Geçmişe Dönüş Ve Kabuslar

'Psikoloji' forumunda Dine tarafından 16 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Geçmişe Dönüş Ve Kabuslar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Birçok insanın travmayı yenme yöntemleri olayı düşünmemeye çalışmaktır. Bu doğal gibi görünse de her zaman sorunu çözmez. Kişiler istemedikleri onları rahatsız eden travma ile ilgili görüntülerin (geçmişe dönüş) kafalarından çıkmadığını ve travma ile ilgili kötü rüya ve kabuslardan kurtulamadıklarını fark edebilirler.

  Her gün bu tatsız anılar ve kabusları tekrar hatırlamak için birkaç dakika harcamanın kabus ve geçmişe dönüşü azaltan en etkili yaklaşımlardan biri olduğu düşünülmektedir.Birçok kişi her gün 20 dakika ayırıp olanları sakince düşündüklerinde veya birisiyle bu konu hakkında konuştuklarında veya düşüncelerini kağıda döktüklerinde istenmeyen geçmişe dönüşlerin ve kabusların yavaş yavaş zayıfladığını ve etkilerinin azaldığını fark etmişlerdir. Eğer kabus görüyorsanız bunu yatağa yatmadan hemen önce yapmanın yardımcı olduğunu göreceksiniz.
  Bunu yapmak olayların size hakim olmasındansa sizin olaylara hakim olmanıza yardımcı olacaktır. Yaşadığınız travmayı hatırlarken şimdiki durumunuzdaki olumlu yönler üstünde yoğunlaşmayı hatırlamak önemlidir.

  Aşağıdaki yaklaşımları deneyin:
  1.Kabuslarınızın ve geçmişe dönüş tecrübelerinizin ayrıntılarını yazın.
  2.Olanları hatırlamak için zaman ayırın. Bu güvenli ve sakin bir ortamda olmalıdır.
  3.Şu andaki durumunuzda olumlu şeyler bulun: örneğin ”Ben kurtuldum ve hala buradayım” ”Bana destek olacak iyi arkadaşlarım var” ”Şimdi yeni bir gelecek planlamaya başlayabilirim”.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Geçmişe Dönüş Kabuslar Forum Tarih
Kazılarda çıkartılan eşyalar geçmişe ait hangi bilgileri elde etmemizi sağlamaktadır Tarihi Eserler Antikalar 30 Ocak 2017
Geçmişe Yolculuk - Altay Gündüz Kitap, Resim ve Dergi 30 Mart 2010
Vintage anlayışı ile geçmişe yolculuk Dekorasyon 21 Kasım 2009
Resimlerle Geçmişe Yolculuk .. Diğer Resimler 18 Haziran 2009
Geçmişe Aynı Kareden Bakmak Diğer Resimler 12 Mayıs 2009

Bu Sayfayı Paylaş