Gebelikte Ağız Sağlığı

'Ağız ve Diş Sağlığı' forumunda Dine tarafından 27 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Gebelikte Ağız Sağlığı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hamilelik sırasında annede östrojen ve progesteron hormon düzeylerinde artış olur.Bu durum dişler üzerinde plak birikiminde artışa neden olur.
  Eğer anne iyi bir ağız bakımı yapmıyorsa,bu durum dişeti iltihabına (gingivitis) bile neden olabilir.Bu durum “hamilelik gingivitisi” adını alır.
  -dişeti kırmızı,
  -hacim olarak artmış,
  -hassas ve kanamalıdır.

  Bu tablo daha çok 2. üç aylık dönemde hamile kadınların çoğunluğunu farklı şiddette etkiler.

  . Eğer gingivitis zaten mevcutsa hamilelik sırasında şiddeti artabilir ve tedavi edilmezse periodontitise ilerleyebilir. Hamile kadınlarda aynı zamanda “hamilelik tümörü” geliştirme riski de vardır.

  .En doğrusu; her gebe kalmayı planlayan ya da planlamadığı halde gebe kalan ve doğum kararı alan kadının, bir diş hekimi kontrolünde olmasıdır.Bu sayede sorun çıkmaması ya da çıktığı anda müdahalenin en uygun yöntemle yapılması sağlanabilir.

  . Diş röntgeni çekilmek zorundaysa,kurşun gömlek giyilerek çekilebilir.Ama asıl önerilen ilk 3 ay, böyle bir işlemin yapılmamasıdır.

  . Aşırı ağrının eşlik ettiği acil durumlarda;tedavi hamileliğin hangi döneminde olunursa olunsun yapılır.Ancak herhangi bir diş tedavisi için en uygun zaman; 4. ve 6. gebelik ayları arasındadır.Anestezi ya da ilaç uygulaması yapılmasını gerektiren durumlarda mutlaka hastanın jinekoloğuyla iletişime geçilir.

  . Bebeğin diş gelişimi anne karnında başlar. Bu dönemde anne hem kendi sağlığı hem de bebeğinin diş gelişimi için dengeli beslenmeye dikkat etmelidir.

  . Diş sağlığı için protein,Avitamini (et, süt, yumurta, sarı sebze ve meyveler) C vitamini (narenciye, domates, çilek), D vitamini (et, süt, yumurta, balık) ve kalsiyum (süt ve süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler) dan zengin gıdaların yeterince alınması gerekir.

  . Bu dönemde bilinçsiz ilaç kullanımından kaçınılması gerekir. Alınan ilaç mutlak doktor kontrolünde olmalıdır.

  . Kullanılan her antibiyotiğin bebeğin dişlerinde lekelenmelere neden olduğu kanısı yanlıştır. Dişlerde renklenmelere neden olan antibiyotik grubu “tetrasiklinler”dir. Bunun dışındaki antibiyotiklerin renklenme yaptığı kanıtlanamamıştır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gebelikte Ağız Sağlığı Forum Tarih
Gebelikte Karın Ağrısı Nedenleri Gebelik ve Annelik 11 Haziran 2012
Gebelikte Gereken Vitaminler Nelerdir Gebelik ve Annelik 11 Haziran 2012
Gebelikte Ay Ay Beslenmek Gebelik ve Annelik 19 Mayıs 2012
Gebelikte Vitamin Kullanımı Gebelik ve Annelik 11 Ocak 2012
Gebelikte bel ağrısının nedenleri Gebelik ve Annelik 15 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş