Gaziler Köyü Merkez Antalya

'Antalya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 30 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Gaziler Köyü Merkez Antalya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gaziler Köyü Merkez Bilgileri - Gaziler KöyüHakkında - Karaköy Köyü Tanıtımı -Gaziler Köyü Resimleri

  İlçe: MERKEZ - İl: ANTALYA

  Köy Muhtarı: YILDIRAY BAKAY  Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok


  Antalya
  Bilgiler
  Nüfus 1134 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 07190
  Alan Kodu 0242
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
  İl Antalya
  İlçe Merkez
  Web Sitesi


  Gaziler, Antalya ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Köyün kuruluşu ve adı

  Köyün yaşlı kişilerinden edinilen bilgiye göre, çevre köylerden en eski muhtarlığı olan Çamköy ve Duacı köyleridir. Gaziler adından önce “Araplar” diye bilinen köy Çamköy muhtarlığına bağlıydı. Eski tapuların Çamköy’e kayıtlı olması bunu belgelemektedir.

  Araplar adı

  Yemen'den gelme kölelerin burada bulunmasından dolayı adının “Araplar” olarak aldığı iddia edilmektedir. Ne var ki bunların kaç kişi oldukları ya da onlar haricinde başka insanlarında burada ikamet edip etmedikleri bilinmemektedir. Köyün Varsak sınırındaki mezarlığın adının da "Arabın Mezarı" olması bu savın kanıtı olarak ileri sürülmektedir. Gaziler Köyü adı 1959 yılından sonra kullanılmaya başlanmıştır. Bu adı Varsak ile sınır davası Sırasında çıkan olaylardan sonra aldığı belirtilmektedir.

  Kültür

  Köyün yerel gelenek ve görenekleri:

  Kız İsteme

  Köyün ileri gelen iki kişisi (sayılan, sevilen), kız evine gönderilir. Oğlan evi adına kız istenilir. Kız evi düşünmek için süre ister. Zaman bitiminde yanıt olumlu ise Aileler arasında söz kesilir, nişan tarihi belirlenir.

  Nişan Töreni

  Önceden nişanda beşibirlik bilezik gibi altın takılar takılır, törenler yapılırdı. Son dönemlerde nişan aileler arasında mütevazi yüzük takma şeklinde yapılmaya başlandığı gözlenmektedir. Nişanda alınacak ve takılacaklar önceden belirlenir. Nişanlılık süresi ailelerce takvime bağlanır. Nişan1ılık süresinde, nişanlı kıza törenlerde oyalı yazma takma, para takma adetleri vardır.

  Düğün Töreni

  Eskiden düğünler Salı günü başlar, Çarşamba günü tören yapılır, Perşembe günü gelin alınırdı. Salı ve Çarşamba günü maşalama denilen yerde oyunlar oynanarak eğlenilirdi. Gündüz ise güreşler tutulur, nişan atışları yapılırdı, gelin mayafa denilen deve üzerinde getirilirdi. daha sonraları at, şimdi ise gelin arabası ile getirilmektedir. Gelin oğlan evine getirilince yakınları tarafından hediyeler verilir. Bunlar; ala ineğin buzağısı, koca tarladaki zeytin veya bir miktar para gibi hediyeler olurdu.

  Akraba evlilikleri

  Köyün büyük bir bölümü birbirleriyle akrabadır. Yine de yakın akraba evlilikleri sıkça görülmektedir.

  İsim Koyma

  Doğan çocuğa genellikle atalarından birinin adı konulurdu. Son zamanlarda değişik isimler konulabilmektedir. Yeni doğan çocuğun kulağına ezan okunarak, adı verilir.

  Kövün Askerlik Adetleri

  Oğlunu askere gönderecek aile yemekli mevlüt okutur. Askere gidecek genç bir gün önce yakınlarını gezer, yakınları para ve hediyeler vererek uğurlarlar. Askere gidecek genç, şehir merkezinden topluca davul, zuma ile yollanır.

  Köyde cenaze defni

  Köyde cenaze olması durumunda hemen cenaze evine gidilir. Cenaze topluca defnedilerek cenaze evine gelinir, acılar paylaşılır. Daha önceleri, cenaze sonrası verilen yemek geleneği 1987 yılında köy muhtarlığınca kaldırılmıştır. Ancak halen 3. ve 52. günlerde dualar edilerek yemek verilir.

  Coğrafya

  Antalya Merkeze bağlı köy il merkezine 19 km uzaklıktadır. Köy doğal ve tarihi güzelliği açısından çok önemli bir noktadır. Ayrıca Düden Şelalesi ile Kurşun1u Şelalesi arasında yer alan köy seracılığı ile Antalya’da ünlüdür. Kuzeyinde Hatuşlar Köyü, batısında Varsak Kasabası, doğusunda Topallı Köyü, güneyinde Çamköy ve Fettahlı Köyleri bulunmaktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  2004 yılı olarak yaklaşık nüfusu 1400 kişi olarak tespit edilmesine karşın nüfusu çok hızlı artmaktadır. Gerek sulu tarıma uygun verimli toprağı gerek seracılığın gelişmesi gerekse il merkezine yakınlığı dışardan göç alarak nüfusun hızla artmasına neden olmuştur. Şu an nüfusu 2500 dolayındadır. (Bu yıl yapılan nüfus sayımı sonuçları belli olduğunda tam sayı burada verilecektir.)

  Ekonomi


  Köyümüzde 1970'li yıllara kadar kuru tarım yapılmaktaydı. D.S.İ'nin getirdiği sulama kanallarıyla sulu tarıma geçildi. Son yıllarda sondaj suyu ile sulamada artış gözlenmektedir. Sulu arazilere pamuk (şu an ekilmiyor), yer fıstığı, patates gibi ürünler, ekilmektedir. Ayrıca bu gün ağırlıklı olarak seralarda çiçekçilik ve domates üretilmektedir.

  Seracılık

  1983-1984 yıllarında plastik seracılık ile başlayan 1988 yılında cam seracılığa da içine alan seracılık tarımda önemli bir yer almıştır. Bu gün köyde 800 dolayında sera bulunmaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Yıldıray Bakay
  1999 - Talip Güneş
  1994 - Hasan KAPLAN
  1989 - Hasan KAPLAN
  1984 - Hasan KAPLAN

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gaziler Köyü Merkez Forum Tarih
Gaziler Köyü Merkez Siirt Siirt Tanıtımı 9 Mart 2010
Gaziler Köyü Hakkında Bilgi Hadim Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Gaziler Köyü Hakkında Bilgi Şenkaya Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Gaziler Köyü Hakkında Bilgi Gökçebey Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 18 Haziran 2010
Gaziler Köyü Hakkında Bilgi Türkeli Sinop Sinop Tanıtımı 7 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş