Gaziantep Hayvanat Bahcesi

'Gaziantep Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 25 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Gaziantep Hayvanat Bahcesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gazirantep Hayvanat Bahcesi Hakkinda - Gaziantep Hayvanat Bahcesi - Gaziantep Hayvanat Bahcesi Tanitim  [​IMG]

  [​IMG]
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından tanzim edilen Gaziantep Hayvanat Bahçesi, Burç Ormanı içerisinde 1000 dönüm arazi üzerine tahsis edilmiştir.

  Gaziantep'te her zaman eksikliği hissedilen Hayvanat Bahçesi ve Rekreasyon alanı çalışmaları 1998 yılında başlamıştır. Gaziantep Hayvanat Bahçesi, Türkiye'nin en geniş alana sahip hayvanat bahçesi konumunda olup, Avrupa'da belli bir sıralamaya girmiş bulunmaktadır.

  [​IMG]

  İçerisinde servis binası, kafeterya, akvaryum, kanatlılar için kafesler, maymun, kanguru, deve kuşu, atlar, deve, ceylan, geyik, dağ keçisi, dağ koyunu, karaca, Kamerun koyunu evleri bulunmaktadır.
  Gaziantep hayvanat bahçesi kesinlikle dünya standartlarında bir hayvanat bahçesi. Bahçenin ortasındaki dev kafeste yüzlerce kuş yaşıyor; aslan, kaplan, leopar, timsah ve daha sayamadığım binlerce canlı türü mevcuttur

  [​IMG]


  Büyükşehir Belediyesi tarafından tanzim edilen Burç Ormanı Doğal Hayatı Koruma ve Rekreasyon Projesi Hayvanat Bahçesi Burç Ormanı içerisinde 1000 dönüm arazi üzerine tahsis edilmiştir.

  [​IMG]

  Gaziantep'te her zaman eksikliği hissedilen Hayvanat Bahçesi ve Rekreasyon alanı çalışmaları 1998 yılında başlamıştır. Gaziantep Hayvanat Bahçesi Türkiye'nin en geniş alana sahip Hayvanat Bahçesi konumunda olup, Avrupa'da belli bir sıralamaya girmiş bulunmaktadır.

  [​IMG]

  İçerisinde servis binası, kafeterya, akvaryum, kanatlılar için kafesler, maymun, kanguru, deve kuşu, atlar, deve, ceylan, geyik, dağ keçisi, dağ koyunu, karaca, Kamerun koyunu evleri tel örgüyle çevrilmiş doğal ortamının ve kışlık barınaklarının bulunmaktadır.  Bu bahçenin misyonu havası, su kaynakları, denizleri orman ve toprakları ile her gün biraz daha kirlenen, kirlendikçe bitkisel ve hayvansal çeşitliliği tehdit altına giren ve bazı türlerin yok olma tehlikesi ile karşı karşıya bulunduğu dünyamızın bize ait coğrafyasında yaşayan insanlarımıza bu tehlikeleri anlatmak, doğa sevgisinin canlılığını ve sürekliliğini sağlamak ve eğitim çağındaki çocuklarımızın tabiat, biyoloji, zooloji derslerinin, işledikleri konuların ve aldıkları teorik bilgilerin adeta bir canlı laboratuarı olmaktır.
  gaziantep hayvanat bahçeesinde bulunan hayvanlar ve özellikleri.yırtıcılar


  Latince Adı: Panthera Leo

  Aslanın erkeği maxsimum 150 ile 200 kg ağırlığında olurken, dişisi ise 112 ile 180 kg ağırlığında olup, olgunluk yaşı 3 yaş civarıdır. Çiftleşme Ağustos-Eylül aylarında olur. Her defasında 2-5 arası yavru verir, gebelik süresi 102-112 gündür. Ortalama ömrü 15-30 yıldır.
  Latince Adı: arsus arctos

  Ayıların Ortalama ağırlıkları 120?205 Kg olurken uzunlukları ise 2 ile 8 metreyi bulabiliyor. Gebelik süreleri 210?255 gündür. Yaşam süreleri ise 25?30 yıl arasıdır. Erkek Ayılar, Dişilere göre %80 daha ağırdırlar.
  Latince Adı: Panthera onca

  Jaguarın erkeği maxsimum 50 ile 100 kg ağırlığında olurken, dişisi ise 45 ile 85 kg ağırlığında olup, olgunluk yaşı 3?dür. Yılda 2 kez doğurur, her defasında 1-3 arası yavru verir, gebelik süresi 93-110 gündür. Ortalama ömrü 15-20 yıldır.
  Latince Adı: Panthera tigris

  Kaplanın erkeği maxsimum 150 ile 200 kg ağırlığında olurken, dişisi ise 130 ile 160 kg ağırlığında olup, olgunluk yaşı 2-3 yaş arasıdır. Yılda 2 kez doğurur, her defasında 1-3 arası yavru verir, gebelik süresi 103-105 gündür. Ortalama ömrü 15-16 yıldır.
  Latince Adı: Canis Lupus

  Kuzey yarım kürenin her bölgesinde toplu halde yaşar. Yırtıcı oldukları için her türlü hayvanı avlarlar. Gebelik süresi 61-63 gündür. 4-7 yavru yaparlar. Yaşam süreleri 10 yıldır. Omuz yüksekliği 50-100 cm?dir. Dişileri erkeklere göre daha küçüktür.
  Latince Adı: Panthera pardus

  Leoparın erkeği maxsimum 47 ile 90 kg ağırlığında olurken, dişisi ise38 ile 60 kg ağırlığında olup, olgunluk yaşı 3 yaş civarıdır. Yılda 2 kez doğurur, her defasında 2-3 arası yavru verir, gebelik süresi 90-112 gündür. Ortalama ömrü 15-20 yıldır.
  Latince Adı: Puma concolor

  Pumanın erkeği maxsimum 60 ile 75 kg ağırlığında olurken, dişisi ise 55 ile 65 kg ağırlığında olup, olgunluk yaşı 2-3 yaş arasıdır. Yılda 2 kez doğurur, her defasında 2-4 arası yavru verir, gebelik süresi 87-97 gündür. Ortalama ömrü 15-19 yıldır.kanatlılar.
  Latince Adı: Pelecanus onocrotalus

  Ülkemizde Kızılırmak deltası ve çevresindeki göllerde. Orta Anadolu'daki göllerde, Ege ve Akdeniz bölgelerindeki göl, Lagün ve deltalarda, doğu Anadolu'da Van ve Erçek göllerinde,büyük bataklıklarda görülürler Koloniler halinde yuva yaparlar. Nisan Haziran arasında dişi 2 yumurta yumurtlar, nadiren 3 yumurta yumurtlar. Erkek ve dişi sırayla 29-32 gün kuluçkaya yatarlar. Balıklarla beslenirler. Kuşlar suyun 3-9 metre yukarısında dolaşırlar. Kuşun boyun torbası hemen, hemen 3 galon alabilir. Bu da kuşun mide kapasitesinin 2-3 katıdır. Avladıkları balıklar birkaç gramdan 0,5 kg. kadar değişen 30 santimi geçmeyen boyutlarda balık yer. Uzun gagaları, torba şeklindeki boğazları, geniş boyutlu asık suratları ve tavırları ile daima insanoğlunun dikkatini çekmiştir. En önemli özelliği gagası midesinden daha fazla besin alan kuş diye de ün yapmıştır.Büyük,güçlü yapılı beyaz bir kuştur. Kuluçka zamanı karın kısmında, sırtta ve kanat örtü tüylerinde parlak bir pembelik görülür. Başın arkasındaki tüyer uzuncadır. Kanat uçma tüyleri kahverengi siyahtır. Gaga uzun ve kuvvetlidir. Üst gaganın ucu sert ve kanca gibi aşağı kıvrıktır. Alt gagada deriden sarı renkte bir kese vardır. Gözleri kırmızı, kahverengi, ayakları kirli et rengindedir. Boyu 140- 178 cm. dir.
  Latince Adı: Tadorna ferruginea

  Büyük bir ördektir.Gövdesi koyu kızıl kahverengi,kuyruk siyah,baş gövdeden daha açık renktedir.Erkeğin boynunda ince ve siyah bir halka vardır.Dişinin göz çevresi beyazdır.Gaga ve bacaklar siyahtır.Küçük göl ve derelerin çevresindeki kayalık arazilerde,sudan uzakta yuva yapar.Bozkır, çöl ve dağlarda yaşar.Boyları 61-67 cm. dır.Kanat aralığı 135-154 cm. dır.Yumurtalarını mart-nisanda yapar.6-8 yumurta yumurtlar.Kuluçka süresi 4 haftadır.Su ve kara bitkileri,kurt,salyangoz ve midyeler,hububat taneleri ve ot tohumlarıyla beslenirler.
  Latince Adı: Cygnus olor

  Bulunduğu alanlar Karadeniz'in kuzey kıyılarıdır.Kışın göç ederler.Ülkemizde Meriç deltası, Marmara gölü, Karamık gölü, Akşehir gölü, Kızılırmak deltasında kuluçkaya yatarlar. Yerli ve kış göçmenidir. İngiltere, Avrupa'nın kuzeybatısı, Avrupa, İsveç'in güneyi, Avrupa'nın güneydoğusunda bulunurlar. Grand-Nord toplulukları göçmendir. Baltık kıyıları boyunca kışı geçirirler.Göl ve bataklıklar, durgun ve ağır akan geniş akarsularda yaşarlar. ıssız göl kıyılarında veya adacıklarda saz, ot ve kamışları sererek büyük yuvalar yaparlar. Bu yuvaya dişi 4-7 yumurta yumurtlar. Dişi kuluçkaya yatar. Kuluçka süresi 35 gündür. Suya dalamazlar, uzun boyunlarını suya daldırarak besinlerini alırlar. Besinlerini her türlü su ve bataklık bitkileri, bunların tohumları, böcek, kurt,küçük salyangozlar,midye, kurbağa, balık, yumuşakçalar teşkil eder. Erginleri tamamen beyazdır. Uzun ve kalın bir boynu vardır. Gagası portakal kırmızısı, gaga dibi ile göz arası siyahtır. .Burun kısmında siyah bir kabartı bulunur. Çiftleşme mevsiminde bu kabartı büyür. Ayakları gri siyahtır. Uçarken boyunlarını ileri uzatırlar. Ayaklarını kuyruk altına saklarlar. Yavrular 2. kışta ergine tamamen benzerler. Boy 145-160 cm. Diğer İsmi Sessiz Kuğu?dur.
  Latince Adı: Ciconıa ciconia

  Gagası ve bacakları kırmızı,gövdesi beyaz,kanat telekleri siyahtır.Gençlerde gaga daha kısa ve siyahımsıdır.Sulak tarım arazilerinde ve sulak alanların çevresinde yaşar.Çatılar,direkler ve ağaçlarda yuva yapar.Bütün Avrupa?da yayılış gösterir.Kışı Afrika da geçirirler.Boyu 100-115 cm. dır.Kanat aralığı 155-165 cm. dır.Dişi 4-5 yumurta bırakır.Kuluçka müddeti 30-34 gündür.Bir ay boyunca yavruyu beslerler.Etobur hayvanlardır.Küçük omurgasızlarla,böceklerle ,larvalar,kurtlar,fare,yılan,kertenkele ile beslenirler.
  Latince Adı: Aix galericulata

  Erkeği gösterişlidir.Böğründe özgün tüy ve yanakları turuncudur.Dişinin üst tarafı gri-kahverengi,göz halkası ve boyun çizgisi beyazdır.Gençler dişiye benzer olup erkekte gaga kırmızıdır.Orman içindeki tatlı su kenarlarında yaşar.Anavatanı Çindir.Boyu 41-49 cm. dır .çift tırnaklılar:
  Latince Adı: Cervus dama

  [​IMG]

  Ala geyiklerin uzunlukları 1.30-1.65 cm arasındadır. Yüksekliği, 85-115 cm, ağırlığı ise 30-80 kg arasında değişmektedir. Boynuz ağırlığı 5-7 kg bulmaktadır. Gebelik süresi:6-7 ay olup Haziran-Temmuz aylarında doğururlar. Tek yavru doğurur.
  Latince Adı: Gazella subguttuıosa

  Ceylanın uzunluğu 98-105 cm arasıdır. Ağırlığı 29-41 kg. Gebelik süresi ise 200-210 gündür. Her doğumda 1-2 yavru doğurur. Vücuduna göre bacakları
  Latince Adı: Cervus elaphus

  Kızıl Geyiklerin kiloları 270 ile 290 kg ağırlığında değişirken, gebelik süresi 230-240 gündür. Ortalama ömrü 15-18 yıldır. Her doğumda 1 yavru doğurur. Erkekler dişilere göre daha iridir, dallanmış boynuzları her sene değişir.
  Latince Adı: Ovis Sp.

  Kamerun Koyunu yılda 1 kez yavru doğurur. Gebelik süresi 5-5.5 ay arasında değişir. Erkekleri boynuzludur. Kamerun koyunları herbivor beslenirler,yani otçul hayvanlardır.Dişlerde boynuz yoktur.
  Latince Adı: Capreolus capreolus

  Kacaların boyları 95-140 cm arasında olurken, omuz yüksekliği 60-90 cm?dir. Ağırlığı ise 18-35 kg arasında değişmektedir. Gebelik süresi 40-44 hafta olup,mayısta doğururlar. Her doğumda 2 yavru
  Latince Adı: lama glama

  Lamaların kiloları 120-250 kg arasında değişir. Gebelik süresi 330-360 gündür. Olgunluk yaşı 1-2 yaştır. Sonbaharda çiftleşirler, her doğumda 1 yavru doğurur. İnatçı bir hayvandır, sinirlenince tükürür.
  Latince Adı: Ammotragus lervia

  Muflon Koyununun dişisinin ağırlığı erkeğin yarısıdır. Gebelik süresi 160 gündür. Her doğumda 1-2 yavru doğururlar. Boyun ve ön bacaklarında uzun kıllar bulunur.Erkeklerde baş gövde uzunluğu 155-165 cm,omuz yüksekliği 89-99 cmdir.Ağırlık 140kgdır.Ortalama ömrü 15 yıl kadardır.Erkeklerde boynuzlar 84cm, dişilerde ise 41 cm dir
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gaziantep Hayvanat Bahcesi Forum Tarih
2017 Gaziantep nüfusu Gaziantep Tanıtımı 31 Ocak 2017
2016 Gaziantep nüfusu kaçtır? Gaziantep Tanıtımı 28 Ocak 2016
2014 Gaziantep Nüfusu Gaziantep Tanıtımı 30 Ocak 2014
2013 Gaziantep Nüfusu Kaçtır? Gaziantep Tanıtımı 29 Ocak 2013
2013 Gaziantep Anadolu Liseleri Taban Puanları Liselerimiz 1 Ekim 2012

Bu Sayfayı Paylaş