Geç Dönem Ağır Bombardıman (Ay Tufanı)

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Geç Dönem Ağır Bombardıman


Yakın Dönem Ağır Bombardıman (sıklıkla ay tufanı olarak bilinir) Ay üzerinde önemli sayıda çarpma kraterinin oluştuğuna ve aynı şekilde Dünya Merkür Venüs ve Mars’ta da benzer kraterlerin meydana geldiğine inanılan ve yaklaşık olarak günümüzden 3800 ile 4100 milyar yıl öncesi döneme verilen addır.
Bu olay için ortaya konan kanıt bu çok dar zaman aralığı içinde çarpma sonucu oluşan erimiş kayaları işaret eden aya ait örneklerin yaş tayinleridir. Güneş sisteminin içine doğru asteroit veya kuyrukluyıldız hareketlerindeki bu “artışı” açıklamak için pek çok varsayım ortaya konsa da henüz bunun “nedeni” üzerinde bir fikir birliğine varılamamıştır. Rağbet gören bir teoriye göre dev gaz
halindeki gezegenler katı haldeki gezegenlere ulaşacak şekilde asteroit kuşağı veya Kuiper kuşağındaki nesneleri yeni bir yörüngeye oturmalarına neden olacak bu sırada yörüngelerinden çıktılar. Ancak bazıları ay örneklerinden elde edilen bilginin 3900 milyar yıl öncesine ait bir tufan kraterleşmesi olayına ihtiyaç duymadığını ve bu sırada çarpma sonucu meydana gelen erimenin apaçık ortada olan kabuğunun tek ve büyük bir çarpma havuzundan etkilenen örnekleme materyalinin hatalı olduğunu tartışıyorlar.


Vikipedi özgür ansiklopedi​
 

Üst