Gece Nöbeti Kitap Özeti - Sergei Lukyanenko

'Kitap Özetleri & E-Kitaplar' forumunda SeLeN tarafından 23 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Gece Nöbeti Kitap Özeti - Sergei Lukyanenko konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gece Nöbeti Kitap Özet - Sergei Lukyanenko Kitapları - Gece Nöbeti Kitap Tanıtım - Gece Nöbeti Kitap Fiyatı - Gece Nöbeti Ön Okuma  Kitap Özet

  Rusya’nın en fantastik yazarlarından Sergei Lukyanenko’nun yazdığı, daha sonra da Timur Bekmambetov tarafından sinemaya uyarlanan Gece Nöbeti tam anlamıyla müthiş bir serüven.

  Vampirler, kurt adamlar, şekil değiştiriciler ve büyücülerin insanlarla aynı havayı soluduğu bir şehir ortamı düşünün. Bu şehir de Moskova olsun.

  İnsan olmayanlar, yani “diğerleri”, ya “aydınlık” ya da “karanlık” tarafı seçerler. Ancak bu vampirler için yaradılış gereği karanlık taraf olmak zorundadır. Aydınlık ve karanlık arasındaki güç dengesi yüzyıllar önce yapılan bir savaştan sonra imzalanan bir anlaşmadan bu yana bozulmamıştır.

  Her bir “diğer”, hangi tarafı seçeceğine özgür bir şekilde ve kimsenin etkisi altında kalmadan karar vermelidir. Eğer taraflardan birisi henüz karar vermemiş bir “diğer”i kendi tarafına çekmek için gayret gösterirse, mutlaka durdurulmalıdır. Bu müdahalenin sertliği bazen bulunduğu duruma, bazen de tamamen şansa bağlıdır.

  Bu denge günümüz Moskovasının sokaklarında her iki tarafın birbirini denetlemesi ile sağlanmaktadır. Doğaları gereği geceleri daha aktif olan Vampirleri denetlemek için aydınlık taraf mensuplarının oluşturduğu “Gece Nöbeti”, gündüzleri aktif olan aydınlık tarafı seçmiş “diğer”leri denetlemek için karanlık taraf mensubu “Gündüz Nöbeti” devriyeleri oluşturulmuştur.

  Bir dörtleme (tetraloji) olan serinin ilk kitabı “Gece nöbeti”, aydınlık tarafı seçen “diğerleri” arasında kesinlikle “kahraman” niteliği taşımayan Anton Gorodetsky merkezli maceralar ile başlıyor. Sıradan bir Gece Nöbeti görevlisi Anton’un bulunduğu durumu kabullenme sürecini, Moskova’nı kasvetli gecelerinde yaşadığı bir dizi olay ile soluksuz okuyoruz. Olaylarla başa çıkma becerisini ve büyücülüğünün derecesini gün geçtikçe artıran Anton, bir süre sonra yaptıkları işin doğruluğunu sorgulayıp, baş kaldırmanın sınırlarına gelecektir.

  Kapı komşunuz bir vampir olsaydı ve siz de vampir avcısı? Nasıl hissederdiniz?

  Gece Nöbeti, sıradan bir vampir-kurt adam kitabı kesinlikle değil. Hatta kurt adamlar ilk kitapta hiç yok, vampirler için de fazla ayrıntı verilmemiş. Bu karanlık ortamda en çok tasvir edilen şey “Alacakaranlık”. Alacakaranlık renklerin ve ısının az olduğu, başka bir boyut olarak anlatılıyor. Eğer bir “diğer” iseniz, Alacakaranlık sizin kaçışınız veya kendinizi gösterebileceğiniz bir boyut. Her kişinin Alacakaranlıktaki algıları ve gücü farklı. Eğer kıdemli bir “diğer” iseniz, Alacakaranlık sizin için avantajdır. Ancak henüz bir çaylak iseniz kâbusunuz olabilir.

  Gece Nöbeti, daha önce kehanette adı geçen, inanılmaz yetenekleri olan, hem aydınlık hem de karanlık tarafın peşinde olduğu bir “diğer” olan Igor’un peşinde ilerliyor. Aydınlık ve Karanlığın karşılaşmalarında adeta bir FRP savaşı patlak veriyor her seferinde. Büyücüler, şekil değiştiriciler, vampirler, havada uçuşan büyüler… Aydınlık ve Karanlık arasındaki dengeyi anlamak, Alacakaranlığın dinamiğini çözmek ve hangi tarafın daha haklı olduğunu düşünmek, bu kitabı okurken karşılaşacağınız zorluklar arasında.

  Kitapta tek bir kahraman, basit aşk olgusu, erotizm veya karizma patlaması yok. Bildiğiniz klişelerden oldukça uzaklaşmış ama beslendiği kültürün normların tamamen yıkmamış Lukyanenko bu kitabında.

  Orijinali Rusça olan kitabı şu ana kadar Türkçe’ye çeviren olmamış. İngilizce çevirisi ise mükemmel değil. Her ne kadar Rusça bilmeseniz de, çeviriden kaynaklanan boşlukları anlayabiliyorsunuz.

  Kapak ise bence tam bir facia. Kitabı Ortaçağ’da geçen bir savaş hikâyesi kimliğine bürümüş adeta. Daha sade ve karizma bir kapak olabilirdi, bu kadar kılıçlı ve savaşlı olmasına hiç gerek yokmuş.


  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gece Nöbeti Kitap Forum Tarih
Gece Nöbeti Kitap Özeti Sarah Waters Kitap Özetleri & E-Kitaplar 31 Ağustos 2010
**Gece Nöbeti Şiirler 10 Ağustos 2008
Bakü Tiflis Ceyhan petrol boru hattı hangi ülkelerin sınırlarından geçer kısaca Ülkeler Coğrafyası Dün 23:03
Kuzey yarım kürede en uzun gece ve gündüz ne zaman yaşanır kısaca Eğitim Bilgileri 12 Şubat 2017
İnsanlar hangi devirde yerleşik hayata geçerek tarımla uğraşmaya başlamışlardır kısaca Sorular ve Cevaplar 27 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş