Gaziler Köyü Hakkında Bilgi Türkeli Sinop

'Sinop Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 7 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Gaziler Köyü Hakkında Bilgi Türkeli Sinop konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sinop Köyleri - Türkeli Gaziler Köyü - Gaziler Köyü Hakkında - Gaziler Köyü Tanıtımı - Gaziler Köyü Resimleri


  Gaziler, Sinop ilinin Türkeli ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Dayista adinda bir rum kuruluşu olan Gaziler köyü´nün kuruluş tarihi hakkinda bir bilgimiz yoktur. Ancak yöreye nazaran çok müsait bir yerleşim birimi olmasi ve çevresinde bulunan tarihi el yapilari bu kuruluşun eski çağlara, hatta milattan önceye dayandiği sanilmaktadir.

  Yöre Pontus Devletine bağli iken sirasiyla, Roma imparatorluğu ve Bizans Devletinin eline geçti.

  1071 yilindaki Malazgirt savaşindan sonra yöreye ilk hakım olan Türkler, Danişmendlilerde. Bu hakimiyet fazla sürmeyip, yöre, I. Haçli seferinden sonra tekrar rumlarin eline geçti. 3 Ekim 1214 yilinda Selçuklu Sultani İzzeddin Keykavus`un komutani Karatekin Sinop`u fethetmesiyle Sinop`un civar köyleri ile beraber Gaziler köyü de Selçuklu Devletine bağlandi. Moğol istilasindan sonra Selçuklu Devleti dağilinca Gaziler köyü Sinop`taki Pervaneoğullari beyliğine katildi. Daha sonra Candar- ve İsfandiyaroğullarinin hakimiyetine geçen Gaziler köyü, Fatih Sultan Mehmed`in 1461 yilinda Sinop`u fethetmesiyle Osmanli Devletine bağlandi ve yeni oluşturulan Sinop sancağina idari alanina girdi.

  Daha sonra, vilayetlerin oluşturulmasiyla Kastamonu vilayetine bağlandi. Tanzimat`tan sonra merkezi Samsun olan Canik livazasina katildi ve Cumhuriyet`ten sonra Sinop`un Ayancik ilçesine verilerek son idari bağimliliğini aldi. Ancak Ayancik`a bağli bir bucak olan Türkeli, 1957 yilinda ilçe olmasiyla beraber Gaziler köyü bu yeni ilçeye birakildi.

  Karadeniz bölgesi, dağlik ve ormanlik yapisindan dolayi, Anadolu`ya göç eden ve böyle bir yapiya yabanci olan Türkmenlerden sadece küçük bir istila gördü. Karadeniz kiyisin`daki büyük şehirler kisa zamanda türkleşirken, kirsal kesim yaklaşik 19.yy.`a kadar rum ve hristiyan kültürünün etkisi altinda kaldi.

  Gaziler köyünün sakinleri de bu yüzyila kadar sadece rumlardan oluşuyordu. Bu durum, çok büyük bir ihtimal ile Kirim`dan Gaziler köyüne göç eden beş türk göçmeni tarfindan bozulmuştur. Bu göçmen arkadaşlarinin isim veya sifatlari şöyledir: Hıdırbaşı, Kadı, Madan, Köken ve Ahmed. Bugünkü köylüler bu beş kişinin neslini oluşturuyorlar ( köye daha sonra yerleşen bir Gürcü ve bazi Arnavut ailelerin`den hariç). Bu göç 1806-1812 yillari arasinda yapilan Osmanli-Rus savaşlari sirasinda gerçekleştiği sanilmaktadir. Göçün Kirim`dan olduğuna dair herhangi bir kayit, belge veya delil yoktur, ancak köyün alimlerinden Hatip (Mehmed Özcan) bunu Kirim olarak göstermektedir. Zaten bu beş göçmen arkadaşinin göç edebilecekleri zaman diliminde tek göç veren bölge 1784 yilinda Ruslar tarafindan işgal edilen Kirim`dir. Diğer açikliklar:

  -köylüler tip olarak Kirim`in güneydogusun`daki Yayla dağlarinda yaşayan Oğuz türklerine benzemektedirler.

  -Sinop Karadenizin başlica limanlari olup göçmen vapurlarin çoğu burada demir atmiştir, Kirim ile Karadeniz bölgesinin doğa bitki alanlari benzemektedirler, niye daha öteye gidilsin?

  Tüm bu gerçekler Kirim rivayetini kuvvetlenderiyor ve çok büyük bir ihtimal ile doğru olanda budur.

  Cumhuriyet yillarinda Gaziler köyün`deki türk orani yaklaşik 30% olduğu söylenmektedir. Mübadele ile köyü terketmek zorunda kalan rumlarin yerine arnavut aileleri yerleştirilmiş fakat bunlar, -dört aile dişinda- buradan da göç etmişlerdir.

  Kurtuluş savaşinda yaklaşik 80 şehid veren köy sarsilmiş; kadin, çocuk ve yaşlilardan oluşan köy halki fakirleşmiştir.

  Milli Şef dönemine kadar genç nüfus tekrar çoğalmiş ve köy az çok kendini toparlayabilmiştir. Bu yillarda özellikle Zoguldak gibi sanayi merkezlerine işçi olarak gidilmiştir. 60`li yillarin başinda köy nüfusunun birhayli artmasiyla tekrar zor günler yaşayan köylüler, çareyi özellikle İstanbul, Gebze ve Almanya`ya giderek bulmuşlardir. Bugün bu üç mühitin her birindeki Gaziler köylülerin sayisi, köyün kendi nüfusundan fazladir.

  Hala Sinop`un Türkeli ilçesine bağli olan Gaziler köyü, sonu gelmeyen göçler sebiyle var olma mücadelsi veriyor. İhtiyarlarin orani yaklaşik 70% olan köy, bu kuşağin yok olmasiyla birlikte kendiside yok olma tehlikesindedir.

  Kültür

  Köy yöresel adet ve türk kültürünü temsil etmektedir.Yemekleri;Tirit,İstet,Keşkek,Mamalik,Un Çorbası,Avuz Böreği,Şeker Böreği,Mısır Keşkeği,Ayran Tarhanası,Goymak (Çalmaç),Gozlu Börek(Katlama),Mamaylu,Lepsi ...

  Coğrafya

  Sinop iline 93 km, Türkeli ilçesine 7 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 300
  2000 278
  1997 217

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayansada köydeki nüfus başta Almanya olmak üzere;Çayırova,Kocaeli,Düzce ve İstanbul gibi yerlere göç etmiştir.Köyde çok az sayıda da olsahayvancılıkla geçimini sağlayan insanlarda vardır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: HAYDAR GÖKSU

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (368) 671 35 84

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  ((2009)) - RAMAZAN ÜNAL
  ((2004)) - HAYDAR GÖKSU
  ((1999)) - HAYDAR GÖKSU

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi vardır(aktarmalı). Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Ayrıca köyde 10 noktada internette

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gaziler Köyü Hakkında Forum Tarih
Gaziler Köyü Hakkında Bilgi Hadim Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Gaziler Köyü Hakkında Bilgi Şenkaya Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Gaziler Köyü Hakkında Bilgi Gökçebey Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 18 Haziran 2010
Gaziler Köyü Kaynarca Sakarya Sakarya Tanıtımı 4 Mayıs 2010
Gaziler Köyü Ekinözü Kahramanmaraş Kahramanmaraş Tanıtımı 12 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş