Gebelikte Minerallerin Kullanımı

'Gebelik ve Annelik' forumunda KaRDeLeN tarafından 28 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Gebelikte Minerallerin Kullanımı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gebelikte Mineral Kullanımı

  DEMİR :Alınan demirin %10 emilir gebelikde hem anne hemde bebek kan yapımı için önemlidir.Diyetle yeterince ihtiyaç karşılanmaz bu nedenle gebelik de ek destek olarak verilmelidir. Hayvansal protein, kuru fasulye gibi kuru gıdalarda, zenginleştirilmiş tahıl gibi yiyeceklerde.


  KALSIYUM: Kalsiyum süt ürünlerinde ve yeşil yapraklı lahana, kıvırcık lahana, şalgam, hardal gibi sebzelerde bulunur. vücuttan emilimi için vitamin D gereklidir..Normal diyette yeterince vardır bazen son üç ayda ihtiyaç arttığından ek verilmesi gerekebilir. FOSFOR:Kemik yapımında görev alır diyette yeterince vardır.Ek verilmesine gerek yoktur. ÇİNKO:Normalde yiyeceklerle alımı yeterlidir eğer çok fazla demir alımı varsa o zaman verilebilir. SODYUM: Diyetle yeterli miktarda alınmaktadır.Tuzun içinde bulunur gebelikde başka problem yoksa tuz kısıtlamasına gerek yoktur ancak fazla alımından da kaçınmak gerekir.hazır gıdalar ve konserve ürünlerin daha fazla tuz içerdiğini unutmamak gerekir.


  Normal gebelikde verilen vitamin tabletlerinde genel de şu vitamin ve mineraller vardır. : Demir - 60 mg Çinko - 15 mg Kalsiyum - 250 mg Vitamin B-6 - 2 mg Folik asit - 0.4 mg Vitamin C - 50 mg Vitamin D - 5 mcg Ayrıca : A vitamini(1.2mcg), B1 (1.8mg), B2 (2.6mg), B8(200mcg) ,E vitamini(15mg), B5(15mg), B12(4mg), Magnezyum(100mg), Fosfor(125mg), Manganez(1mg), çinko(7.5mg) ek olarak vitamin tabletlerinin içinde olmaktadır.


  Op.Dr.Mehmet KOÇ
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gebelikte Minerallerin Kullanımı Forum Tarih
Gebelikte Karın Ağrısı Nedenleri Gebelik ve Annelik 11 Haziran 2012
Gebelikte Gereken Vitaminler Nelerdir Gebelik ve Annelik 11 Haziran 2012
Gebelikte Ay Ay Beslenmek Gebelik ve Annelik 19 Mayıs 2012
Gebelikte Vitamin Kullanımı Gebelik ve Annelik 11 Ocak 2012
Gebelikte bel ağrısının nedenleri Gebelik ve Annelik 15 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş