çalışır ve bunu oyunlarında çok güzel kullanırlar. Bu dönemde yaşanabilecek en karakteristik sorun gece uyanmaları ve gece korkularıdır. Yaratıcılık gerektiren her türlü aktiviteden (ritim çalışmaları, drama, resim vb.) çok hoşlanırlar.

  Bu dönemlerde, karşılaşabileceğimiz sorunların bazılarını; korku ve kaygı, öfke, inatçılık, kardeş kıskançlığı, parmak emme ve tırnak yeme, agresif davranışlar, yemek yeme sorunları ve içe kapanıklık olarak özetleyebiliriz.
   

  1 kişi bunu beğendi.
Yükleniyor...
Benzer Konular - Gelişim Dönemi özellikleri Forum Tarih
0-6 Yaş Döneminin Gelişim Özellikleri Çocuk Sağlığı ve Bakımı 28 Haziran 2009
Osmanlı Döneminde Edirne'nin Kentsel Gelişimi Marmara Bölgesi 30 Mart 2009
Ergenlik Döneminde Ruhsal Gelişim Psikoloji 11 Ekim 2008
3 yaş gelişim dönemi Çocuk Sağlığı ve Bakımı 28 Ağustos 2008
0-2 Yaş Döneminde Dil Gelişimi Çocuk Sağlığı ve Bakımı 28 Ağustos 2008

Bu Sayfayı Paylaş