Gece Fotoğrafları - Gece Fotoğraf Çekimi

'Diğer Resimler' forumunda SeLeN tarafından 26 Eylül 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Gece Fotoğrafları - Gece Fotoğraf Çekimi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gece Fotoğrafçılığı - Gece Çekimi - Gece Fotoğraf Çekimi  [​IMG]

  Gece, gözümüzle gördüğümüz ışık oyunlarını ve çevremizdeki manzaraların yapay ışıklar altında ilginç görünümünü fotograf olarak çekmek her zaman cazip olmuştur. Binaların, anıtların, deniz fenerinin, kalelerin yapay ışıklarla ve bilinçli bir şekilde aydınlatılmış şekli, gündüz görünümünden daha ilgi çekici olmaktadır.

  Bunun en önemli nedeni gecenin karanlığından yararlanarak, sadece ışıklandırılmış olan konumuzun ön plana çıkarak konu dışı nesnelerin karanlıkta kalmasıdır. Bu durumu bazen fotograf sanatçısı kendisi konuya ışık yaparak yaratır. İstenilen açıdan, kontrollü ışıklar vererek, renklerle ve kontrastlıkla derinlikler yaratarak fotografa bir anlam kazandırır.

  Fakat gece bir filmi pozlamak da oldukça zordur. Işığın yeterli olduğu gündüz güneşten yararlandığımız durum, gece söz konusu değildir. Ne kadar ışık verirsek verelim, genel çekimlerde yine de filmi ışığa doyurarak, renklerin ve kontrastlığın kontrolü zordur. Işığa duyarlı filmlerin kullanılması da gren problemine neden olacaktır.

  Işığa normal duyarlılıkta 100 Asa, 200 Asa değerlerinde filmlerle çalışmak için de, uzun pozlama süreleri ve yardımcı aksesuarlara ihtiyaç duyulur. Bunların başında tripod ve kelepçeler gelir. Fotograf makinesinin kıpırdamadan uzun sürelerde pozlama yapması amacıyla tripod ve kelepçeler yardımıyla sabitlenmesi gerekir.

  [​IMG]

  Fotograf makinesinin sabit kalması haricinde, pozlama süresince konunun da hareketsiz olması şarttır. Fotograf makinesi veya konunun ufak hareketleri bile, konudan yansıyan ışığın, film üzerinde farklı yerlerde pozlanmasına ve iz bırakmasına neden olacaktır. Bu durum çekilen konunun net olmayan bir fotografına neden olur.

  Bazen de bu durumdan yararlanarak, fotograf sanatçıları özellikle makineyi hareket ettirerek ilginç görüntüler yakalamışlardır. Veya makinenin sabit olması durumunda, hareketli konuları seçerek özellikle konu üzerindeki ışık veya parlamaların hareketlerini kaydedip, değişik fotograflar yakalamışlardır.

  Ağzından ateş çıkan bir akrobat, elindeki meşalelerle hareket eden bir dansçı, otoyolda arabalar, bir uçağın kalkışı, mumla yürüyen bir çocuk veya hayal gücünüze dayanarak sizin düzenleyeceğiniz mizansenler.
   

Bu Sayfayı Paylaş