Gelgit olayının Dünya ve canlılara etkileri nelerdir?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 17 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Gelgit olayının Dünya ve canlılara etkileri nelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gelgit olayının Dünya'ya ve canlılara etkileri nelerdir?
   

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Gel-Git Olayı

  Ay ve Güneş'in kütle çekim kuwetine bağlı olarak, Dünya üzerindeki deniz ve okyanus sularının yükselmesi (Med-Gel) ve alçalması (Cezir-Git) olayına denir.
  Gel-git oluşumunda Ay'ın etkisi daha çoktur. Çünkü Ay Dünya'ya Güneş'ten daha yakındır. Gel-git'ler 6 saat 12 dakika ara ile gerçekleşir. Bir gün içerisinde iki kez yükselme, iki kez de çekilme olur. Gel-git okyanus kıyılarında en fazla etkili olup iç denizler ve göllerde fazla etkili değildir. Ülkemiz çevresindeki denizler iç deniz özelliği taşıdığından gel-git önemsizdir. 2 tür Gel-git'ten söz edilebilir.

  Büyük Gel-git
  Ay ve Güneş aynı doğrultuda olduklarında çekim gücü arttığından gel-git genliği fazla olur. Buna büyük Gel-git denir. Bir ay içerisinde Yeniay ve Dolunay evrelerinde gerçekleşir.

  Küçük Gel-git
  Güneş ve Ay'ın birbirlerine dik doğrultuda olduklarında gel-git genliği azalır, buna da küçük gel-git denir. Bir ay, içerisinde i1kdördün ve son dördün evrelerinde gerçekleşir.
  * Gel-git'in etkili olduğu yerlerde delta oluşmaz, haliç oluşur.
  * Gel-git'in etkili olduğu yerlerde Watt ve haliçli kıyı tipi görülür.
  * Istanbul'daki haliç gel-git sonucu oluşmamıştır. Ülkemizde haliçli kıyı bulunmaz. Bu nedenle akarsularımızın döküldüğü yerlerde delta oluşabiimiştir.

  *Gel-git etkisi fazla olan Okyanus kıyılarında Haliç (Estuar) ve Watt kıyıları oluşmuştur.
  Gel-git etkisi az olan iç denizlerin kıyılarında, akarsu ağızlarında "Delta" oluşmuştur.
  *Ayın ekseni ile, Dünya"nın ekseni arasında 5 derece 9'lik bir açı farkı vardır, Bu açı nedeniyle Güneş ve Ay tutulmaları, Ay'ın her bir turunda görülmez.
   

Bu Sayfayı Paylaş