Geçityaka Köyü Pertek Tunceli

'Tunceli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 25 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Geçityaka Köyü Pertek Tunceli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Pertek Geçityaka Köyü Bilgileri - Geçityaka Köyü Hakkında - Çüçke Köyü - Geçityaka Köyü Tanıtımı - GeçityakaKöyü Resimleri  Geçityaka,Tunceli ilinin Pertek ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: PERTEK

  İl:TUNCELİ

  İle Uzaklığı:65 km

  İlçeye Uzaklığı:12 km

  Rakım:825 m

  Nüfus:

  2000:222
  1997:214

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında Kesin bir bilgi olmamakla beraber, şu anda köye yerleşen ailelerin 1800'li yıllarda yerleştikleri bilinmektedir.Köy 4 mezradan: merkezde bulunan Çüçüke, Balan, Hasir, Demürek mezralalrından oluşmaktadır. Köyün büyük bölümü Zeve'dan gelmiş olup, Tamamı Alevi ve Kürttür. Kürtçe Kurmanci leçhesi konuşmaktadır. Aşiret yapısı olmamakla beraber çeşitli aşiretlere ayidiyetlerini belirtmektedirler.

  Köyümüzün ilk adı Çüçke dir. Çüçke bir tür kuş ismidir. Cumhuriyet döneminde geçityaka ismi verilmiştir.Köy dört mezradır. Balan tamamı baraj altında kalmış, yeni balan 7-8 evden oluşmaktadır. Keza Demürek ve Hasir mezralarının bir kısmı da baraj altında kalmıştır.Köyde farklı aşiretlere mensup kişiler yaşamaktadırlar. Köy aşağı Şavak kısmındadır. Köyün en uzun süreli Muhtarlığını HIDIR MERİÇ yapmıştır. Yol üstü bir köydür.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi kısaca belirtmek gerekirse: Köyde daha çok hamur ürünlerinde yapılan yemekler vardır. Kemikli kavurması meşhurdur. Köyün tamamı Alevidir. Alevi gelenekleri egemendir. Hızır ayında cem yapılır. Aşure sıcak sıcak ev ev dağıtılır. Gağen diye tabir edilen ayda çocuklar ev ev dolaşır ve hediye alırlar.

  Düğünler iki gün sürer.

  Coğrafya

  Tunceli iline 65 km, Pertek ilçesine 12 km,Elazığ 35 Km. uzaklıktadır. Hozat-Pertek-Elazığ yolunun kenarında yer almaktadır. Balan, Hasir ve Demurek mezralari Keban baraji kiyisindadir,Komşu köyler Kurmeş,Şökrük,zeverek, Zeve, Corovan ve Sağman köyüleridir. Fiziki olarak bölgenin diger yerlerine göre engebeli bir yapıya sahip degildir. Çüçuke, Hasir, Balan mezralarını ortasında büyük bir "gaz" vardir. Daha önce meşe ile kapli olan bu tepe; köylülerin yanlışları sonucu bir kaç mese kumesi dışında tamamen çıplak kalmıştır. Balan ve Çüçüke nin dışında kalan yerler verimsiz ve kıraç bir yapıya sahiptir. Keban barajı altında kalan Hasir,Demürek ve Balan mezralaına ait araziler daha verimli idi. şu anda kalan yerler pek tarıma elverişli değildir.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Keban Barıjının su toplaması sonrasında Karasal iklim etkisini biraz hafifletmiştir. Özellikle kış aylarında Kar yağışı azalmıştır.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: HASAN MERİÇ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (428) 662 21 14
  Cep Telefonu: 0538 618 19 81

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Sağlık evi ve okulu nüfusun azalmasından dolayı kapatılmıştır. Su şebekesi bulunmaktadır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Geçityaka Köyü Pertek Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş