Gebelikte Cilt Değişimleri

'Gebelik ve Annelik' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 31 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Gebelikte Cilt Değişimleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar

  GEBELİKTE CİLT DEĞİŞİMLERİ


  Genişlemekte olan karın cildi kaşıntı şikayetine yol açar. Gebeliğe zararsız losyon ya da kremlerle yapılacak masaj gebeyi rahatlatacaktır.
  Gebelikte oluşan çatlaklar tamamen kişinin cilt yapısına , rahmin büyüklüğüne ve gebenin aşırı kilo alımına bağlıdır. Gebelik esnasında oluşan cilt çatlakları gebelik sonunda kendiliğinden geçebildiği gibi bir kısmı da kalıcı olmaktadır. Piyasada çatlakları engellemek için çeşitli ürünler pazarlanmaktadır. Bu ürünleri doktorunuzun bilgisi dahilinde kullanabilirsiniz.

  Gebelikte artan hormonlardan bazıları (Melanosit stimülan hormon, ACTH) ciltte pigmentasyon artışına(bölgesel koyu renkli lekelerin oluşmasına) neden olur. Cilt koyulaşması genellikle meme uçlarında ,karın ön duvarında (orta hatta çizgi şeklinde), yara izlerinde, dış genital organlarda, v.s. olur. Bu genellikle esmer şahıslarda daha sık görülür. Bu değişiklikler gebelik hormonları ortadan kalktıktan sonra kendiliğinden geriler veya kaybolur.

  Gebelik maskesi yüz, alın, yanak, üst çene bölgesi cildinde açık kahve renginden, siyaha yakın kahve rengine varan simetrik renk koyulaşmasına verilen addır. Oluşumundan ultraviole ışınları sorumlu tutulmaktadır. Korunmak için güneşte fazla kalmaktan kaçınmak, koruyucu güneş yağları yada kremleri yeterli olmaktadır.

  Kaşıntı
  Kaşıntı gebelikte çok sık rastladığımız sorunlardan bir tanesidir. Etkene bağlı olarak değişik klinik bulgular ile ortaya çıkar. Gebelikte karın ön yüzünde ve memelerde görülen kaşıntının nedeni cildin gerilmesidir. Ayrıca kuru cilt de kendi başına bir kaşıntı nedenidir.

  Şeker hastalığı, parazitler (uyuz), sedef hastalığı, egzema sık rastlanan kaşıntı nedenleridir. Hepsinin bulguları birbirinden farklıdır.

  Hamilelikte kanda yükselen gebelik hormonları bilüribin ve safra tuzlarının kan seviyelerini yükseltir, bunlar cilt altında birikip kaşıntıya yol açar.

  Gebelikte sık görülen bu kaşıntı yakınması gebeliğe özgü olup, gebeliğin son üç ayı içinde ciltte her hangi bir bulgu ya da belirti vermeden ortaya çıkar ve doğumdan sonra kaybolur. Buna tıp dilinde pruritus gravidarum denir. Türkçe karşılığı “gebeliğin neden olduğu kaşıntı”dır.

  Mentollü solüsyonlar, ılık banyolar, anti allerjik ilaçlar bu tabloyu düzeltmek için yeterlidir.

  Tırnaklar
  Gebelik hormonların etkisi ile tırnaklar daha hızlı büyür ve kolay çatlama eğilimindedir. Tırnakları kısa kesmek ve ev işi yaparken koruyucu eldiven giymek bu sorunu çözecektir.

  Saçlar
  Bir saç kılının ömrü büyüme (uzama),dinlenme, dökülme olarak üç evreden oluşur. Gebelikte hormonların etkisi ile saçların büyüme evresi uzar, bu da saçların daha fazla uzamasına gür görünmesine ve daha geç dökülmesine yol açar. Doğumla birlikte hormonların etkisi ortadan kalkınca büyüme evresi eski süresine döner ve normal zamanında dökülmeye başlar. Bu da loğusalık döneminde geçici bir süre saçlarda seyrelmeye neden olur 1-4 ay). Ortalama altı ila on ay sonra saçlar gebelikten önceki görünümüne kavuşur. Gebelik süresince yüzde, bacaklarda, sırtta kıllanmada artış görülür. Doğumdan sonra bunlar genellikle geriler ve kaybolur.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gebelikte Cilt Değişimleri Forum Tarih
Gebelikte cilt değişiklikleri nelerdir? Cilt lekeleri ve çatlakları önlenebilir mi? Gebelik ve Annelik 10 Eylül 2009
Gebelikte cilt ve saç değişiklik Gebelik ve Annelik 27 Nisan 2009
Gebelikte Karın Ağrısı Nedenleri Gebelik ve Annelik 11 Haziran 2012
Gebelikte Gereken Vitaminler Nelerdir Gebelik ve Annelik 11 Haziran 2012
Gebelikte Ay Ay Beslenmek Gebelik ve Annelik 19 Mayıs 2012

Bu Sayfayı Paylaş