Geçmişten Günümüze Komşuluk İlişkileri Nasıl Değişti ?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda cagla_257 tarafından 18 Ekim 2012 tarihinde açılan konu

 1. cagla_257

  cagla_257 Üye

  Geçmişten Günümüze Komşuluk İlişkileri Nasıl Değişti ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Geçmişten Günümüze Komşuluk İlişkileri Nasıl Değişti ? Kısa Bir Yazı Ve Komşulluklar İlgili Birkaç Karikatür Yada Resim Verir Misiniz ? Teşekkürler ...

  Ülkemizde genel olarak birincil ilişkiler hakimdir. Bu tür ilişkilerde insanlar daha samimi ve sıcak olurlar. Bu sebeple komşuluk ilişkileri çok sağlamdır. Komşu hakkında dikkat edilir. Fakirler korunur. İhtiyaç sahibi olanların ihtiyacı karşılanır. Düğünlerde ve cenazelerde birr arada olunur.

  Ancak günümüzde şehirleşmeyle birlikte ikincil ilişkiler yaygınlaşmakta ve komşuluk ilişkileri de bundan zarar görmektedir. Aynı apartmanda oturan insanların birbirlerini tanımadığına da şahit olmaktayız. Bu durumun düzelmesi ve komşuluk ilişkilerinin eski halinde kalması için çalışmalar yapılmalıdır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 23 Şubat 2016

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Komşuluk ilişkilerinin geçmişten bugüne nasıl bir değişime uğradı

  Ülkemizde genel olarak birincil ilişkiler hakimdir. Bu tür ilişkilerde insanlar daha samimi ve sıcak olurlar. Bu sebeple komşuluk ilişkileri çok sağlamdır. Komşu hakkında dikkat edilir. Fakirler korunur. İhtiyaç sahibi olanların ihtiyacı karşılanır. Düğünlerde ve cenazelerde birr arada olunur.

  Ancak günümüzde şehirleşmeyle birlikte ikincil ilişkiler yaygınlaşmakta ve komşuluk ilişkileri de bundan zarar görmektedir. Aynı apartmanda oturan insanların birbirlerini tanımadığına da şahit olmaktayız. Bu durumun düzelmesi ve komşuluk ilişkilerinin eski halinde kalması için çalışmalar yapılmalıdır.

  [​IMG]

  [​IMG]  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   

 3. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Komşuluk İlişkileri

  Ülkemizde son elli yıldır uygulanan ekonomik ve sosyal politikalar ve siyasi tercihler nedeniyle kırsal kesimden kentlere doğru oluşan göç hareketleri sonucu, kentlerin yapısı bozulmuş ve sorunları neredeyse çözülemez noktalara ulaşmıştır. Daha da önemlisi bu sorunlar ve zorluklar, insanımızın önceden edindiği bize has bazı değer yargılarının aşınmasına veya değişime uğramasına önemli bir etken olmuştur.
  Bu oluşumu salt bir nedene bağlamak doğru bir yaklaşım olmaz sanırım. Benzer aşınma ve değişimlerin az da olsa kırsal bölgelerde de yaşandığını düşünürsek, daha başka etkenleri de sıralamak mümkün olabilir.

  Doğal olarak komşuluk ilişkileri de bunlardan nasibini almıştır. Komşuluk ilişkilerini düzenleyen yazılı veya yazılı olmayan birtakım kurallar vardır. Bu bağlamda yasaları, toplumsal ve dini kuralları sayabiliriz. Acaba bugün, kentlerimizde ve kırsal kesimde komşuluk ilişkileri hangi boyutlardadır ve ne gibi sorunlar yaşanmaktadır? Yasalar ve diğer kurallar bu ilişkileri düzenlemeye yeterlimidir? Yapacağımız ciddi değerlendirmelerin hepimize katkısı ve yararı olacağı kanısındayım.

  Gözlemlediğim kadarı ile komşuluk ilişkileri yavaş yavaş ölmekte.İnsanlar birbirlerine karşı yabancılaşmakta. Artık aynı apartmanda oturan insanlar bile neredeyse birbirlerini tanımamakta. Küçüklüğümden hatırlarım memur çocuğu olduğumdan dolayı çok ev değiştirdik yeni bir eve taşındığımız zaman o evde ikamet edenler hoşgeldine gelirler yardıma ihtiyaç olup olmadığını sorarlar ve yemek getirirlerdi.Günümüzde bu kalmadı galiba.Gece gezmeleri yapılırdı apartman içinde bu da yok olmak üzere.Ben bu tür ilişkilerin azalmasını biraz da ekonomik duruma bağlıyorum.Akşam evde misafir ağırlamak demek maddi külfet demek mesela. Gelen misafiri kuru çayla göndermek olmaz çayın yanına birtakım hazırlıklar yapmak gerek bu da doğal olarak maddi konuya giriyor Küçük şehirlerde gene az da olsa komşuluk ilişkileri sürmekte.İstanbul gibi büyük kentlerde ise gözlemlediğim kadarıyla tamamen ölmüş.Nereden biliyorsun diyecek olursanız İstanbul'da ikamet eden akrabalarıma ziyaretlerimden edindiğim izlenimler.Aynı apartman sakinlerinin araba park yeri meselesinden dolayı yumruk yumruğa kavga etmesine ramak kalmasına şahit olmuştum. Komşuluk değerleri ve insanların sahip oldukları hakların korunması ve bunlara saygı gösterilmesi günümüzde artık amacını yitirmektedir.

