GebeLikte KiLo KontroLü

'Gebelik ve Annelik' forumunda NeslisH tarafından 8 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  GebeLikte KiLo KontroLü konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Hamilelikte genel olarak 11- 16 kg arasında kilo alımı önerilmektedir. Ancak bu, annenin hamilelik öncesi kilo suna bağlı olarak değişiklik gösterebilir...
  Hamilelikte kilo alımı doğal bir süreçtir. Ancak bu sürecin dengeli bir şekilde gelişmesi anne ve bebek açısından oldukça önemlidir. Hamilelikte sağlıklı kilo alımı sayesinde sorunsuz bir hamilelik devresi, sağlıklı doğum ve rahat lohusalık dönemi geçirilebilir. Hamilelikte genel olarak 11- 16 kg arasında kilo alımı önerilmektedir. Ancak bu, annenin hamilelik öncesi kilosuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Vücut kitle indeksine bağlı olarak kilo alımı 7 ile 18 kg arasında değişebilir. Obez kadınlarda 7 kilodan daha az kilo alımı yeterli olabilmektedir. Hamilelik sırasında ortalama olarak 12.5 kg alındığında, bunun 9 kg .ını bebek, plasenta, artan kan hacmi ve sıvı birikimi oluşturmakta; diğer 3.5 kg . ise vücutta yağ olarak depolanmaktadır.

  1 ay içinde 3 kg .dan fazla ağırlık artışı olan anne adayında beslenme alışkanlıkları gözden geçirilmeli, gerekiyorsa bir diyetisyene başvurulmalıdır.

  Bakırköy Acıbadem Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Sennur Zorer bu konuda şunları öneriyor:

  “Gebelik dönemi başlar başlamaz anne adayının fazla kiloları varsa veya aksine zayıfsa, beslenme alışkanlıklarının gözden geçirilip, bazen de diyet uzmanlarının kontrolünde kilolarının ideal sınırlarda tutulması hedeflenmelidir.

  Gebelikte alınması gereken kilo her hastada farklı olabilmektedir. Normal kiloyu alan annelerin doğum sonrası zaten fazla kilo sorunları olmayacaktır. Özellikle doğum sonrası bebeklerini etkin bir şekilde emziren annelerin (6 ay süreyle bebeğin sadece anne sütüyle beslenmesi etkin emzirmedir) günlük 500 kalori kadar bir enerji harcadıkları ve bunun da yaklaşık 1 saat tenis oynamaya yada 1 saat boyunca aralıksız yüzmeye denk geldiğinin bilinmesi gerekir.

  Bunun yanında dengeli beslenerek ve biraz da fiziksel aktiviteyi arttırarak ilk 1 yıl içinde doğum öncesi kiloya dönmek çoğu zaman mümkündür. Ancak diyabet, tiroid hastalığı gibi bazı hastalıkları olanların ilgili uzmanlar ve diyet uzmanlarıyla beraber kilo sorunlarını halletmeleri gerekmektedir.”

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - GebeLikte KiLo KontroLü Forum Tarih
Gebelikte Karın Ağrısı Nedenleri Gebelik ve Annelik 11 Haziran 2012
Gebelikte Gereken Vitaminler Nelerdir Gebelik ve Annelik 11 Haziran 2012
Gebelikte Ay Ay Beslenmek Gebelik ve Annelik 19 Mayıs 2012
Gebelikte Vitamin Kullanımı Gebelik ve Annelik 11 Ocak 2012
Gebelikte bel ağrısının nedenleri Gebelik ve Annelik 15 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş