Gecikmiş Konuşmaya Ne Yol Açar?

'Psikoloji' forumunda Mavi_inci tarafından 28 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Gecikmiş Konuşmaya Ne Yol Açar? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gecikmiş Konuşmaya Ne Yol Açar ?

  Çocuğun konuşmasının neden geciktiğini öğrenmek alınacak önlemler konusunda bir fikir verebilir.
  Zihinsel yetersizlik temel becerilerin gelişimini geciktirebilir, hatta engelleyebilir. Yarık damak, tavşan dudak gibi konuşma organlarında oluşan bir problem doğrudan dil ve konuşma gelişimini geciktirebilir. Fiziksel yetersizlik, işitme kaybı ve görme özrü gibi bazı duyusal kayıplar, erken dil ve bilişsel gelişim için önemli olan deneyimleri engelleyebilir, bu durumda da çocuk çevrenin ve duyuların zengin kaynağından ve sonuç olarak bilgiden yoksun kalabilir.
  Uzun süreli hastalıklar ve çocuğun sık sık hastalanması da dil ve konuşma gelişimini geciktirebilir.
  Eğer çocuğun çevresinde ilgisini çeken, dil ve konuşma gelişimini destekleyen bir ortam yoksa, gelişimi daha yavaş olabilir. Bu konudaki uyarıcıların yetersizliği, uyarım eksikliği konuşmada gecikmeye yol açabilir. Çocuklar yetişkinlerle ve yaşıtlarıyla birlikte oynamak isterler. Yetişkinler de çocukların bu özelliğini dikkate alarak onlarla oyun oynamaya, konuşmaya uygun ortamlar yaratmalıdırlar... Çocuğun ait olma, sevme ve sevilme, kabul edilme gibi gereksinimlerinin giderilmemiş olması duygusal yoksunluğa yol açabilir. İki dil konuşulan ev ortamı, baskıcı aile tutumları, düşük sosyoekonomik düzey gibi çevresel faktörler de dil ve konuşma gelişimini geciktirebilir.
  Bazen çocuğun geçmişinde veya çevresinde, konuşmasındaki gecikmeye etki edecek herhangi bir neden görülmeyebilir. Bazen de bir çok problem vardır. Fakat hiç biri dilde gecikme yaratacak kadar önemli ya da şiddetli değildir. Çocuk her nedense konuşmamaktadır. Bu konuşmalarında gecikme olmuş bir çok çocuk için geçerlidir.

  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gecikmiş Konuşmaya Açar Forum Tarih
Gecikmiş Konuşmanın Belirtileri Nelerdir? Psikoloji 28 Nisan 2011
Gecikmiş Konuşma Nedir? Psikoloji 28 Nisan 2011
Gecikmiş itiraz dilekçesi örneği Hukuk 16 Mart 2010
Eylüle Gecikmiş Bir Özlem Şarkısı Şiirler 15 Şubat 2010
Akranıyla Konuşmayanın Sesi, Semadan Gelir Atasözünün Anlamı Açıklaması Atasözleri & Deyimler 22 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş