Gebelik Toksemisi Hiperemesis - Gebelik Toksemileri, Hiperemesis Nedir

'Gebelik ve Annelik' forumunda Dine tarafından 8 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Gebelik Toksemisi Hiperemesis - Gebelik Toksemileri, Hiperemesis Nedir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gebelik Toksemileri, Hiperemesis Nedir

  Bu hastalıklar iki ayrı grupta toplanır.

  1 - Erken gebelik toksemisi. 2- Geç gebelik toksemisi.

  Erken Gebelik Toksemisi

  Gebeliğin başlangıcında görülen sabah bulantısı ve kusmaların, anne adayının metabolizmasını bozacak duruma gelmesine, erken gebelik toksemisi denir.

  Gebelerin çoğunda sabahları bir bulantı duygusu, hatta çoğu kez kusma görülebilir ve kadınlar arasında bu durum genellikle bir gebelik belirtisi olarak kabul edilir. Birçok genç anne adayı gebeliğin ilk 2-4 aylık bölümünde büyük zorluklar çekmeden bu devreyi ufak tedavilerle geçiştirebilirler. Ancak, gebelik belirtileri derülen bu işaretler bazen dayanılması olanaksız duruma gelebilir ve hatta annenin hayatını tehdit etmeye başlar. İşte bu durum artık normal gebelik kusması değil, bir hastalıktır. Bu hastalığa Hiperemesis denir. Böyle durumlarda, hastada sürekli olarak kusma görülür. Bir yandan kilo kaybeder, öte yandan hiçbir şey yiyip içemez. Hastalık uzun bir süre devam eder.
  Bilim adamları hastalığın nedenleri üzerinde uzun yıllar çalıştıkları halde, bugün bile kesin bir sonuca varamamışlardır. Hastalığın genel nedeni olarak:

  Alerjiler

  İç salgı bezleri bozuklukları,
  Psikolojik durumlar düşünülmektedir.
  Yukarda sözü edilen nedenlerin ilki ve ikincisi daha çok doktorunuzu ilgilendirdiği için biz burada psikolojik nedenler üzerinde durmanın daha yararlı olacağı kanısındayız.

  Bilim adamları tarafından yapılan araştırmalar sonunda ruhsal durumun kusma ve bulantı üzerinde önemli etkisi olduğu anlaşılmıştır.

  Bu şekilde yakınmaları olan gebelerin günün belirli saatlerinde açık hava gezintileri yapmaları, kendilerini sıkan konulardan, yerlerden uzak durmaları gerekir. Çevre değiştirmenin de çok önemli olduğunu eklemekte yarar var.

  Doktorunuzun vereceği ilaçları almanıza, önerilerini dinlemenize rağmen bulantı sürüyorsa, o zaman bunun nedeni büyük bir olasılıkla psikolojik değildir
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gebelik Toksemisi Hiperemesis Forum Tarih
Mol Gebelik Ne Demektir? Gebelik ve Annelik 2 Aralık 2012
Gebelikte Karın Ağrısı Nedenleri Gebelik ve Annelik 11 Haziran 2012
Gebelikte Gereken Vitaminler Nelerdir Gebelik ve Annelik 11 Haziran 2012
Gebelikte Ay Ay Beslenmek Gebelik ve Annelik 19 Mayıs 2012
Gebelik Hesaplamak Hafta Hafta Gebelik ve Annelik 19 Mart 2012

Bu Sayfayı Paylaş