Gedikyolu Köyü Merkez Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 13 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Gedikyolu Köyü Merkez Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  gedikyolu köyü bilgileri - gedikyolu köyü resimleri - gedikyolu köyü tanıtım  Gedikyolu, Elazığ ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün yeni adı gedikyolu eski adı caferi dir. yeni adını sarıkamış köyünden yaya yolu olarak kullanılan yola gedikyolu denmekteydi o yüzden gedikyolu ismi köye adanmıştır. eski ismi ise köyün ilk kurucularından üç kardeşin en büyük ağebeylerinin ismi olan cafer isminden kalmıştır.köye gelen bu kardeşler kökende şii ve caferi olan iran azerbaycaının hoy şehrinden gelen avşar türklerindendirler.ama daha sonraları şii ve caferi kimlikleri bitmiştir.köyümüz hanifi ve türk olan bir köy olmuştur.elazığ türkmen kültürünü yaşatan bir köydür.===KKöyümüzün kuruluşu 600 yıllıktır.osmanlı arşivlerinde harput yöresindeki iskan bilgilerinde köymüzü kuranlar yöremizde köklü izler ve geçmiş bırakmış olan Türkmen Çubukoğullarıdırlar.ilk ciddi elazığ yöresine Türkmen yerleşkeleri çubukoğullarınca yapılmıştır.en son abdulazizhan döneminde ermenilerden boşalan köylere halep,azerbaycan,kerkük,musul,erbil,telafer,urfa dan Türkmen aşiretleri elazığ ve kazalarını Türkleştirmek amacıyla iskan edilmişlerdir.bu da harput ve elazığ yöresinin Türkmen kimliği kazanmasına neden olmuştur.karakeçili,bayat,düğer,beydilli,çubuklu,a vşar,sarıkeçili gibi türkmen obaları elazığ merkez köyleri ilçeri ve ilçelerinin köylerine iskan olmuşlardır..

  Kültür

  Köyün en meşhur yemekleri: bulğur pilavı,taş ekmeği,sırın, tavşanlı, içli köfte, ayranlı çorba, sac ekmeği dir.türk islam kültürü yaşatılır. köy düğünlerinde oynanan orta oyunları: havlu oyunu , arı oyunu, telgraf, keriz ıslatma.
  Coğrafya

  Elazığ merkezine 45 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 200
  2000 166
  1997 -
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ve kullanılamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardir. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik sabit telefon ve internet hattı vardır.
  kaynak - yerel net
  vikipedi - özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gedikyolu Köyü Merkez Forum Tarih
Gedikyolu İlköğretim Okulu Elazığ Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş