Gebelik ile ilgili genel bilgiler - 7

'Gebelik ve Annelik' forumunda princess_28 tarafından 21 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. Gebelik ile ilgili genel bilgiler - 7 konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Vakum ve forsepsle doğum nedir ?
  Bebek başı, doğum kanalına indikten sonra kanalda 1-1.5 saat geçmesine rağ*men halen çıkması gecikiyorsa, vakum ve*ya forseps denen özel aletierle uygun ko*şullarda bebek başından tutulup çekilerek doğmasına yardım edilebilir. Riskli yön*temler oldukları için, dikkatle uygulanma*sı gerekmektedir. Annenin ıkınmasının sakıncalı olduğu dunımlarda ve bebeğin doğum kanalında sıkıntıya girdiği durum*larda da uygulanabilir.

  Gebelikte ve doğum sonrası ortaya çı*kan basur, nasıl tedavi edilir ?
  Gebelik ve loğusalıkta yavaşlayan bağırsak hareketleri kabızlık ve sonrasında basurla*ra neden olur. Bu yüzden gebelikte bol lifli, yeşil yapraklı sebzeler, bağırsak hare*ketlerini arttıran kaysı gibi meyveler ve zeytin yağlı sebze yemeklerine günlük beslenmede geniş yer verilmelidir. Bol sı*vı alımı ve hareketli yaşam tarzı da, kabız*lığı önleyerek basur gelişimini azaltır.

  Bebek cinsiyeti ultrasonda hangi aydan itibaren tespit edilebilir ?
  Bebek cinsiyeti ultrasonda en erken 3. aydan itibaren ayırt edilebilmekle beraber, genellikle 20. haftadan sonra daha rahat izlenebilir. Bebeklerin dış genital organlarına bakılarak cinsiyetleri belirlendiğinden, bacakların kapalı olması gibi bazı durumlarda, bu organ*ların görüntülenmesi müm*kün olamayabilir. Bu gibi görüntülemeyi zorlaştıran durumlarda cinsiyet ayrımı daha ileri aylara kayabilir.

  Gebelikte saç boyası kullanılabilir mi? Saç kestirilebilir mi ?
  Gebelikte saç boyanması veya perma ve röfle işlemlerinde uygulanan kimyasal ilaçların kullanılması uygun değildir. Bu kimyasal maddeler, saç derisinden emilip kana geçebilir.
  Bazı kimyasal madde içermeyen organik saç boyaları mevcutsa da yine de tedbirli davranarak gebelik döneminde saç boyan*ması doğum sonrasına ertelenmelidir.
  Gebelerin saç kestirmelerinde ise, bir sa*kınca yoktur.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gebelik ilgili genel Forum Tarih
Gebelik İle İlgili Genel Bilgiler Gebelik ve Annelik 30 Kasım 2008
Çoğul Gebelikle İlgili Soru ve Cevaplar Gebelik ve Annelik 6 Kasım 2010
Gebelik ve Annelik ile ilgili herşey Gebelik ve Annelik 21 Ağustos 2008
Mol Gebelik Ne Demektir? Gebelik ve Annelik 2 Aralık 2012
Gebelikte Karın Ağrısı Nedenleri Gebelik ve Annelik 11 Haziran 2012

Bu Sayfayı Paylaş