Gaziler Günü İle İlgili Bilgiler

'Özel Gün ve Geceler' forumunda Mavi_Sema tarafından 19 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Gaziler Günü İle İlgili Bilgiler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gaziler Günü Ne Zaman
  Gaziler Günü Anlam ve Önemi
  Gaziler Günü İle İlgili Yazı  19 Eylül Gaziler Günü

  [​IMG]

  Savaşta ölenlere şehit, savaşa katılarak büyük yararlılık gösterenlere, yaralananlara ise Gazi deriz. Gazilerimiz, şehitlerimizle birlikte bu vatanı yurt edinmemizde, vatanın korunmasında her türlü güçlüğe göğüs germişlerdir. Gerektiğinde gözlerini bile kırpmadan can vermeye hazır olmuşlardır.

  Ulusumuzun tarihinde İslam öncesi ve sonrası şehitlik ve gazilik onuru vardır. Her Türk, bu onurlara kavuşmak için ulusu, yurdu, bayrağı ve kutsal değerleri için savaşmaktan asla kaçınmaz. Tarih boyunca atalarımız, her dönem, düşmanla mücadele etmiş ve düşmanı yurttan atmıştır. Yapılan savaşlarda yüz binlerce insanımız can verirken, bir o kadarı da cephede yaralanmıştır. Türk Milleti bunun en güzel örneğini Atatürk�ün önderliğinde verilen Kurtuluş Savaşı� nda yaşamıştır. �Ya İstiklal, ya ölüm!� sözü bunu en güzel anlatan sözlerdendir. Türk tarihi böylesine kahramanlık günleri ile doludur. Bu kahramanlık günlerini şehit ve gazilerimize borçluyuz.

  Devletimiz, şehit yakınlarına ve gazilere madalya ile aylık maaş verir. Yine gazilerimize tedavi, ulaşım gibi hizmetlerde ücretsiz olanaklar tanır.

  Büyük kahraman Mustafa Kemal� de Sakarya Muharebesi� nde gösterdiği yararlılıklarıyla 1921 yılında �gazilik� şanına değer bulunmuştur. Türkiye gazileri 19 Eylül 1983 tarihinde �Türkiye Muharip Gazileri Derneği� altında birleşmiştir.

  Bu nedenlerle, yurdumuzda her yıl 19 Eylül �Gaziler Günü� olarak kutlanmaktadır. Yerel kurtuluş günleri de gazilerimiz ve kahramanlarımız için birer anma günüdür.


  Gazilerimize hak ettikleri değeri vermeliyiz. Onları her zaman ve her yerde onurlandıracak davranışlarda bulunmalıyız.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gaziler Günü İle Forum Tarih
Gaziler Gününün Tarihi Kaçtır Özel Gün ve Geceler 15 Ağustos 2012
Gaziler Gününün Anlam Ve Önemi Seviyeli-Ciddi Konular 14 Ağustos 2012
Gaziler günü ne zaman kutlanır tarihi Özel Gün ve Geceler 2 Nisan 2011
Gaziler günüyle ilgili yazılar - Gaziler günü hakkında yazı Makaleler-Denemeler 5 Ocak 2011
Gaziler günü şiirleri - Gaziler günüyle ilgili şiir Şiirler 5 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş