Gazideretabaklı Köyü Hakkında Bilgi Boyabat Sinop

'Sinop Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 7 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Gazideretabaklı Köyü Hakkında Bilgi Boyabat Sinop konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sinop Köyleri - Boyabat Gazideretabaklı Köyü - Gazideretabaklı Köyü Hakkında - Gazideretabaklı Köyü Tanıtımı - Gazideretabaklı Köyü Resimleri


  Gazideretabaklı, Sinop ilinin Boyabat ilçesine bağlı bir köydür. Boyabat İlçe merkezinin içinde de geçen Gazidere Çayı ve bu çayın oluşturduğu ovanın hemen yanında kuruludur.

  Tarihi

  Köyün tarihi hakkında kesin bilgilere ulaşılamamış ise de köyde anlatılan efsanelere, evlerin ve köyün genel yapısına bakıldığında ortaçağ' da ya da ortaçığın sonlarında bu bölgeye gelen Türk boylarının yerleşik hayata geçmesi ve pirinç tarımını öğrenmesi ile birlikte kurulan köylerden biri olduğu düşünülmektedir. Tabaklı isminin geniş bir türkmen aşireti olduğu düşünülmektedir.Bu Türkmen aşiretinin önde gelenlerin den olan NİZAM BEY bu köye ilk gelenler den dir. halen NİZAMIN deresi NİZAMIN bagı NİZAMIN evi adıyla anılan yerler vardır. Köyde anlatılanlara göre eskiden üç sülale varmış ve köydeki herkes bu sülalenin torunlarıdır. Bu sülaler Nizamoğulları, Çuhadaroğulları, ve Ekizoğullarıdır. Şu anda köyde hangi ailenin hangi sülaleden geldiği biliniyor olsa da köklere uzanan net soyağaçlarına ulaşmak mümkün olmamıştır.

  Kültür

  Köyün en sevilen yemegi pilavdır.Pilav genellikle zeytinyağlı yeşil fasulye ya da kuru fasulye ile birlikte yenir. Sade pilav pek tercih edilmez. Pilavsız gün yok gibibidir. BOYABAT OVASININ EN LEZZETLİ PİRİNCİ BURADA ÜRETİLİR. MIHLAMA, SARI BURMA TATLISI, DUT PEKMEZİ köyün diğer ünlü yemekleridir. Gazideretabaklı Köyünü ünlü yapan bir başka unsur evleridir. Köydeki bütün evler en altta hayvanların barınağı onun üstünde ise direkler üzerinde duran ve iki kattan oluşur. Bu şekilde üç kattan oluşan ev yapısı Boyabat' ın diğer köylerinde de yaygın olmasına rağmen, Gazideretabaklı köyünde bütün evlerin üç katlı oluşu ve bugüne kadar bozulmadan gelmiş olmayarı ve köyün içinde hiç betonarme evin olmayışı köyü diğerlerinden ayırır. Evlerde her katta genellikle iki oda ve geniş sofalar bulunur. Her odada "ocakbaşı" olarak anılan şömine tipi ocak vardır. Odaların bazıları duvarlar dahil geniş ağaçlarlarla örülü tam ahşap (kandil oda olarak anılır), bazıları ise içi ahşap dışı sıvalı olacak şekilde tasarlanmıştır (bağdadiye olarak anılır. Bütün odalarda sedirler, sergenler ve dolaplar muntazam ve nizami bir biçimde yapılmıştır.

  GAZİDERETABAKLI KÖYÜNE VE ÇEVRE KÖYLERE ÖZGÜ SÖZCÜKLER

  HAYLIMCA: Kendinden beklenenden daha üstün iş yapanlar için söylenen bir söz. İstanbul ağzında karşılığı yok.

  ÇELEÇÜR : Üstüne başına dikkat etmeyen, pasaklı anlamında bir sözcük

  TELTÜK : Sakar anlamında bir sözcük

  GUYULMAK: Dökülerek bir yere dolmak ya da yere saçılmak anlamında kullanılan, İstanbul ağzında karşılığı olmayan özel bir fiil. "Başımdan aşağı sular guyuldu"

  GUYMAK : Bir şeyin içine dökerek koyulabilen sıvı ya da çok taneli nesleri kapalı bir kaba koymak için kullanılan, "koymak" fiilinden farklı bir anlamda kullanılan ve İstanbul ağzında karşılığı olmayan bir fiil.

  FEDLÜ : Numara yapan, aslında olduğu gibi görünmeyen kişiler için kullanılan, İstanbul ağzında olmayan yazı diline geçmemiş bir sıfattır. "Fedlülükten ağlıyor"

  ÇON : Belinde bir şeyin ya da pantolonun durmasını sağlayan özellik için kullunalın bir sözcük. Karşılığı İstanbul ağzında yoktur ve yazı diline girmemiştir. "Bu çocuğun çonu yok belinde pantolon durmuyor!"

  AGAŞ : Kendinden küçük kişilere hitaben kullanılan, ağabey anlamına gelen "aga" sözcüğünün zıttı olan, İstanbul ağzında "abisi" şeklinde kullanılan sözcük. "Agaş dışarıda çok durma eve gel!"

  Coğrafya

  Sinop merkeze 100 km , Boyabat'a ise 10 km. uzaklıktadır. Resmi adı Gazide Çayı olan, halk arasında Kolaz Çayı ya da Golaş Çayı olarak bilinen çayın vadisinde bulunur. Aynı çay daha sonra Gazide Köyünün ve Boyabat' ın içinden geçerek Gökırmak' la birleşir. Çay kenarındaki fazla geniş olmayan düzlüklerde çeltik (pirinç) tarlaları vardır. Pirinç tarımı için elverişli olmayan taşı çok olan arazilere ise köyde bağ adı verilen meyve bahçeleri yapılmıştır. Köyde eskiden kalma birçok değirmen ve eskiden çeltiği kabuğundan ayırıp pirinç yapmaya yarayan ve "ding" adı verilen, su gücü ile çalışan büyük dibekler bulunur. Köyün etrafı çam ve meşe ormanları ile çevrilidir. Köyün kurulu olduğu yer eskiden çaya gelen büyük seller nedeni ile çayın yatağında değil biraz yüksekte ovanın hemen yükseğinde ve yaklaşık çağ yatağına 500 m uzaklıkta kurulmuştur. Gazideretabaklı Köyü Kıyı Karadeniz' e özgü dağınık yerleşim özelliği değil toplu yerleşim özelliği gösterir.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimiile Orta Anadolu iklimi arasında geçiş iklimi özellikleri göstermektedir. Her mevsim yağış almasına karşın Yaz ayları Karadeniz' in kıyı kesimlerine göre daha az yağışlıdır.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 64
  1997 84

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Genellikle pirinç tarımı yapılır.

  Muhtarlık

  Gazideretabaklı'nın, köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - ahmet yılmaz
  1999
  1994
  1989

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu var ve kullanım dışıdır ancak taşımalı eğitim sisteminden yararlanılmaktadır. Köyde, uzun zamandır içme suyu şebekesi vardır. Kanalizasyon şebekesin de eklenmesi ile birlikte köydeki altyapı sorunu büyük ölçüde çözülmüştür. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gazideretabaklı Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş