Geleneksel Muş Evleri

'D.Anadolu Bölgesi' forumunda Mavi_Sema tarafından 17 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Geleneksel Muş Evleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Muş Evlerinde yerleşim düzeni ve sokak dokusu tipik bir Türk kenti havasını yansıtır. Muş'un, konut mimarisinin oluşumunda gelenek, görenek ve yaşam şekli ön planda tutulmuştur. Ayrıca iklimin ve coğrafyanın etkilerini de unutmamak gerekir. Bölgedeki diğer illerin yerleşimlerine benzeyen sokak dokusu içinde yer alan evler, genellikle avlu gerisinde yükselen iki katlı yapılardan ibarettir. Eski Muş evleri genel plan şemaları itibarı ile kendisine yakın şehirlerdeki (Doğu ve Güneydoğu Anadolu) evlerle paralellikler göstermekle birlikte mekan isimlendirmelerinde yer yer farklılıklar vardır.

  Sokakla bağlantılı cümle kapısından geçilerek girilen "havuş"un (avlu) yanında tandırlık, erzak deposu ve çardak görevi gören ağaç altı oturmalıklar yer almaktadır. Çoğu evde ise bunlarla birlikte ahır da mevcuttur. Estetik ve sade bir görünümü olan pencere kenarları, Selçuklu kültürünün etkisiyle miğfer kubbe tarzında inşa edilmekte ve dışardan bakıldığında miğfer görünümü bariz bir şekilde kendini göstermektedir. Pencerelerde cumba yerine önem verilmiş ve bu kısmı desteklemek amacıyla genelde sade olan korkuluklar kullanılmıştır.

  Her iki tarafı iki sütun üzerine çiçeklik nişleri ile süslenen giriş kapıları çift kanatlı olup genelde metal ağırlıklı yapılmakta, sade görünümlü kapı tokmakları ya da kilit bağlantıları ile tamamlanmaktadır. Kapıların içeri açılan kısmında girişi sağlayan bir basamak yüksekliğinde seki bulunur.

  İç kısımda, alt kat, genelde mutfak, banyo, tuvalet ve zahire odası ile birlikte merdiven boşluğunu oluşturan antrelerden oluşur. Yukarı çıkıldığında ise esasen geleneksel Türk evlerinde yer alan sofa ile cepheye bakan ve daha çok sohbet amacıyla kullanılan salon yer alır.

  Üst katta yer alan bütün odalar bu salon etrafında sıralanır. Evlerde mekanları birbirine bağlayan kapılar basit ve gösterişsizdir. Bütün kapılar eşikli ve demir mandallı kapı kolu sistemi ile yapılmış olup, kapı boyutları, bulundukları konuma ve fonksiyonlara göre değişik büyüklüktedir.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Geleneksel Muş Evleri Forum Tarih
Geleneksel Muş Evleri - Geleneksel Muş Evleri Hakkında Bilgi Türkiye Tatil Yerleri Hoteller 1 Aralık 2010
Muş'un Geleneksel El Sanatları Muş Tanıtımı 30 Mayıs 2011
Günümüzde oynanan geleneksel çocuk oyunları hangileridir kısaca Çocuk Oyunları 26 Eylül 2017
Safranbolu evlerinin geleneksel ve mimari özellikleri kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 6 Kasım 2014
Kastamonu evlerinin geleneksel ve mimari özellikleri kısaca Kastamonu Tanıtımı 6 Kasım 2014

Bu Sayfayı Paylaş