Gebze'de 1500-1600 yıllık tarihi mezar

'Kültür Sanat Haberleri' forumunda Google tarafından 25 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. Google

  Google Özel Üye

  Gebze'de 1500-1600 yıllık tarihi mezar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kocaeli'nin Gebze ilçesinde kaldırım çalışması yapan belediye ekiplerince tarihi mezar bulundu. 1500-1600 yıllık olabileceği belirtilen mezardan 2 gözyaşı şişesi de çıkarıldı.

  [​IMG]

  Alınan bilgiye göre, Köşklü Çeşme Mahallesi 525 Nolu Sokak'ta kaldırım çalışması yapan Gebze Belediyesi ekipleri, toprağın altında mezara benzeyen bir yapı bulunduğunu fark etti. Polise haber veren belediye ekipleri, sokaktaki çalışmayı da sonlandırdı.
  Olay yerine gelen polislerin sokağın girişlerini güvenlik şeridine almasının ardından Kocaeli Müzesi'nden gelen görevlilerin gözetiminde kazı yapılmaya başlandı.
  525 Nolu Sokak'ta başlayan kazı çalışmaları, bitişikteki Gül Şirin'e ait evin bahçesine kadar devam etti.
  Kazı sonundan ortaya çıkartılan tarihi mezardan kemikler ile Roma ya da Bizans dönemlere ait olduğu sanılan 2 gözyaşı şişesi çıkarıldı.
  Bu arada, ilçede ''Define bulundu'' söylentilerinin yayılması üzerine toplanan vatandaşlar, çalışmaları meraklı gözlerle izledi.
  Mezardan çıkarılan kemik ve gözyaşı şişeleri Kocaeli Müzesi'ne götürüldü.
  Kocaeli Müzesi'nde görevli sanat tarihçisi Gökhan Bilgin, ''Çıkarılan iki gözyaşı şişesi, bu mezarın 1500-1600 yıl öncesine, Roma ya da Bizans dönemine dayandığını gösteriyor. Erkek mezarı olduğunu düşündüğümüz bu mezardan çıkarılan kemik ve gözyaşı şişeleri Kocaeli Müzesi'nde incelenecek. Büyük ihtimal Roma dönemi halk mezarı'' dedi.
  AA
   

Bu Sayfayı Paylaş