Geçmişten Günümüze Dünyanın Şekli

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda Mavi_Sema tarafından 10 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Geçmişten Günümüze Dünyanın Şekli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  geçmişten günümüze dünyanın şekli ile ilgili olarak hangi görüşler öne sürülmüştür
  geçmişten günümüze dünyanın şekli ile ilgili hangi görüşler öne sürülmüştür
  Geçmişten bugüne dünyamızın şekli  Eski zamanlarda yaşayan insanlar Dünya’nın şekli hakkında farklı düşüncelere sahiptiler.

  Bundan 4000 yıl önce yaşayan eski Mısırlılar Dünya’yı uzunca bir kutu, gökyüzünü de o kutunun kapağı gibi düşünüyorlardı.

  Eski Hintliler ise Dünya’nın dört filin sırtında duran büyük bir daire biçiminde olduğuna inanıyorlardı. Onlara göre bu 4 fil de bir kaplumbağanın sırtında duruyor, kaplumbağa ise sonsuz bir denizde yüzüyordu.

  Bazı kişiler dünya öküzün boynuzları üzerindedir, bazıları ise dünya düz bir tepsiden ibarettir demişlerdi. Ama aslında dünya yuvarlaktır ve bu çok net açıktır.

  Dünya yuvarlak değil geoiddir.önceleri çok çeşitli teoriler vardı.Örneğin:

  Düz bir tepsi biçiminde olduğu,büyük bir öküzün boynuzu üstünde ve öküz sinirlenip hareket edince deprem olduğu düşünülüyordu.Bazıları ise dünyanın bir timsahın üstünde olduğunu ,dünyanın düz, güneşin ise yaprak gibi olup hareklet eddiğini düşünüyordu.

  Ancak bazıları buna inamadı ve araştırdı.dünyanın düz olduğunu düşündükleri için düşme korkusuyla denize açılmıyorlardı.Kooppernik ise korkmadan denize açıldı ve aynı noktaya geldi.Galile,dünyanın geoid olduğunu ileri sürdü ve kral onu ve ona inananları astı.

  Günümüzde ise herkes dünyanın geoid opklduğuna inanıyor.Buna en güzel ve kesin kanıt uydudan çekilen fotoğraflardır.Ayrıca bir geminin önce dumanı sonra bacası,gövdesi ve kendisi görünür.Ay tutulması sırasında aya düşen gölge yuvarlaktır.Bir noktadan başlayıp yürürsek(ki insanın ömrü yetmeyebilir:)aynı noktaya geliriz.
   

 2. ben hep buraya girecem
   

 3. guzalmıstır ben beyanmısam bundan sonra mende turk sayfalarına intikal edecem.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş