Geçmiş Köyü Terme Samsun

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 27 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Geçmiş Köyü Terme Samsun konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Samsun İli Köyleri - Geçmiş Köyü Hakkında -Geçmiş Köyü Tanıtımı - Geçmiş Köyü Resimleri

  Samsun

  Bilgiler
  Nüfus 900 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 55600
  Alan Kodu 0362
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Samsun
  İlçe Terme

  Geçmiş, Samsun ilinin Terme ilçesine bağlı bir köydür.
  Tarihi


  Geçmiş köyünün adı Cumhuriyetten önce Kayırlı köyü olarak biliniyordu.Kayırlı köyü şimdiki mevcut yerleşimin kuzeyinde Kayırlı mahallesi olarak halen var olan yerdeydi.Cumhuriyetten önceki çete ve savaş yıllarında Kayırlı köyünde büyük bir göç olmuş ve yerleşmeler güneye doğru yoğunlaşmıştır. Cumhuriyetin ilk yıllarında güney tarafa yoğunlaşan hanelerin olduğu yere geçmiş köyü adı verilmiştir.


  (Halk arasında "naylonlu köy" olarak diye anılmaktadır.Bunun nedeni köyde seracılık çok gelişmiştir.Seralar genellikle naylondan yapıldığı için ve köyde çok sera olmasından dolayı bu isim söylenmiştir.)

  Kültür

  Folklorik değer açısından düğünler elektro sazla gerçekleşmektedir.Ayrıca mevlitli düğünler çoğunluktadır.Düğünlerde yöresel yemeklerden keşkek,et yemeği komposto,pilav,baklava olmak üzere en az beş çeşit yemek yapılır.Mahalli yemek çeşitleri mısır çorbası,lahana çorbası ve sarması meşhurdur.

  Coğrafya

  Geçmiş Köyü 41.2 enlemi ve 36.9 boylamı koordinatlarında yer alır.


  Samsun iline 57 km, Terme ilçesine 14 km uzaklıktadır. Karadeniz Sahil Yolu'na uzaklığı 4 km'dir.


  Köy doğu ve batıdan 1960'lı yıllarda D.S.İ.'nin açmış olduğu kanallarla sınırlandırılmıştır.Doğusunda Sütözü,batısında Muratlı ve Bafracalı, kuzeyinde Meşeyazı ve güneyinde Dağdıralı köyleri vardır.Köy doğal durum olarak ovadır.


  Orman köyü olmamasına rağmen ormanlık görünümündedir. Kavak,söğüt ve çınar ağaçları bol görünmektedir.Denize göre yüksekliği rakım olarak 5-10m.dir. Köy sınırları içinde yeraltı zenginlik kaynağı yoktur. Ancak sondaj ile tarım için elverişli su çıkarılmaktadır. Geçmiş köyünde arazi yapısının bir özelliği olarak toplu bir yerleşim sistemi göze çarpar.Köyümüz yüzölçümü bakımından Terme ilçesinin en büyük köyüdür.Bu da Köy muhtarlığına bağlı küçüklü büyüklü bir çok mahalle oluşumunu beraberinde getirmiştir.


  Köy Muhtarlığına bağlı Mahallelerin isimleri şunlardır:Erikli yazı,Akaryanı,Tekkeyanı,Merkez mahalle,Sıralar ,Kayırlı,Kaynarca,Sadıkoğlu,Kızılçubuk.

  İklim

  Karadeniz iklimi (Okyanusal İklim veya Ilıman Deniz İklimi) görülür. Genel özellikleri şunlardır: • Her mevsim yağışlıdır • Maksimum yağış kışın, minimum yağış yazın düşer. Yıllık yağış miktarı 1000-1300 mm’dir. • Karadeniz ikliminin görüldüğü alanlarda kar yağışlı günlerin ortalaması 18 gündür. • Ocak ayı ortalama sıcaklığı 6-7 °C’dir. • Temmuz ayı ortalama sıcaklığı 21-23°C’dir. • Yıllık sıcaklık farkı 13-15°C’dir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 1100
  2000 900
  1997 850


  Köyün ekonomisi tarım , hayvancılığa ve seracılığa dayalıdır. Tarım ürünleri olarak fındık,çeltik (pirinç),mısır,soya fasulyesi,şeker pancarı ve azda olsa buğday ve yulaf üretilmektedir. Hayvancılık bakımından besicilik ve aile hayvancılığı ön plandadır. Seracılık alanında ise salatalık,domates ve mevsimlik sebze üretimi yapılmaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


  2009 - Seyfettin ÖZCAN

  2004 - Seyfettin ÖZCAN
  1999 - Mehmet SARITAŞ
  1994 - Rahim ERKEN
  1989 - Mehmet SARITAŞ
  1984 - İlhami KÖKTEN

  Altyapı bilgileri


  Köyde ilköğretim okulu vardır .


  Geçmiş köyü okulu ilk olarak 1933 yılında 45 öğrenci ile Eğitim-Öğretim faaliyetlerine başlamıştır.. Daha sonra 1964 yılında 3 sınıflı bir okul binası yapılmıştır. Şimdiki okul ise 1999 yılında devlet tarafından inşa edilmiş olup bu zaman itibariyle okul binası ihtiyacı karşılamaktadır. Fakat ileriye dönük bir eğitim sisteminin uygulanmasını düşünürsek yetersiz sayılabilir. Okul bulunduğu bölgede ilk açılan okullardan biri olması sebebiyle okuma-yazma faaliyetlerinin yanında muhtelif zamanlarda açılan kurslarla yetişkinlerin eğitimine katkıda bulunmuştur .1980’li yıllarda sadece 1-5. sınıf öğrenci sayısı 150 seviyelerinde iken, artan göç hareketleri ve doğum oranının düşmesi sonucunda öğrenci sayısı azalmış 2006/2007 Eğitim-Öğretim yılı itibariyle 17 anasınıfı öğrencisi birlikte toplam öğrenci sayısı 140’tır.

  [​IMG]
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Geçmiş Köyü Terme Forum Tarih
Karageçmiş Köyü Havza Samsun Samsun Tanıtımı 5 Mayıs 2010
Geçmiş Köyü İvrindi Balıkesir Marmara Bölgesi 16 Nisan 2010
7. sınıf sosyal çalışma kitabı sayfa 16 geçmişten günümüze kitle iletişim araçları cevapları nedir? Seviyeli-Ciddi Konular Çarşamba 21:25
Geçmişten günümüze hava ulaşımındaki gelişmeler kısaca Hava ve Deniz Taşıtları 10 Şubat 2017
Geçmişten günümüze insanlar yazıyı hangi nesneler üzerine yazmıştır kısaca Kültür ve Sanat Bölümü 10 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş