Gebelikte şekerin nedeni yanlış beslenme

'Gebelik ve Annelik' forumunda DilzaR tarafından 30 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  Gebelikte şekerin nedeni yanlış beslenme konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Uzmanlardan anne adaylarına çok önemli beslenme tavsiyeleri...
  [​IMG]


  Pek çok gebelikte rastlanan şeker hastalığının en önemli nedeninin genetik belirtiler ve yanlış beslenme olduğunu ifade eden uzmanlar, hamilelikte çok yeme değil, dengeli beslenmenin önemine dikkat çekti.

  Dikkat edilmediği zaman anne ve bebeğin hayatına mal olacak 'gebelikte şeker hastalığının' yanlış beslenmeden kaynaklandığı, ideal kilo alımının 12 kilogram olduğu kaydedildi.

  BULGULAR İKİYE AYRILIR

  Doç. Dr. H. Alper Tanrıverdi, gebelikte şeker hastalığının ortaya çıkmasındaki en önemli etkenlerin annenin genetik alt yapısı ve beslenme şekli olduğunun altını çizerek, hastalığın önceden bilinebileceği gibi gebelikte de ortaya çıkacağını aktardı. Gebelikte şeker hastalığının değişik belirti ve bulgularının olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Tanrıverdi, belirti ve bulguları anneye ve fetüse/bebeğe ait olanlar şeklinde ikiye ayırmakta fayda olduğunu söyledi.

  GENETİK VE KİLO

  Annedeki en önemli belirtinin gebelik seyrinde hızlı ve aşırı kilo alımı olduğunu kaydeden Doç. Dr. Tanrıverdi, şu uyarılarda bulundu: "Annenin yanlış ve fazla beslenmesi sonucu hızlı ve aşırı kilo alması vücutta belli miktarda salınan ve kan şekerinin ana düzenleyicisi olan insülin hormonunun yetersiz kalmasına neden olmakta ve şeker hastalığı ortaya çıkmaktadır.

  Annenin genetik kodunda şeker varsa, gebe aşırı kilo alımı dışında da şeker hastalığına yakalanabilir. Şeker tedavi edilemediğinde halk arasında 'gebelik zehirlenmesi' de denilen preeklampsi tablosu çıkabilir. Bu durumda annenin tansiyonu aşırı derecede yükselerek kendi ve bebeğin kaybına kadar gidebilir." Fetüsteki belirti ve bulguların annenin genel durumu ile yakından ilişkili olduğunun altını çizen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. H. Alper Tanrıverdi şöyle devam etti:

  BEBEK GELİŞEMEZ

  "Annede aşırı kilo almış ve şeker hastalığı uygun şekilde tedavi edilememişse, fetüse devamlı yüksek oranda şeker geçişi olacağından aşırı kilolu ya da tıbbi adı ile 'makrozomik' bebek olacaktır. Yine preeklampsi varlığında fetüsün dolaşımı bozulmuşsa bebekte gelişme geriliği de ortaya çıkabilir. Şekere karşı alınacak önlemlerin başında düzenli gebelik kontrolleri ve doğru beslenmek geliyor.

  İKİ KİŞİLİK YEMEK

  Türkiye'de gebelikteki beslenme şekli, 'iki kişilik' tarzında geleneksel yanlış uygulamadır. Bilimsel çalışmalarda aşırı kilo alan (20kg) gebelerde şeker hastalığı, erken doğum, fetüsün gelişme geriliği/ ölümü, yenidoğan döneminde bebeğin yoğun bakımda tedavi görmesi gibi pekçok ciddi sorunla karşı karşıya kalındığı saptanmıştır."

  NASIL DOĞUM ÖNERİLİR?

  Doğum şeklinin annenin şeker hastalığı ile bağlantısız olduğunun üzerinde duran Doç. Tanrıverdi şunları söyledi: "Normal doğuma engel durum oluşturmayan şeker hastalığında, anne veya fetüse ait bazı bozukluklar sezaryen doğumu gerektirebilir. Bunlar arasında ciddi gebelik komplikasyonlarından birisine bağlı olarak aşırı kilolu veya gelişme gerilikli fetüs sayılabilir."
   

 2. avatar

  avatar Üye

  paylaşım için teşekkürler eline sağlık
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gebelikte şekerin nedeni Forum Tarih
Gebelikte Karın Ağrısı Nedenleri Gebelik ve Annelik 11 Haziran 2012
Gebelikte Gereken Vitaminler Nelerdir Gebelik ve Annelik 11 Haziran 2012
Gebelikte Ay Ay Beslenmek Gebelik ve Annelik 19 Mayıs 2012
Gebelikte Vitamin Kullanımı Gebelik ve Annelik 11 Ocak 2012
Gebelikte bel ağrısının nedenleri Gebelik ve Annelik 15 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş