Geçmiş Köyü İvrindi Balıkesir

'Marmara Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 16 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Geçmiş Köyü İvrindi Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Geçmiş Köyü ivrindi Bilgileri - Geçmiş Köyü Hakkında - Geçmiş Köyü Tanıtımı - Geçmiş Köyü Resimleri  İlçe: İVRİNDİ - İl: BALIKESİR


  Köy Muhtarı:Hasan Hüseyin Demir


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0 (266) 473 10 21

  Cep Telefonu:
  0 (536) 592 27 75

  Geçmiş, Balıkesir ilinin İvrindi ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Balıkesir'in İvrindi ilcesine baglı köy. Nüfusu 1500 civarındadır. Dağlık bir arazideki bir dere kenarına kurulan köyün adının nereden geldiği ve kurulus öyküsü kisaca söyledir:

  Balıkesir'in Merkez Bakacak köyünün sakinlerinin bir kısmı eşkiya baskılarından bıkmış, kuş uçmaz kervan geçmez bir yere yerleşmeye karar vermiştir. Toplayip eşyalarını çikarlar yola. Ne var ki yolda bir kaç gruba bölünürler ve birbirlerini kaybederler. Mola verdikleri bir dere kenarinda (burasi bugün köyün kurulu olduğu yer oluyor) diğer gruptan birinden bahsederken "buradan geçmiş mi?" sorusuna "Geçmiş" cevabinin verilmesi sonucu oraya yerleşmeye karar verenler bu adi kullanmislardir.

  Gezilecek yerleri: Kayadam mağarasi, yakindaki deredeki Karanlik ve Lamba bögetleri, Çınarlı Çesmedir. Düğünlerde deve oyunu meşhurdur. Böğet[​IMG]erelerdeki derin su olan yerler.doğal güzellikleri çoktur.TEŞTEPE ve KIRAN tepeleri köy halkının eğlence alanlarıdır.KOCAÇAY ve ÇINRLIÇEŞME önemli piknik alnlarıdır.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. geçmiş köyünün yemek kültürü akdeniz mutfağını içerir. yazları yoğun üretilen sebzeler tüketilir. zeytinyağ hakindir yemeklere. zeytinyağlı börülce zeytinyağlı közde patlıcan biber

  geleneksel yemekleri vardır. düğün yemekleri gibi. keşkek bunlardan biridir. ezilme buğdaydan yapılır. höşmerim peynir tatlısıdır.balıkesire özgüdür.

  Coğrafya

  Balıkesir iline 52 km, İvrindi ilçesine 15 km Bozören köyune 5km uzaklıktadır.dere yatağında kurulmuştur.çevresi çam ağaçlı ormanlarla çevrilidir.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 673
  1997 680

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.dere kenarındaki verimli arazilerde sulu tarım yapılmaktadır. öenegin domates,salatalık ve fig.Koyde hayvancılık olarakta koyun ve buyukbas hayvancılık yaygın olarak yapılır. Köyün ekonomisi sadece tarım ve hayvancılıga baglı oldu için köyün genç nüfusunun büyük bir bölümü göç etmektedir.Gençler genelde Burhanıye göş etmektedir.  eskiden geçmişte ülkemizin adı osmanlı devletiydi.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - HASAN HÜSEYİN DEMİR
  2004 - HASAN HÜSEYİN DEMİR
  1999 - İSMAİL AYVAT
  1994 - İSMAİL AYVAT
  1989 - MUSTAFA ÇAKIR
  1984 -


  şimdi kulanıla çoğu alet daha icat edilmemişti lamba yerine gaz laması vardı.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyün ıcı parke taslarla döselidir köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Yerel Net, vikipedi


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Geçmiş Köyü İvrindi Forum Tarih
Karageçmiş Köyü Havza Samsun Samsun Tanıtımı 5 Mayıs 2010
Geçmiş Köyü Terme Samsun Karadeniz Bölgesi 27 Nisan 2010
Geçmişten günümüze hava ulaşımındaki gelişmeler kısaca Hava ve Deniz Taşıtları 10 Şubat 2017
Geçmişten günümüze insanlar yazıyı hangi nesneler üzerine yazmıştır kısaca Kültür ve Sanat Bölümü 10 Şubat 2017
İnsanlığın bugünkü gelişmişlik düzeyine ulaşmasında geçmişte yapılan icat ve buluşların yeri kısaca Sorular ve Cevaplar 7 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş