Gebeliğin Son Üç Ayında Uyulması Gereken Kurallar

'Gebelik ve Annelik' forumunda KaRDeLeN tarafından 17 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Gebeliğin Son Üç Ayında Uyulması Gereken Kurallar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gebeliğin Son Üç Ayında Uyulması Gereken Kurallar  SON ÜÇ AYDA UYULACAK SAĞLIK KORUMA KURALLARI

  Gebeliğin en yorucu ayları kuşkusuz son üç ay, özellikle de 8. ve 9. aylardır. Doğum izninin amacı, aşırı yorgunluğun erken doğuma neden olmasını engellemektedir.

  Dinlenme

  Dinlenmek tam bir hareketsizlik anlamına gelmez. Kilo almayı kolaylaştıracak ve bacaklardaki kan dolaşımını bozacak böyle bir tutum zararlı olur. Bu dönemde kadının, düzenli ve dinlenmek için ara vererek etkinlik göstermesi gerekir. İster çalışmak, ister eğlenmek amacıyla olsun, kendini zorlaması doğru değildir.

  Yolculuklar

  Zorunlu yolculuklar en uygun koşullarda yapılmalıdır. Uçak yolculukları hızlı ve az yorucudur; ama havayolları şirketlerinin, gebeliğin belli bir aşamasına ulaşmış (genellikle 7-8 ay) kadın yolcu kabul etmeme hakları vardır. Demiryolu da, otomobile oranla çok daha rahat bir yolculuk sağlar.

  Son üç aydaki yolculuklar konusunda iki noktaya daha dikkat çekmek gerekir: Doğuma yakın dönemde yapılan uzun bir yolculuk, doğum sürecini harekete geçirebilir; doğuma yakın dönemde uzak yerlere tatile gitmek, doğumun kararlaştırılmış yerde yapılmasını güçleştirebilir. Yolculuk sırasında başlayan doğum, annenin yabancısı olduğu bir ortamda, gebeliğin denetimi süresince toplanmış verilerden haberi olmayan yabancı bir hekim yardımıyla gerçekleşecek demektir.

  Son üç ayda, özellikle sıcak iklimlerde yaz tatili öğütlenmez. Zaten katlanılması kolay olmayan fazla sıcaklık, toplardamarlar için da zararlı olabilir. Denize girme de (özellikle çok uzun süreli, aşırı soğuk suda ve yorucu yüzme hareketleriyle) bu dönemde öğütlenmez.

  Spor

  Doğumdan önce öğütlenebilecek en iyi etkinlik, yürümektir.

  Cinsel ilişkiler

  Dölyatağının çıkıntı yapması, cinsel ilişkileri güçleştirir, ama olanaksızlaştırmaz; bununla birlikte, son ayda, cinsel ilişkiden vazgeçilmesi doğru olur.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gebeliğin Üç Ayında Forum Tarih
Gebeliğin Zamanından Önce Sonlanmasının Sebepleri Gebelik ve Annelik 21 Mart 2010
Gebeliğin 6. Ayı Gebelik ve Annelik 17 Eylül 2009
Çoğul gebelik başarı değil, başarısızlık - Cogul Gebeligin Zararlari Gebelik ve Annelik 23 Şubat 2009
Gebeliğin Belirtileri.. Gebelik ve Annelik 15 Ağustos 2008
Karahanlılar kurucusu kimdir kısaca Tarihi Bilgiler 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş