Gebelek Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri

'Kayseri Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 25 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Gebelek Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  gebelek köyü bilgileri - gebelek köyü tanıtım - gebelek köyü resimleri  Gebelek, Kayseri ilinin Pınarbaşı ilçesine bağlı bir köydür.

  Kültür

  Köyün Kültürü Tam Bi Çerkes Kültürüdür. Bunun yanı sıra köyde Türk aileler de bulunmaktadır.
  Coğrafya

  Kayseri iline 109 km, Pınarbaşı ilçesine 12 km uzaklıktadır.
  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 100
  2000 200
  1997 230
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Orhan Doğan
  1999 - Avni Arpacı
  1994 - Sadettin Ateş
  1989 - Salim Çakı
  1984 -

  Köyde yaşayan bazı aileler Karslılar(Erdem) Şigapsolar(Erdoğan-Doğan) Gut(Boz) Voto(Ateş) Heymaşa(Arpacı) Şevgen(Şengül) Memşag(Merdan) Duruklar(Doruk)
  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim okulu vardır;fakat okul yeterli öğrenci olmaması sebebiyle kapalıdır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ;fakat köy mahallelerinde bulunan çeşmeler su ihdiyaçlarını karşılamaktadır.ayrıca evlerde su sebekesi vardır... Ptt şubesi vardır ;fakat faaliyette değildir. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Bu köyün en beğenilen özelliği havasıdır,temiz ve serin bi havası vardır.Bunun için 2007 de yapılan oylamada Pınarbaşı ilçesinin en güzel köyü seçilmiştir. 2008 yılında kanalizyon arıtma tesisiyle birlikte tamamlandı. Orköy kanalıyla evlere güneş enerjisi takıldı.(Güneş enerjisi köydeki bazı evlere takılmıştır, yani;takılmayan evlerde vardır)müracaatta bulunan her eve güneş enerjisi takılmıştır.Bu dönemde yapılan hizmet hiçbir dönemde yapılmamış olup. Köyün muhtarı Orhan Doğan'ın yeniden seçilmesi için köy halkı ısrarla Orhan Doğan'a yeni dönemde de aday olması için baskı yapılmaktadır.Şu anda en büyük çalışma VE Gebelek'in geleceği olarak görülen Gebelek kırsal kalkınma kooperatifinin kurulmasıdır.Yapılan ilk çalışmalarda başkan Orhan Doğan. Başkan yardımcısı:Münir Boz. Muasip üye:Çağlar ERDEM olarak seçilmiştir..bu köydeki çoğu insan kışın ilçeye ya da ile taşınmaktadır , yani; kışın köyde yaşıyan insan sayısı yazın yaşayan izsan sayısından daha azdır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş