Gebelikte Burun Kanamaları

'Gebelik ve Annelik' forumunda Dine tarafından 1 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Gebelikte Burun Kanamaları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hamilelikte burun kanamaları - gebelikte burun kanamasının sebebleri - gebelikte burun kanamasında ne yapılmalı  Gebelikte hormonal değişiklikler sonucu solunum sistemi de dahil olmak üzere tüm vücutta kanlanma artarSolunum yollarının kanlanmasının artışı (konjesyon)gebelik ve burun kanamalarına sebep olur
  Özellikle soğuk ve kuru havada daha sık olur
  Burun kemiğine yumuşak tampon yaparak kendiliğinden genellikle durur
  Odanın nemlendirilmesi,akşamları burun girişine vazelin sürülmesi,tuzlu burun spreyleri burun kanaması oluşumunu azaltır
  Şiddetli ve sürekli olursa kulak-burun–boğaz doktoru tarafından muayene önerilir
   

 2. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  gebelikte neden burun kanar - burun kanaması nasıl tedavi edilir - burun kanaması nasıl durdurulur - gebeyken burun neden kanar - hamileyken burun niye kanar - hamilelikte yaşanan sıkıntılar


  [​IMG]
  Hamilelik sürecinde birden bire ortaya çıkan ve seviyesi kişiden kişiye değişen burun kanamaları neden olur ve nasıl önlenebilir?
  Gebelikte burun kanaması
  Gebe bir kadının günün herhangi bir anında ortada hiçbirşey yokken birden burnunun kanamaya başlaması çok da nadir karşılaşılmayan bir durumdur. Bu kanamalar birkaç damla olabileceği gibi zaman zaman çok daha şiddetli olabilir. Kanamalar bazı kadınlarda ara sıra görülürken bazı kadınlar ise hemen hemen her gün benzer kanama atakları yaşayabilirler. Tekrarlayan burun kanamaları gebelikte çok sık karşılaşılan yakınmalardan birisidir ve can sıkıcı olmasına karşın çoğu zaman anne adayı ve bebek açısından zararsızdır.

  Amerikan Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Sağlığı Bölümü’nden Dr. Alper Mumcu, gebe olsun ya da olmasın hemen hemen herkesin hayatının bir döneminde burnundan kan gelmesi durumu ile karşılaştığını belirtiyor. Bir o kadar kişi de sümkürmediği takdirde fark etmediği kanamalar geçirmektedir. Çok nadir olarak da kişiyi ve çevresindekileri panikletecek kadar şiddetli kanamalar olabilir.

  Gebelikte neden burun kanar?

  Normal popülasyona göre gebelerde burun kanamasına daha sık rastlanmaktadır. Bunun temel nedeni bebeğin ve anne adayının sağlığı açısından gebelik sırasında damarlarda dolaşan kan miktarının artmasıdır. Kan miktarı arttıkça burun mukozası içindeki ince ve yüzeyel kan damarlarının maruz kaldığı basınç da doğal olarak artar. Zaman zaman bu ince damarlar artan basınca direnemez ve damar duvarı yırtılarak kanamaya neden olur. Burun mukozasının kuru kalması, şiddetli sümkürme, burnu ve ağzı tıkayarak hapşırma gibi faktörler de basınç artışına pozitif etki ederek kanamayı tetikleyebilir.

  Gebelikteki burun kanamalarını kan hacmindeki artıştan sonra en sık tetikleyen durum burun mukozasının kronik kuruluğudur. Ayrıca sigara kullanımı da damarların kırılganlığını arttırmaktadır.

  Burun kanamasının etkileri nelerdir?

  Gebelik sırasında burun kanaması yaşayan kadınların ne kendileri ne de bebekleri açısından endişelenmelerini gerektirecek bir durum yoktur. Genelde kanamanın miktarı son derece azdır. Çok nadiren de olsa kendiliğinden ya da alınan basit önlemler ile durmayan kanamalar olabilir.

  Kanama durumunda neler yapmak gerekir?

  * Öncelikle oturmak gerekir. Uzanılması durumunda kalp ile burun hemen hemen aynı seviyeye geleceğinden önerilmez.
  * Burun kökünün yani burun kemerinin üzerinden kuvetlice bastırarak beklemek gerekir. Bu bekleme süresi yaklaşık 10 dakika kadar olmalıdır. Baskı daha erken kaldırılırsa kanın pıhtılaşması için yeterli süre sağlanamadığından kanama durmayabilir.
  * Burun köküne buz uygulanması damarların büzüşmesine neden olacağından kanamanın durmasına yardımcı olacaktır.
  * Kanama devam ederken uzanmanız kanın yutağa doğru akmasına neden olur. Bu kanın yutulması bulantı ve kusmayı tetikleyebilir.
  * Kanama durduktan sonra yaklaşık 10-12 saat kadar sümkürmemeye dikkat edin.


  Burun kanaması önlenebilir mi?

  Alınacak bazı basit önlemler ile burun kanamalarının önüne geçilebilir. Bunlar:

  * Çok şiddetli şekilde sümkürmemek
  * Hapşırırken ağız ve burnu kapatmayarak basıncın burun delikleri yolu ile atılmasına olanak sağlamak
  * Özellikle gece yatarken havanın kurumasını engellemek. Bunun için özellikle kış aylarında ısıtıcıların üzerine geniş bir kapta su koymak ya da soğuk buhar makinesi yardımı ile odanın nemini arttırmak yeterli olacaktır.
  * Burun mukozasının kurumasını önlemek için burna tuzlu su ya da deniz suyu sıkmak
  * Yeteri kadar sıvı almak ve bol su içmek
  * Fazladan C vitamini almak damarların yapısını güçlendirerek kanamaların azalmasına yardımcı olabilir. Bunun için günde fazladan alacağınız 250 mg C vitamini yeterlidir. Doktorunuzla bu konuyu görüşebilirsiniz.


  Burun kanaması nasıl tedavi edilir?

  Burun kanamaları genelde hastanede tedaviyi gerektirmeyen sorunlardır. Ancak basit önlemler ile durmayan ya da sık tekrarlayan kanamalar varlığında tıbbi müdahale gerekebilir. Kanamanın durmadığı hallerde burun içine tampon konulması genelde tedavi sağlar. Öte yandan durmayan ya da sık tekrarlayan kanamalarda Kulak Burun Boğaz uzmanları tarafından bazı kimyasallar kullanılarak açık damar uçlarının kapatılması yoluna gidilebilir
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gebelikte Burun Kanamaları Forum Tarih
Gebelikte Karın Ağrısı Nedenleri Gebelik ve Annelik 11 Haziran 2012
Gebelikte Gereken Vitaminler Nelerdir Gebelik ve Annelik 11 Haziran 2012
Gebelikte Ay Ay Beslenmek Gebelik ve Annelik 19 Mayıs 2012
Gebelikte Vitamin Kullanımı Gebelik ve Annelik 11 Ocak 2012
Gebelikte bel ağrısının nedenleri Gebelik ve Annelik 15 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş