Geçmişten Günümüze Bilginin İnsan Yaşamındaki Önemi

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Mavi_Sema tarafından 9 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Geçmişten Günümüze Bilginin İnsan Yaşamındaki Önemi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Geçmişten Günümüze Bilginin Önemi,
  Bilginin İnsan Yaşamındaki Önemi,
  Geçmişten Günümüze Bilginin İnsan Yaşamındaki Önemi Nedir

  Dünya'da ve daha geniş olarak evren'de herşeyin, insanlar tarafından öyle görülse de, insan için olduğunu söylemek elbette mümkün değildir.İnsan da diğer canlı ve cansız varlıkların içinde canlı varlıklardan biridir.


  2003 yılı itibariyle evrende insanın yaşadığı bilinen tek yer olan Dünya adını verdiğimiz kürede 6 milyar civarında insan yaşamaktadır ve bu insanların her birinin eğitim, bilgi, kültür, çevre ve yaşam seviyesi farklı olduğu için bu soruya verecekleri cevap farklı olacaktır.

  Oysa insan için en önemli üç şey her zaman alfabetik sırayla Bilgi, Para ve Sağlık olmuştur.Bu üç önemli konu birbiriyle fasit bir daire oluşturarak, insan yaşamını çok önemli şekilde etkilemektedir. Evren ve Dünya'daki tüm canlı ve cansız varlıklar birbirini etkilemekte, bunların içinden bu üç konu ön plana çıkmaktadır.


  İnsanın yaşamını dünyaya gelme amacına uygun olarak sürdürebilmesi için mutlaka Bilgi'ye, Para'ya ve Sağlık'lı olmaya ihtiyacı vardır.Biri olmadan diğeri de tam olarak olmaz.Hepimiz hayatı yaşıyoruz ama hepimiz farklı yaşıyoruz.

  Bunların içinde bilgi her zaman ön planda gelmektedir.İnsanın yaşamaya başlayıp, bunu devam ettirebilmesi için bilgiye ihtiyacı vardır.Yaşamı insanın yönlendirdiğini veya doğal kural ve kanunları olduğunu kabul etsek bile her iki halde de bu böyledir.Yaradılışından veya bir başka deyişle varoluşundan bu yana her zaman ve sürekli olarak kendisini koruyup, geliştirecek bir bilgi arayışı ve öğrenme azmi içerisindedir.Çünkü Bilginin açamayacağı kapı, çözemeyeceği sorun yoktur. Günlük koşturmaca ve telaş içerisinde farketmesek de sadece bir tek ama bir tek kelimenin insan hayatındaki rolü çok ama çok önemlidir.Bazen bir kelime, bir cümle ve bir telefon numarası insanın hayatını değiştirebilir.Hayatta karşılaştığınız yada karşılaşabileceğiniz tüm sorunları çözmeniz içinde bilgiye ihtiyacınız vardır.Cehaletten kaynaklanan kaba kuvvet dışındaki güç dışında güçlü olmak da ancak bilgi ile mümkündür.Bu sorunları çözemeyen toplumlar da ortalama insan ömrü yaklaşık 40-50 yıl, kısmen çözenlerde 80-90 yıldır. İnsanoğlunun bilgi, huzur ve refahı arttıkça 120-150 yıl olması mümkün görülmektedir.

  Atalarımız, her zaman ''Oku'' ve ''İlim Çin'de olsa git onu ara bul'',''Bilmemek değil, öğrenmemek ayıp'' şeklinde tavsiyelerde bulunmuştur."Bana bir kelime öğretenin kulu kölesi olurum"deyişi de bildiğimiz bir deyiştir.


  Artık, Çin'e gitmenize gerek kalmadı.Çin, sizin ayağınıza geliyor

  Yaşadığımız çağ, bilgi ve bilişim çağıdır.Bilgi, sınırsız ancak her insanın bilgi seviyesi çeşitli nedenlerle sınırlıdır.Bazen küçük bir bilgi kırıntısı veya bir kelimelik, bir cümlelik bir bilgi hayatınızı kurtarabilir yada hayatınızı değiştirebilir.Sitemizde bulunan bilgilerinde insanları birbirine yaklaştıracağını, sitemizden öğreneceğiniz bir kelime yada bir cümlelik bilgilerin ne kadar işinize yaradığını göreceksiniz.Sitemizde bulamadığınız bilgiler için yol gösterici olacak, bulabildiklerinizin sizde yarattığı çağrışım veya konuyla ilgili telefon, adres ve bilgilerle ulaşabileceğiniz kişi veya kurumlardan elde edebileceğiniz bilgilerde sizin işinize yarayacak, bir çok sorunuzun çözümünde yardımcı olacaktır.Bizde bu konuda her zaman elimizden gelen yardımı sağlayacağız.

  En başta iki kişinin bulunduğu bir ortamda, ailede, yakın akrabalar, komşular arasında, toplumda ülkede ve ülkeler arasında bilgi ve kültür seviyesi birbirine yakın olan kişilerin, aile fertlerinin ve diğer insanların birbirleriyle daha iyi iletişim ve ilişki kurarak daha iyi anlaştıkları herkesçe bilinen bir gerçektir.Bilgi ve kültür seviyesi birbirine yakın kişiler arasında gerginliğe, strese ve hatta çatışmaya varan olayların çok daha az olduğu görülmektedir.

  Tüm bu sebeplerle kısıtlı zaman ve imkanlarda bilgiye ulaşmanın ne kadar zor olduğu da bilinmektedir. Bugün bir miktar para ödeyerek satın alınabilen, elektrik, televizyon, otomobil, uçak, bilgisayar gibi şeyleri bulmasının insanoğluna kaç bin yıllara mal olduğunu, ateş ve yazının kaçıncı bin yılda bulunabildiğini düşünürseniz, bilgiye ve bilgi birikimine ulaşmanın zorluğu daha iyi anlaşılabilir. Her an yeni bir şeyler bulma ve öğrenme peşindeyiz.

  Bilginin, düşüncenin, buluşların ve insan beyninin bunları öğrenmesinin elde ettiği bilgilerle yeni buluşlar yap- masının sınırı yoktur.İnsanın henüz beyninin üçte birini kullandığı belirtilmektedir. İnsan beyni öğrendiği kadar çeşitli sebeplerle unutmaktadır da işte bizim amaçlarımızdan biri de bu unutkanlığı mümkün olduğunca ortadan kaldırmaktır.Bilgileri sürekli elinizin altında ve parmaklarınızın ucunda ve gözünüzün önünde bulundurmaktır.

  Bilgili ve Kültürlü insanların yaşadığı bir evren ve dünyada yaşam standartlarının daha iyi olacağı muhakkaktır.Bilgi insana huzur verir, hayatta karşılaşılan tüm zorluk ve sorunları kolayca çözer. Bilgili, ne istediğini, ne yaptığını bilen insanın değeri her yerde farklıdır. İnsanlar birbiriyle daha iyi iletişim kurar, yanlış ve eksik bilgiden kaynaklanan anlaşmazlıklar, kırgınlıklar, tartışmalar, kavgalar, çatışmalar ve bunun sonucu oluşan sinir ve stres en azından azalır.

  Bilginiz artar.Ufkunuz genişler.Hoşça zaman geçirip eğlenebilirsiniz.Tüm bunlar sizin tüm yaşamınızı olumlu yönde etkiler. Ömrünüzü uzatır.

  alıntı
   

Bu Sayfayı Paylaş