  Bununla ilgili bir çok etken vardır. Eskiden mahallelerdeki, sokaklardaki yerleşim genellikle müstakil, bahçeli kişiye özel mülkiyetlerdi. Ancak zamanla sanayileşme ve ticaretin kırsal bölgelerden merkezi yerleşim bölgelerine kayması ile adeta bir iç göç artışının yaygınlaşmasına neden oldu. Tabi bunun akabinde de arsalardan rant sağlanması gibi çarpıcı bir durum ortaya çıktı.


  Eskiden müstakil evlerden oluşan sokaklarda belli sayıda insanlar yan yana, bahçeli evlerde sosyal açıdan birbirleriyle daha yakın ve samimi bir yaşam sürerlerken her anı, acıyı ve mutluluğu birbirleriyle paylaşırken birden bire yeni yapılaşmalarla kopmaya başladılar. O samimi ortamların, paylaşımların yer aldığı sokaklar birbirlerine paralel, karşılıklı birer taş orman olma özelliğine büründü. 100 - 150 kişinin yaşadığı sakin sokaklarda birden bire neredeyse bir köy nüfusuna varan konutlarla dolu bir sokakta yaşam başladı.


  Artık çevremizde yemyeşil bahçeleri olan, çeşit çeşit çiçeklerin yetiştiği evler yerine, önlerinde bir araç yığıntısı, kirlileşme ve gürültüye sebebiyet veren çok katlı apartmanlar ortaya çıktı. Komşuluktan kopan insanlar artık birbirlerine hal hatır sormak yerine, araçlarının park yeri nedeniyle yada çocuklar nedeniyle kavgalar etmeye başladılar. Çok katlı binalarda komşuluk hakları diye bir kavram artık ortadan kayboldu. Birbirlerini rahatsız etmek için adeta yarışan, birbirlerinin haklarına saygı göstermeyen bir topluluk doğdu adeta. Sayısı bakımından bir rakam veremeyeceğim ama her halde bu yapılaşmaların başlamasıyla adliyelerde sırf komşu haklarının ihlali nedeniyle bir sürü davalar açılmaya başlandı.


  Aynı apartmanda oturup daha henüz isimlerini bile bilmedikleri komşulara sahip oldu insanlar. Şimdi yanındaki, altındaki ya da üstündeki komşularını tanımadan, onlara en acil durumlarda yardım için nasıl başvurabileceklerini düşünür oldular.
  Sonuçta da eski bir deyim yavaş yavaş yok olmaya başladı. "EV ALMA KOMŞU AL"
   

 4. çok güzel saol :D Çok işime yaradı gerçkten çok iyi
   

 5. Gerçekten çok işime yaradı çok iyi fakat yaşadığın olayları anlatman bunu bir düşünce yazısına dönüştürmüş keşke böyle yapmasaydın
   

 6. benim hiç işime yaramadı maalesef:(
   

 7. Biraz işime yaradı saol :D
   

 8. çok saol kanks....:)
   

 9. komşuluk ilşkileri geçmişten günümüze nasıl bir değişime uğramıştı lütfen yardım edn diğer sayfalarda bulamadım
   

 10. çoook teşkürler.İşime yaradı sayılır.
   

 11. fena değil idare eder :) :(
   

 12. komşuluk ilişkileri geçmişten günümüze çok değişti.bunun sebebi ise insanların değişmesidir. insanlar kötü alışkanlıklar edinince güven duygusu azaldı. insanlar arası çok kaba şiveler kullanıldı. yani insanlar değişince komşuluklarda değişir.
   

 13. İşime Yaradı Saol ADMİN.
   

 14. eeeeh biraz işimize yaradı ama tam anlamıyla olmadı
   

 15. bu benim pek işime yaramadı bu bir düşünce yazısı olmuş bunu düzenle düzenle bitmedi yani
   

 16. Çok işima yaradı sağol admin :D
   

 17. bunları okumaktan başka şey kalmadı...
   

 18. Çok güzel işime çok yaradı
   

 19. çok ama çok uzunnnnnnnnnnnnnnn elim ağladı
   

 20. Sağol çok işime yaradı ama keşke giriş,gelişme,sonuç kısımlarını belirtseydiniz .
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş