Geğirme Neden Olur

'Genel Sağlık' forumunda DeMSaL tarafından 15 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Geğirme Neden Olur konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  geğirme nedenleri - geğirme sebebi - gaz sorunu - mide gazları - mide gazı - hava yutma - aerofaji
  İnsanın karnındaki gazı genelde kokusuz olan, karbondioksit, oksijen, nitrojen, hidrojen ve bazen de metan gazları oluşturur.

  Gazın hoş olmayan kokusunu ise kalın barsaktaki bakterilerin oluşturduğu sülfür içeren az miktardaki gazlar oluşturur.

  Barsaklardaki gazın %1'den azı kokuyu oluşturan gazlardır, bunlar uçucu kısa zincir yağ asitleri, amonyak, hidrojen sülfür ve değişik uçucu amino asitlerdir. Yemek borusu, mide, ince ve kalın barsaklardan oluşan sindirim sistemimizdeki gazın iki kaynağı vardır.

  Bunlar: Kalın barsakta normalde bulunan zararsız bakterilerin bazı sindirilmemiş gıdalarda bozulma yapması ile oluşan gazdır.

  Hava yutma ( aerofaji) mide gazının en sık sebebidir. Her insan yerken veya içerken bir miktar hava yutar.Hızlı yiyip içen, sakız çiğneyen, sigara içen ve uygun olmayan ( gevşek ) takma diş kullananlarda ise normalden fazla hava yutulur.

  Midedeki gazın önemli bir kısmı geğirme ile çıkartılır, geride kalan kısım ince barsaklara geçer ve burada kısmen emilir, az bir miktarı ise kalın barsaklara geçer ve makat yolu ile atılır.

  Mide kendisi de mide asidinin bikarbonatla karışması sonucu karbondioksit gazı oluşturur ancak bu gazın önemli bir kısmı ince barsaklarda emilir ve kalın barsağa kadar ulaşmaz.


  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Geğirme Neden Olur Forum Tarih
Geğirmek Nedir Bitkisel Tedavi Şifalı Bitkiler 27 Mart 2010
Geğirmek Rüya Tabiri Rüya Tabirleri 16 Mart 2010
Milli kültürümüze neden sahip çıkmalıyız kısaca Kültür ve Sanat Bölümü 40 dakika önce
Neden sonuç cümlelerine örnekler kısaca Eğitim Bilgileri 53 dakika önce
Bakü Tiflis Ceyhan petrol boru hattı sadece projenin yapıldığı ülkelere mi kazançlar sağlıyor neden? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü Cuma 23:05

Bu Sayfayı Paylaş