Gebe Köyü Hakkında Bilgi Ereğli Zonguldak

'Zonguldak Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Gebe Köyü Hakkında Bilgi Ereğli Zonguldak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  gebe köyü bilgileri - gebe köyü tanıtım - gebe köyü resimleri  Gebe, Zonguldak ilinin Ereğli ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adı Osmanlıda Gebe divan yani merkezi köy olarak bilinir.Daha sonra diğer köyler,n kendinden ayrılmasıyla Gebe ünvanını alan köy.Ereğli merkeze 18 km uzaklıktadır.
  Kültür
  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında Ramazan ayı boyunca evlerde iftar davetleri verilir arife günü sirat adı varilen köy meydanında topluca iftar açma yapılır.Yine aynı gün Köy mezarlığı ziyaret edilerek Kuran okunur.Aşure günü köy muhtarlığı tarafınca aşure pişirilerek köy halkı ile köy meydanında yenilir.Mehtar lı diye bilinen çalgılı düğünler yapılır.Dini Bayramlarda çoluk çocuk büyük küçük köy camiinde bayramlaşma töreni olur.Bayram namazı çıkışında camiye yakın hanelerce camiden çıkanlara kahvaltı verilir.yemek çeşitlerine gelindiğinde ise malay,mıhlama,höşmen,kabuklu fasulye, tirit,köy fırınlarında yapılan somun ekmeği,cizleme,bazlama,gaygana bilinenlerdir ellerinize saglık
  Coğrafya

  Zonguldak iline 70 km, Ereğli ilçesine 18 km uzaklıktadır.
  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 650
  2000 511
  1997 474
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde küçükbaş hayvancılıkta gelişmekte olup bir tane tavuk çiftliği bulunmaktadır. Ayrıca Küçük çapta arıcılıkda yapılmakta olup genelde kestane balı üretilmektedir... Köyün ekonomisinin temel dayanağı Ereğli Demirçelik Fabrikası ve Maden ocaklarıdır. Tarım ve hayvancılık ikinci planda gelir kaynakları sayılabilir. Gelir getiren tarım fındıkçılıktır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.güvenklik olarak 8 km uzaklıktakı kızılca jandarma karakoluna baglıdır..

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Adnan ALAR
  2004 - Adnan ALAR
  1999 - İsmail BUDAK
  1994 - İsmail BUDAK
  1989 - İsmail BUDAK
  1984 - Mustafa ÇİMEN
  1979 - Mustafa ÇİMEN
  1974 -Mustafa ÇİMEN

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilk okul 1975 lerde Muhtar Mustafa Çimen zamanında yapılmış vve çevre köylerin eğitim sorunlarıda bununla giderilmiştir. Köyün içme suyu şebekesi vardır ama yazın bu su köye yetmemektedir kanalizasyon şebekesi yoktur.Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.Ruşanlar sağlık ocagına bağlıdır.Saglık ocagında bir ebe bulunmaktadır.Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyümüzde Mustafa Korkmaza ait kırathane,internet ve market bulunmaktadır.Köyümüze en yakın pazar 2km çayırlı mevkinde kurulan cevre pazarıdır.Köyümüzün gecim kaynagı %100 fındık tır.Ereğliye merkeze 18 km dir.Ulaşım özel vasıta veya her saat başı hareket eden toplu taşıma araclarıyla mümkündür.

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gebe Köyü Hakkında Forum Tarih
Gebelek Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Gebelikatran Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Gebeşler Köyü Hakkında Bilgi Kandıra Kocaeli Kocaeli Tanıtımı 10 Haziran 2010
Gebeli Köyü Hakkında Bilgi Almus Tokat Tokat Tanıtımı 8 Haziran 2010
Gebeçınar Köyü İvrindi Balıkesir Marmara Bölgesi 16 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş