Gebelikte Yüksek Tansiyon Anneyi Zehirleyebilir

'Gebelik ve Annelik' forumunda DeMSaL tarafından 24 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Gebelikte Yüksek Tansiyon Anneyi Zehirleyebilir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  hamilelikte tansiyon - yüksek tansiyonun gebelere zararı - sağlıklı gebelik


  Hamile bayanlarda tansiyon yüksekliği risk oluşturuyor. Uzmanlar, gebelerde görülen yüksek tansiyonda annenin zehirlenebileceği uyarısında bulunuyor.
  [​IMG]
  Hamilelik döneminde bebeğe giden kan akımının artması için tansiyon bir-iki değer düşüyor. Söz konusu durumun fizyolojik olduğunu ifade eden kadın hastalıkları ve doğum doktoru Fatma Seda Soylu, anne adaylarının düşük değil, yüksek tansiyondan korkması gerektiğini belirtti.

  Gebelik öncesi tansiyonun normalin üzerinde olmasının bebeğe giden kan akımını azaltacağını belirten Soylu, "Gebelikte tansiyon değişikliği fizyolojik. Ancak anne adaylarının tansiyonu önceden 11 ise ve bu gebelikte 14'e çıkıyorsa risk oluşturur." şeklinde uyarıda bulundu. Bebek plasentaya iyi yapışmazsa kan basıncının yükseleceğini hatırlatan Soylu, her gebelikte düzenli olarak tansiyon ölçümü yapılması gerektiğini vurguladı. Yüksek tansiyonun zararlarını, "Anne sara nöbeti geçirebilir. Karaciğere zarar verebilir. Bebeğin ölme ve annenin zehirlenme riski var. Anne, beyin kanaması geçirebilir." şeklinde açıklayan Fatma Seda Soylu, şu bilgileri verdi:

  "Tansiyonu yüksek gebelerde; şiddetli baş ağrısı, yüzün şişmesi, hızlı kilo alma, gözlerde sinek uçuşmaları, mide-karaciğerde ağrılar ve nöbet geçirmesi gibi şikayetler görülebilir. Hamileler, bütün tansiyon ilaçlarını kullanamaz. Bu nedenle doktor kontrolü önemli."


  Yaygın hastalıklardan biri yüksek tansiyondur. Takip ve tedavi edildiği takdirde fazla soruna yol açmayan yüksek tansiyon, anne adaylarında hamilelik esnasında ortaya çıkabilir. Anne ve bebek için tehlikeli durumlara neden olabilen yüksek tansiyon sorunu


  Pek çok kadının hamile kalmadan önce tansiyon sorunu var. Ancak bazı vakalarda yüksek tansiyon problemi hamilelik esnasında ortaya çıkabilir. Bundan dolayı anne adaylarının tansiyonu hamilelik süresince kontrol altında tutulması gerekir. Hamilede sorunlar hamilelik döneminin ikinci yarısında saptanırsa duruma gestasyonel hipertansiyon denir. Gestasyonel hipertansiyon adı verilen bu yüksek kan basıncı durumu doğumun ardından geçer. Ancak gestasyonel hipertansiyona idrarda protein kaybı yani proteinüri, ayaklarda şişlik (ödem) eşlik ederse durum preeklampsi olarak tanımlanır.

  Anne adayında hafif preeklampsi görülürse tansiyon değeri 140/90 mmHg veya üzerinde olur. Ayrıca idrarda protein atılımı günde 0.3 - 5 gr arasında görülür. Hamilede şiddetli preeklampsi saptanırsa idrarda protein atılımı günde 5 gr’dan fazla olur. Bunun dışında tansiyon değeri 160/90 mmHg' nın üzerindedir. Anne adayında tespit edilen bulgulara karaciğer fonksiyon testlerinde yükselme, trombosit sayısında azalma, kalıcı baş ağrısı, görme bozukluğu, karaciğer bölgesinde ağrı gibi şikayetlerde eşlik eder.
  hamilelik döneminde görülen yüksek tansiyonun plasenta üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Rahme giden kan miktarının yeterli olmaması nedeniyle bebekte beslenme sorunları ortaya çıkabilir.

  Preeklampsi kimlerde görülebilir
  Pek çok kadında hamilelik esnasında yüksek tansiyon görülebilir. Ancak özellikle risk altında olan kadınlar ilk hamileliklerini yaşayanlar, daha önce hamileliklerinde preeklampsi sorunu olanlar ve hamile kalmadan önce yüksek tansiyon sorunu bulunanlar. Ayrıca 35 yaş ve üzerindeki hamileliklerde, çoğul gebeliklerde, diyabet ve böbrek hastalarında, aşırı şişman anne adaylarında ve bağışıklık sisteminde bozukluk olan hamilelerde de preeklampsi görülme riski vardı.
  Anne adayında preeklampsi saptanırsa hem kendisi hem de bebeği düzenli olarak takip edilmeli. Bazı durumlarda hamilenin hastanede yatması veya doğumun erken yapılması gerekebilir.

  Preeklampsi tedavisi
  Hamilede görülen tansiyon sorunu hafif boyutlardaysa ve hamileliğin henüz başındaysa yatakta dinlenmek tansiyonu düşürebilir. Anne adayının kan basıncı tehlikeli değerlere ulaşmıyorsa yani hafif preeklampsi görülüyorsa doğuma kadar hamilelik sürdürülebilir. Ancak hamilede şiddetli preeklampsi veya eklampsi saptanırsa uygulanabilecek tek tedavi yolu doğum yaptırılmasıdır. Bazı vakalarda sezaryen gerekebilir.

  Eklampsi nedir?
  Hamilelerde görülen preeklampsi rahatsızlığı sonucunda anne adayının geçirdiği nöbetlere eklampsi verilir. Eklampsi sadece bebek değil aynı zamanda anne adayı için oldukça tehlikelidir. Tedavi olarak genellikle acil sezaryen uygulanır


  Hamilelikte Hellp Sendromu
  Hamilelerde yüksek tansiyon ile birlikte görülme olasılığı olan bu sendrom adını tespit edilen bulguların baş harflerinden alır.
  - Hemolysis: Hemoliz, kırmızı kan hücrelerinin parçalanması
  - ELevated liver Enyzmes: Karaciğer enzimerinde yükselme
  - Low Platelets: Kan pıhtılaşmasını sağlayan trombositlerin (plateletlerin) azalması

  Anne adaylarında görülen yüksek tansiyon ve pereeklampsi şekillerinin en ağır olanıdır. Sendrom hamile saptandığı takdirde acilen doğum yaptırılır. Şayet doğum yaptırılmazsa durum çok ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Doğumun ardından sendromunun etkileri kaybolur
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gebelikte Yüksek Tansiyon Forum Tarih
Gebelikte Karın Ağrısı Nedenleri Gebelik ve Annelik 11 Haziran 2012
Gebelikte Gereken Vitaminler Nelerdir Gebelik ve Annelik 11 Haziran 2012
Gebelikte Ay Ay Beslenmek Gebelik ve Annelik 19 Mayıs 2012
Gebelikte Vitamin Kullanımı Gebelik ve Annelik 11 Ocak 2012
Gebelikte bel ağrısının nedenleri Gebelik ve Annelik 15 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş