Geçmişten Günümüze Önemli Ticaret Yolları

'Tarihi Bilgiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 12 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Geçmişten Günümüze Önemli Ticaret Yolları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Geçmişten bugüne ticaret yolları
  Tarihi ticaret yolları
  önemli ticaret yolları


  İpek Yolu

  * Tam ismi ile Pers Kral Yolu Pers İmparatorluğu kralı I. Darius zamanında M.Ö. 5. yüzyılda yapılmış olan bir antik anayoludur.
  * Batıda Sard’dan başlayarak (Türkiye’de İzmir’in 95 km. kadar doğusunda) doğuya doğru Asur’un başkenti Ninova’ya (şu anki Musul Irak) varmaktadır daha sonra Babil’in (şu anki Bağdat Irak) güneyine geçmektedir.
  * Lidya kralı Giges ticaret için Efes’ten başlayıp Mezopotamya’ya kadar uzanan Kral Yolu’nu yapmışlardır. Efes-Ninova arasındaki ticaret yolu doğu-batı arasında ticaretin ve kültürel etkileşimin hızlanmasını sağlamıştır.

  Baharat Yolu

  * Eski çağlarda Uzakdoğu’yu Batı’ya bağlayan ticaret yollarından biriydi.
  * Baharat günümüzden binlerce yıl önce Doğu ülkelerinde kullanılıyordu. Ortaçağ Avrupası’nda soyluların sofralarına da girince çok önemli bir ticaret ürünü haline geldi. Ama pahalı olması nedeniyle ancak varlıklı kimseler satın alabiliyordu.
  * Baharat Yolu; Coğrafi Keşiflerden önce Hindistan’la Akdeniz limanları arasında taşımada yararlanılan bir yoldur. Hindistan’da ve Güney Arabistan’da çıkan baharatlar Avrupa’da çok aranıyordu. Bunlar iki yoldan Akdeniz limanlarına götürülüyordu. Birincisi; Hindistan’dan gemilerle İran (Basra) Körfezi ve Irak üzerinden kervanlarla Akdeniz ve Suriye limanlarına taşınıyordu. İstanbul bu malların en çok bulunduğu şehirdi. İkinci yol; yine gemilerle Hint Okyanusu ve Kızıldeniz’den Süveyş’e getiriliyor oradan kervanlarla İskenderiye’ye Akdeniz limanlarına yollanıyordu.
  * Baharat Yolu ile; Hindistan’ın karabiber zencefil tarçın gibi baharatları ile inci mercan fildişi elmas gibi değerli taşlar ve diğer mallar Akdeniz limanlarına ulaştırılır oradan Avrupa’ya gönderilirdi.

  Kral Yolu


  Kral Yolu veya tam ismi ile Pers Kral Yolu, Pers İmparatorluğu Kralı Darius I zamanında M.Ö. 5. yüzyılda yapılmış olan bir antik anayoldur. Darius yolu büyük imparatorluğunu boyunca Susa'dan Sardis'e kadar hızlı ulaşımı kolaylaştırmak için yapmıştır. Bu kuryeler yedi günde 2.699 kilometre seyahat edebiliyorlardı. Yunanlı tarihçi Herodotus'un yazdığı, "Dünya'da Persli kuryelerden daha hızlı seyahat eden başka bir şey yoktur" cümleleri ile onları övmektedir. Benzer bir şekilde, "Ne kar ne yağmur ne sıcaklık ne de gecenin karanlığı onların görevlerini yapmalarına engeldi" cümlesi ise bu kuryelerin gayri resmi sloganlarıydı.
  Yolun seyri Herodotus'un yazılarından, arkeolojik araştırmalardan ve tarihi kayıtlardan yararlanılarak yeniden yapılmıştır. Batıda Sardis'ten başlayarak (Türkiye'de İzmir'in 95 km kadar doğusunda), doğuya doğru şu anki Türkiye'nin orta kuzey kısmından Asur'un başkenti Nineveh'a (şu anki Musul, Irak) varmaktadır, daha sonra Babil'in (şu anki Bağdat, Irak) güneyine geçmektedir. Babil'in yakınından, yolun iki ayrı yola ayrıldığı düşünülmektedir, bir tanesi kuzeybatıya daha sonra batıdan Ecbatana ve oradan da İpek Yolu ile beraber gitmektedir, diğer yol ise doğuya devam ederek Pers başkenti Susa'ya (şu anki İran) ulaşmaktadır ve daha sonra güneydoğudan Persepolis geçmektedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Geçmişten Günümüze Önemli Forum Tarih
Geçmişten Günümüze Önemli İcatlar Bilim & Teknoloji 12 Mayıs 2011
Geçmişten Günümüze En Büyük ve En Önemli İcatlar Hakkında Geniş Bilgi Bilim & Teknoloji 16 Aralık 2010
7. sınıf sosyal çalışma kitabı sayfa 16 geçmişten günümüze kitle iletişim araçları cevapları nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 20 Eylül 2017
Geçmişten günümüze hava ulaşımındaki gelişmeler kısaca Hava ve Deniz Taşıtları 10 Şubat 2017
Geçmişten günümüze insanlar yazıyı hangi nesneler üzerine yazmıştır kısaca Kültür ve Sanat Bölümü 10 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş