Geleneksel Türk El Sanatları (Aba Dokumacılığı )

'El Sanatları' forumunda KaRDeLeN tarafından 4 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Geleneksel Türk El Sanatları (Aba Dokumacılığı ) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Geleneksel Türk El Sanatları (Aba Dokumacılığı )​


  Aba, geçmişte deve, öküz ve at tüyünden, keçi kılından ve koyun yününden dokunan özel bir kumaştan yapılan bir erkek giysisidir. Günümüzde ise maliyetin düşürülmesi amacıyla polyesterden özel bir metotla dokunan, üzerinde çeşitli motiflerin bulunduğu, eskiden fakir kimselerin günümüzde ise halkoyunları ekiplerinde erkeklerin üstlerine giydikleri bir giysidir.
  Eskiden aba dokumasında kullanılan ipin en büyük özelliği doğal renkli oluşuydu. Renkli dokunmak istenen abanın ipleri istenen renkte kök boyayla renklendirilirdi. Günümüzde daha çok bordo renkli polyester ve değişik renklerde simli ipler kullanılmaktadır.

  Aba dokuyan ustalar daha çok kilimci ustalarından olduğundan abalarda da kilim desenleri kullanılmıştır. Bugün bu ustalardan sadece bir iki usta günümüze kalmış olup, son yıllarda bu el sanatının unutulmaması için Gaziantep Üniversitesi tarafından yeni yetişen gençlere bu sanatı öğretmek için kurslar düzenlenmektedir.

  Abalar dokunduğu ipin ve kumaşın rengine,boyuna ve giyildiği yörenin ismine göre isimlendirilir. Bu isimlerden bazıları Kurbağalı Aba(Folklor giysilerinde kullanılır), Sandıklı, Zincirli, Homs Abası, Maraş Abası vd.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Geleneksel Türk Sanatları Forum Tarih
Geleneksel Türk Sanatları Nelerdir El Sanatları 7 Mart 2012
Geleneksel Türk Sanatları Hakkında Bilgiler El Sanatları 6 Mart 2012
Geleneksel Türk El Sanatları El Sanatları 30 Haziran 2010
Geleneksel Türk El Sanatları (Küpcülük) El Sanatları 4 Mart 2010
Geleneksel Türk El Sanatları (Kutnuculuk ) El Sanatları 4 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş