Gazneli Mahmut Kimdir - Gazneli Mahmut Hakkında Bilgi

'Tarihi Bilgiler' forumunda Mavi_inci tarafından 26 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Gazneli Mahmut Kimdir - Gazneli Mahmut Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gazneli Mahmut Kimdir- Gazneli Mahmut Hakkında Bİlgi


  Gazneli Mahmut Kimdir?
  Gazneli Mahmut (d. 2 Ekim 971 - ö. 30 Nisan 1030)(Farsça Yemin el-Devlet Mahmut)(Tam ismi: Yemin el-Devlet Abdülkasım Mahmut ibn Sebük Tigin), 997-1030 yılları arasında Gazne Devleti'nin hükümdarıydı. 'Gazneliler Devleti'nin kurucusu Sebük Tekin'dir. Gazne'nin gurur simgesi olarak bilinir. Ayrıca yüzyıllarca sevilmiş örnek bir devlet adamıdır.

  Gazneli Mahmûd, gerek iyi idâresi, gerekse hak severliği ve adâletiyle yüzyıllarca sevilmiş örnek devlet adamlarından biridir.Ayrıca ülkeninde bir nevi gurur simge olarak da bilinir. Samanoğulları,Karahanlılar,Selçuklularla mücadele etmişlerdir. En parlak dönemlerini Sultan Mahmut zamanında yaşadılar. Sultan unvanını ilk kullanan hükümdar olan Gazneli Mahmut, Hindistan'a 17 sefer yapmış, Hindistan'ın kuzey bölümlerine İslamiyet'in yayılmasını sağlamıştır. NOT: Gazneli Mahmut,İslamiyet'in koruyuculuğunu yapan ilk Türk hükümdarı olmuştur.Bu yüzden Abbasi halifesi kendisine Sultan ünvanını vermiştir. NOT: Bu seferler sonucu İslamiyet, Hindistan'da yayıldı.Bu durum ileride, bölgede kurulucak Türk-Gazneliler döneminde ilk kez İran topraklarına yerleşildi. Dandanakan savaşından sonra zayıflamışlar ve yıkılış sürecine girmişlerdir. Gaznelilere, Afgan yerlilerinden olan GUR lar son vermiştir. (1187)

  Eylül 1000’de ilk Hindistan seferine çıkan Sultan Mahmut, 1027’ye kadar Hindistan’a on yedi büyük sefer yapmıştır. Bu seferler sırasında Hindistan’da birçok cami yaptıran ve İslâm Dinini öğretmek üzere Hindistan'a âlimler yerleştiren Gazneli Sultan Mahmut, 'İslâm Dini'nin Hindistan’da yayılıp kabul görmesini sağlamıştır. Sultan Mahmud 1025'te Hindistan'da bulunan Sumnat'a sefer yapmıştır. Seferden önce, şu an Karsta metfun bulunan, Ebu'l Hasan Harakani Hazretlerini ziyaret etmiş, şeyh de Sultana hırkasını vermiştir. Sefer esnasındaki zaferi kendisi, (Gazneli Mahmud) "Ebu'l Hasan Harakaninin hırkasının yanında olmasına bağlamıştır. Seferde düşman ordusunun, Gaznelilerin ortasına kadar geldiği bir anda Allah'a şöyle dua eder, "Senin üstün kıldığın o kişinin hırkası hürmetine, 'İslâm Ordusu'nu zaferlerle üstün kıl"; ve Allah'ın yardımı ile Sumnat seferi zafer ile sonuçlanır.

  Seferden sonra Ebu'l Hasan Harakani Hazretleri'ne durumu anlatınca, şu cevabı almıştır : "Dileseydin, düşmanın hidayetine vesile olabilirdin"

  Alıntı.
   

 2. idare eder biraz daha fazla olsaymış iyi oldurdu.yinede ellerinize sağlık
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gazneli Mahmut Kimdir Forum Tarih
Gazneli Mahmut Kimdir Tarihi Bilgiler 30 Mayıs 2011
Gazneli Mahmut'un Yaptığı Çalışmalar Tarihi Bilgiler 3 Mart 2011
Gazneli kurucusu kimdir kısaca Tarihi Bilgiler 18 Şubat 2017
Karahanlılar Gazneliler ve Büyük Selçukluların Yerine Günümüzde Kurulan Devletler Tarihi Bilgiler 11 Ekim 2013
Gazneliler Devleti Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 21 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş